Nádraží v Chýnově.

Nádraží v Chýnově. | foto: Josef Musil

Cestující v Chýnově už nebudou na nádraží mrznout, obec tu zřídila čekárnu

  • 0
Obyvatelé a návštěvníci Chýnova na Táborsku nebudou muset v zimě mrznout při čekání na vlak. Radnice pro ně na nádraží, které České dráhy před rokem uzavřely, zřídila obecní čekárnu.

Chýnovští si od drah za symbolické roční nájemné 24 korun pronajali místnost bývalé výdejny jízdenek, vymalovali, skromně ji vybavili a otevřeli pro cestující.

"Dovnitř jsme dali jeden stůl, dvě lavice, akumulační kamna a pár obrázků," doplňuje chýnovský radní Josef Musil. Náklady na vytápění a osvětlení bude platit město.

"Nechtěli jsme obyvatele nechat v zimě mrznout u kolejí. Mrzí mě, že pro dráhy je důležité vydělávat, ale na lidi už moc nemyslí," míní Musil.

Chýnovská čekárna bude otevřena do dubna každý den, vždy 15 minut před příjezdem prvního vlaku. Zamkne se krátce po odjezdu posledního spoje.

O čekárnu se bude starat paní, která na nádraží bydlí

Na trase Tábor – Pelhřimov bude jediná funkční. V létě si cestující musejí vystačit s přístřeškem. O čekárnu bude pečovat paní, která na nádraží bydlí. Odemkne, zamkne a dohlédne na čistotu.

Za zavírání čekáren paradoxně může modernizace železnic. Ta sice přináší rychlejší cestování, ale kvůli tomu, že dráhy potřebují méně zaměstnanců, někdy také nepříjemné čekání v dešti a zimě.

Malá a střední nádraží železničáři totiž postupně opouštějí a zamykají za sebou kanceláře i čekárny. Obce, které nechtějí své obyvatele nechat mrznout venku, si část nákladů na jejich provozování musejí pokrýt samy. Do budoucna je to jediná cesta, jak cestujícím zpříjemnit chvilky na nádraží.

České dráhy uzavřely většinu čekáren také na trati z Protivína do Zdic a Berouna.