Prozatimní ředitel NP Šumava Jan Stráský, senátor za ODS Tomáš Jirsa (vpravo), bývalý ředitel šumavského parku Alois Pavlíčko (druhý zleva) a bývalý člen vědecké sekce rady parku Jaroslav Vrba (zcela vlevo) diskutovali v prachatické čajovně U Hrušky s veř

Prozatimní ředitel NP Šumava Jan Stráský, senátor za ODS Tomáš Jirsa (vpravo), bývalý ředitel šumavského parku Alois Pavlíčko (druhý zleva) a bývalý člen vědecké sekce rady parku Jaroslav Vrba (zcela vlevo) diskutovali v prachatické čajovně U Hrušky s veř | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Chemie se na Šumavě používala i dřív, zaznělo při debatě

  • 7
Dvouhodinové debaty na téma Šumava se v prachatické čajovně U hrušky zúčastnil i ředitel šumavského parku Jan Stráský, bývalý ředitel parku Alois Pavlíčko, vědec a hydrobiolog Jaroslav Vrba a senátor za ODS Tomáš Jirsa. Už na začátku bylo jasné, že se na většině otázek neshodnou.

Dnes navíc ekologové Stráskému vyčetli, že návnadami na kůrovce láká tyto brouky i do zdravých částí lesa.

Čtveřice hostů představovala dvě strany sporu o šumavský park. Zastánci zásahů proti kůrovci a kácení jsou Jirsa a Stráský. Ochranáři a vědci Pavlíčko a Vrba zase tvrdí, že příroda si s kůrovcem poradí sama.

Účastníci Debaty o Šumavě v čajovně U hrušky.

Jednou z nejdiskutovanějších otázek bylo použití insekticidů proti kůrovci. Správa parku rozmístila po rezervaci otrávené lapáky a trojnožky, aniž by k takovému kroku měla výjimku ze zákona, která je potřeba.

"Věděl jsem, že nemám výjimky. Chemie ale nebyla použita v prvních zónách a mokřadech. Kdybych chtěl umístit do parku feromonové lapače, jak mi spočítali odborníci, tak by se na Šumavu ani nevešly," argumentoval ředitel parku Stráský.

Vědci a ekologičtí aktivisté se ale ani tak nemohou s použitím biocidů smířit. "Chemie by do národního parku patřit neměla. Hrozí, že poškodí kromě kůrovce i další hmyz včetně chráněných živočichů," namítal vědec Vrba.

Účastníci Debaty o Šumavě v čajovně U hrušky.

Debatující se shodli, že chemie se používala v parku i v předchozích letech, jen se o tom veřejně nemluvilo. Správa parku nyní použila naprosto stejné látky.

"Vždy nám tyto zásahy vadily. V zápisech ze zasedání vědecké sekce rady parku je spousta kritických slov na způsob, jak se proti kůrovci zasahovalo," doplnil Vrba.

Proti Stráskému je obrovská kampaň, říká senátor

Senátorovi Jirsovi však vadí, že ekologičtí aktivisté a vědci křičí až nyní. "Od nástupu Jana Stráského se proti němu vede obrovská kampaň, jsou vytahována nejrůznější obvinění, že chce kácet, že jde po dřevě nebo že zničí srdce Šumavy. Není to jen Hnutí Duha, ale i vědci," bránil ředitele politik.

Další výtka Stráskému

„Ředitel Stráský vědomě a záměrně rozšiřuje kůrovce do zdravých lesů v národním parku. Kůrovce láká na zdravé stromy pouze ten, kdo dopředu ví, že chce určitou část lesa pokácet. Nadělá to víc paseky, než zachrání stromů před kalamitou," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

 O tom, zda park za použití chemie bez potřebných povolení dostane až milionovou pokutu, rozhodne Česká inspekce životního prostředí.

Při diskuzi se mluvilo i o tom, jak se bude v příštím roce splouvat Teplá Vltava v nejcennějším území od Soumarského mostu po Pěknou, kde je třeba chránit zdejší ekosystém. Schválený návštěvní řád totiž množství lodí, které na Vltavu vyplují, značně omezuje. S tím se obce nechtějí smířit a správa parku se už snaží vymyslet podmínky, které by pustily na vodu více vodáků.

Podle Stráského je ale špatné, že se léta ponechalo splouvání řeky bez omezení. Vznikly zde půjčovny lodí, podnikatelé začali vydělávat, pak se změnila pravidla. "Správa parku zaspala," dodal.

Na hlavu ředitele Stráského se navíc snesla další vlna kritiky. Tentokrát ho aktivisté z ekologického Hnutí Duha viní z toho, že návnady na kůrovce, které nechal rozmístit v šumavských lesích, lákají lýkožrouta i na živé stromy ve zdravé části lesa. Podali proto podnět i České inspekci životního prostředí.  Vyjádření Stráského k této výtce se zatím nepodařilo získat.

,