Exhejtman Jiří Zimola

Exhejtman Jiří Zimola | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zimola zveřejnil posudky na stavbu chalupy. Byla v pořádku, píše se v něm

  • 8
Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola zveřejnil posudky, které prověřovaly stavbu rekreačních domů v Lipně nad Vltavou pro něj i bývalého náměstka hejtmana Jaromíra Slívu (oba ČSSD). Podle výsledků se ničeho závažného nedopustili. Chalupy pro oba politiky staví Martin Bláha, končící předseda představenstva Jihočeských nemocnic.

Kauza výstavby rekreačních objektů ve Slupečné na Lipně a také odměny ve vedení nemocnic vedly v dubnu k rozpadu krajské koalice ČSSD, ANO a hnutí Jihočeši 2012.

Zimola poté oznámil svoji rezignaci a na mimořádném zastupitelstvu na jeho místo usedla stranická kolegyně Ivana Stráská. (více čtěte zde)

Posudky nechal zpracovat Martin Bláha u společnosti NSG Morison a své stanovisko přidala také Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (VŠTE), konkrétně Ústav znalectví a oceňování.

„Na základě výše uvedených realizovaných postupů jsme získali přiměřenou jistotu, že výše uvedené informace a ověřované skutečnosti neobsahují významnou (materiální) nesprávnost,“ zní stanovisko NSG Morison.

Bláha s manželkou vydělali 25 milionů bez ohledu na nemocnice

Zpracovatelé posudku prověřovali například proinvestované částky při stavbě rekreačních domů, ověřovali výše částech podle smluv a objednávek, výše úplaty za pozemky, ale třeba i příjmy Martina Bláhy a jeho manželky Ivany za roky 2009 až 2016.

Z nich vyplývá, že mohl Bláha developerský projekt financovat i bez ohledu na odměny za působení v nemocnicích. Za čtyři domy zaplatil zhruba 17 milionů korun. V letech 2009 až 2016 měl s manželkou příjem takřka 25 milionů bez ohledu na jihočeské nemocnice.

Zimolova chalupa vychází na přibližně 4,5 milionu korun. První dva miliony zaplatil podle výpisu z účtu před dvěma lety. „Zbylou část budu řešit vlastními úsporami, a protože nejsou v takové výši, tak zbytek pravděpodobně vyřeším hypotékou,“ upřesnil exhejtman Jiří Zimola.

„My jsme nijak nepochybili. A jediná v uvozovkách chyba, kterou nám může někdo z veřejnosti vyčítat, je to, že jsme o tom neinformovali na začátku celého záměru,“ sdělil Zimola.

Zimola také dodal smlouvu o spolupráci s Bláhou, na základě které Bláha domy stavěl a vyinkasoval zmíněné dva miliony jako zálohu. Smlouva je datovaná k 15. dubnu 2015, nicméně je bez notářského ověření. Zimola však v té době nepovažoval za důležité, aby u podpisu byla třetí pověřená osoba.

„Návrh smlouvy jsem si pročetl, a pokud jsem tam shledal nějaké drobné nejasnosti, tak se vše upravilo a pak jsem mohl finální návrh podepsat,“ navázal.

Ve čtvrtek hodlá podat podrobné vysvětlení a představit posudek a stanovisko také na schůzi jihočeského zastupitelstva. Tam bude muset odpovídat na celou řadu dotazů svých kolegů.

„Dnes sice na tiskové konferenci představil nějaké výsledky, ale já i kolegové se s nimi budeme teprve seznamovat. Ve čtvrtek je těmto věcem přímo vyhrazen jeden bod jednání naší schůze, takže si počkáme na odpovědi a pak budeme moci reagovat,“ podotkl poslanec a krajský zastupitel Jan Zahradník (ODS).

„Auditoři usoudili, že firmy nepracovaly pod cenou“

Po krizi, která vyústila v rozpad koalice, nyní na kraji vládne koalice ČSSD, uskupení Pro jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Kromě stavby chalup opoziční zastupitelé ODS a nyní už i ANO kritizovali skutečnost, že Martin Bláha získal ročně na odměnách ve vedení jihočeských nemocnic bezmála 7,3 milionu korun, a to za roky 2015 a 2016.

ODS pak upozornila, že vedení kraje tímto způsobem mohlo vyvádět peníze z nemocnic a používat je na chalup na Lipně nad Vltavou. Podle auditu 85 procent financí placených firmám podílejících se na stavbě objektů v Lipně zadavatel platil společnostem, které nebyly v žádném vztahu k nemocnicím nebo ke kraji.

„Samozřejmě i těch 15 procent z částky může vzbuzovat nějaké pochybnosti. Proto se auditoři zabývali tím, jestli ceny, za něž tyto firmy, které zároveň měly zakázky v nemocnicích, byly obvyklé. A auditoři usoudili, že firmy nepracovaly pod cenou,“ doplnil Zimola.

Výsledky VŠTE byly obdobné jako ty od společnosti NSG Morison. „Je možné konstatovat, že cena odpovídala, výše proinvestovaných nákladů také a v každém případě i to, že investoři měli prostředky na realizaci,“ dodal Marek Vochozka, rektor VŠTE. Je jednou ze čtyř osob, která je podepsaná pod stanoviskem Ústavu znalectví a oceňování při VŠTE.

Vochozka zmínil, že chalupy osobně nenavštívil, ale vycházel z údajů ve stavebním deníku, fotodokumentace, smluv a dalších podkladů.