Správa Národního parku Šumava podle soudu bojovala proti kůrovci zakázanými chemickými postřiky. Na snímku je takzvaný lapák napuštěný chemií.

Správa Národního parku Šumava podle soudu bojovala proti kůrovci zakázanými chemickými postřiky. Na snímku je takzvaný lapák napuštěný chemií. | foto: Hnutí DUHA

Chemické postřiky proti kůrovci byly protizákonné, rozhodl soud

  • 1
Hubení kůrovce v šumavském národním parku pomocí chemických postřiků v roce 2012 bylo podle krajského soudu v Českých Budějovicích protizákonné. Ministerstvo životního prostředí a správa parku si měly nechat vypracovat posudek vlivu pesticidů na chráněnou přírodu.

Podle rozsudku českobudějovického soudu mohou postřiky zabít řadu dalších druhů hmyzu, ptáků a vodních živočichů a ohrozit i chráněného tetřeva. Celý soudní spor se týkal použití chemie v loňském roce v národním parku.

"Podle nás rozsudek potvrzuje, že jakékoliv použití chemie v národním parku bylo protizákonné. Tedy i v letech předchozích," říká ekologický aktivista z Hnutí DUHA Jaromír Bláha.

Chemie se používala ve velké míře právě i po roce 2007 po orkánu Kyrill, kdy se přemnožil v lesích kůrovec a pro boj s ním správa parku sáhla k udělení výjimek pro použití pesticidů. Ty obsahují mimo jiné cypermethin, což je jed narušující funkce hormonů a imutitní systém.

Kůrovec - malý brouk, který ničí smrkové lesy na Šumavě.

V šumavském národním parku je ze zákona zakázáno používat chemii a správa parku tak musí žádat o výjimky. "V roce 2012 jsme použili výrazně méně chemického postřiku, než správa parku za minulého vedení," řekl před časem právě k otázce používání chemie ředitel šumavského parku Jiří Mánek, který do funkce nastoupil loni v červnu.

Méně výjimek pro použití chemie potvrzují i ekologičtí aktivisté. Souvisí to s tím, že kůrovcová kalamita na Šumavě ustává. Mánek už po nástupu do funkce slíbil, že chemii chce přestat používat úplně.

"Používání biocidů je v národním parku tím krajním řešením boje proti kůrovci. V roce 2007 bylo v parku použito dva tisíce litrů biocidů, v roce 2008 pět tisíc litrů, za mého předchůdce ředitele Jana Stráského to bylo 300 litrů za rok," vypočítal Mánek.

Správa šumavského parku už jednou měla potíže s použitím chemie. O jejím nasazení rozhodl tehdejší ředitel Stráský bez patřičné výjimky a povolení a Česká inspekce životního prostředí pak za to správě parku udělila pokutu 450 tisíc korun.