Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na hlubocký zámek by se mohlo chodit jinudy, některé obyvatele to štve

  17:43aktualizováno  17:43
Hluboká nad Vltavou si nechala zpracovat studii na obnovu části centra města. Ulice pod kinem Panorama se má změnit v upravený, moderně vypadající prostor plný zeleně. Obnova území bude podle propočtů trvat až 10 let. Místní obyvatelé dokument kritizují.

Vizualizace Alšovy ulice v Hluboké nad Vltavou směrem ke kinu Panorama. | foto: Archiv MF DNES

Ve studii nové podoby čtyřhektarového území se počítá s tím, že Alšova ulice se stane hlavní přístupovou trasou od hlavního parkoviště směrem k zámku. Dosud většina turistů chodila Zborovskou, přešli Masarykovu ulici a Bezručovou stoupali k zámku.

Takto vypadá Alšova ulice v současnosti.

Takto vypadá Alšova ulice v současnosti.

Teď je čas na to, aby se ke studii vyjádřili obyvatelé města. Řadě se ale nelíbí, dokonce vytvořili občanské sdružení Za racionální rekonstrukci centra Hluboké nad Vltavou a na radnici zaslali stížnost, v níž změny kritizují.

Starosta Tomáš Jirsa se snaží krotit vášně. "Jde pouze o studii, tedy podklad k debatě. Diskutuje se o ní od léta 2012 a do rozpočtu města je zařazena na rok 2013. Nyní se k ní mohou všichni vyjádřit. Ti, co mají internet, mohou poslat připomínky přímo zhotoviteli - architektu Marku Bartákovi," řekl Jirsa.

Jedna studie je trvale k dispozici v městské knihovně, jedna je na stavebním úřadě a jedna koluje mezi občany.

"Projde-li veřejnou diskusí, kterou plánujeme na celý rok 2014, bude její provedení rozděleno na osm až deset etap, tedy na osm až deset let," popsal starosta.

Do území se 20 let neinvestovalo

Obyvatelé Hluboké se většinou shodnou, že úprava centra pod kinem Panorama je potřeba. Budovy tam rostly bez koncepce – obytnou zónu tvořenou rodinnými i panelovými domy doplňuje sídlo hasičské zbrojnice, domov důchodců či zdravotní středisko.

Přestavbou by měly projít všechny volné plochy i tamní ulice (Mánesova, Švermova, Nerudova a Alšova). Vzniknout by měla dokonce i jedna ulice zcela nová.

Mapka ukazuje, kudy chodí turisté na zámek v současnosti, a jakou cestu by...

Mapka ukazuje, kudy chodí turisté na zámek v současnosti, a jakou cestu by mohli využívat v budoucnu.

"Studie byla zpracována hlavně proto, že zhruba 20 let se do tohoto území neinvestovalo, a upřímně, je poměrně zanedbané," naznačil Jirsa. V návrhu se počítá s rozšířením stávajících komunikací, zavedením jednosměrných provozů, vybudováním nových parkovacích míst i s výsadbou zeleně.

Plánované změny se nelíbí především obyvatelům Alšovy ulice. Dosud poměrně klidná část by se měla stát novou přístupovou trasou vedoucí turisty z hlavního parkoviště směrem k zámku.

"Takové uspořádání je zcela nelogické," shodují se místní obyvatelé. Alšova má projít největší proměnou včetně rozšíření a zvednutí komunikace či vydláždění v celé délce.

Podnikatelé mají strach

Obyvatelům řadových domů ve spodní části ulice vadí změny v parkování, zmenšení manipulačního prostoru, zrušení předzahrádek, plánované plůtky a hlavně stromy. "Navržená výsadba stromů do ulice by velmi komplikovala provoz a stárnoucí stromy by začaly stínit domům," stěžují si majitelé řadovek.

Místní navíc tvrdí, že se o chystaných změnách dozvídali špatně.

"Občané byli o připravované rekonstrukci informováni letáky vhozenými do schránek během léta. Ale u domků v Alšově ulici nebyly uvedeny žádné změny. Považujeme to za nedostatečné informování veřejnosti městem," píše se ve stížnosti, kterou nově vzniklé občanské sdružení Za racionální rekonstrukci centra zaslalo starostovi.

Návrh kritizují i majitelé obchodů v ulici Zborovská, která je v současnosti hlavní trasou na zámek. "Pokud by turisté chodili jinudy, můžeme jenom doufat, že nás to v našem podnikání neovlivní," uvažuje Kamila Hrůzová, majitelka knihkupectví a obchodu s dárkovými předměty. A shoduje se s ostatními obyvateli, že Zborovská je přirozenou a nejkratší cestou na zámek.

Autoři:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz