Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé sbírají víčka z PET lahví, přispívají na léčbu Kryštofa

  9:28aktualizováno  9:28
Dvouletý chlapec z Bechyně trpí těžkou formou dětské mozkové obrny a jeho maminka samoživitelka shání peníze na léčbu ve specializovaném centru na Slovensku a rehabilitační pomůcky. Potřebuje přes 100 tisíc korun.

Pavlína Masopustová se snaží získat prostředky na léčbu syna Kryštofa ve slovenských Piešťanech, kterou nehradí zdravotní pojišťovny. | foto: archiv rodiny

Ve čtvrtek oslaví Kryštof z Bechyně druhé narozeniny. Bude se radovat z hraček jako každé malé dítě, ale jeho maminka Pavlína Masopustová sní o daru, který mu nemůže pořídit - o léčebném pobytu ve speciálním centru na Slovensku.

Kryštof trpí dětskou mozkovou obrnou a nepohybuje levou stranou těla. Devětadvacetiletá maminka samoživitelka se teď snaží sehnat pro svého syna peníze na pobyt a další vybavení, aby její syn mohl normálně žít.

A v Piešťanech mají s léčbou dětí s mozkovou obrnou velké zkušenosti. Tamní centrum má speciální oblek, který dětem umožňuje pohyb a často i obnoví ztracené schopnosti.

Sbírka pro Kryštofa

Číslo účtu: 231098527/0300
Variabilní symbol: 5122011
Zpráva pro příjemce: Kryštof

"Bohužel, tato rehabilitace je velmi nákladná a není hrazena z našeho zdravotního pojištění. Ráda bych absolvovala se synem alespoň jeden čtrnáctidenní pobyt, protože zde dosahují neuvěřitelných změn ve vývoji dítěte," říká mladá maminka.

Pobyt stojí v přepočtu i s dopravou a dalšími náklady 111 tisíc korun. To si Pavlína Masopustová nemůže dovolit, a proto zřídila konto, kam lidé mohou přispívat.

Zároveň mohou pomoci i sbíráním plastových víček od PET lahví, které pak maminka odváží do výkupny a za každý kilogram dostane peníze. Na kontě se už sešlo přes 69 tisíc korun. "Přispívají lidé, kteří nás z Bechyně znají, nebo přátelé našich přátel," dodává.

"Myslela jsem, že je všechno v pořádku"

Kryštůfek se narodil už v 35. týdnu těhotenství. Hned po porodu byl promodralý. I když lékaři utvrzovali maminku, že se nejedná o nic vážného, dostal žloutenku. V nemocnici strávili dva týdny, pak odcházeli domů.

"Myslela jsem, že je všechno v pořádku," vzpomíná Masopustová a dodává, že po několika týdnech ale přišly první pochybnosti.

Následovala vyšetření u neurologa, fyzioterapeuta, na genetice, na EEG. Došlo i na magnetickou rezonanci mozku. Pak lékaři vyřkli diagnózu - kvadruparetická forma dětské mozkové obrny, jedna z nejtěžších forem nemoci, kdy má dítě problémy s motorikou všech končetin.

Pavlína Masopustová se ale nevzdala, okamžitě začala navštěvovat specializovaná centra a se synem čtyřikrát denně cvičit Vojtovu metodu, navštěvuje neurologii, logopedii i ortopedii a věří, že jednou bude Kryštůfek "zlobit" stejně jako jeho šestiletý bratr Jakub.

Kromě léčebných pobytů by Kryštůfek ale potřeboval i další vybavení, které pojišťovna buď nehradí vůbec, nebo jen zčásti. Například na přístroj cvičící motoriku a držení těla je doplatek 18 tisíc korun, přístroj cvičící motoriku nohou, rukou a všech svalů stojí nový 110 tisíc korun, starší polovinu a pojišťovna jej neplatí. Dětské polohovací lůžko stojí zhruba 20 tisíc korun.

A tak by se dalo pokračovat a připomínat, že z jednoho rodičovského příspěvku a alimentů na to mladá maminka prostě nenašetří.

"Nejhorší je, když člověk ví, že ta možnost léčby tady je, a nemůže ji dítěti poskytnout," uzavírá Masopustová.

Centrum Rané péče založilo transparentní účet, kde se schází peníze od dárců pro léčbu a pobyt v Centru Adeli na Slovensku. Výzvu, že lidé mohou pomoci sbíráním plastových víček z PET lahví, zveřejnila i bechyňská radnice.

"Maminka nás oslovila. Naše úřednice její příběh a situaci znají. Proto jsme se rozhodli takto pomoci, víčka mohou lidé nosit na podatelnu úřadu," řekl starosta Bechyně Jaroslav Matějka.

Podle Vladimíra Peřiny, dětského neurologa z Českých Budějovic, který vyšetřoval Kryštůfka v Dětském centru Arpida, je cvičení s dětmi trpícími dětskou mozkovou obrnou velmi důležité.

"To proto, aby se vývoj dítěte dostal na správnou kolej. Zásadní je, o jakou formu dětské mozkové obrny se jedná, zda o lehkou, středně těžkou, nebo těžkou. U lehčích forem se díky cvičení docílí znatelného zlepšení stavu, u těžších je to složitější," konstatoval Peřina.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Festival Jeden svět přinese na jih Čech snímky o Mečiarovi i uprchlících

Tereza Nvotová natočila dokument o Vladimíru Mečiarovi.

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém. To je heslo letošního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů...

Konzervátor z hradeckého muzea se baví výrobou hraček pro malé děti

Na ležáku v masných krámech s restaurátorem Luďkem Fialou z Jindřichova Hradce.

S dřevěnými skládačkami Luďka Fialy si mohou děti pohrát v Hračkolně v Lodhéřově na Jindřichohradecku. Výrobě jako...

Začíná sezona na zámcích. Červená Lhota se octne po staletích na suchu

Zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku.

V duchu šlechtické diplomacie se ponese letošní rok na jihočeských památkách. Návštěvníci se seznámí s Červenou Lhotou,...

Najdete na iDNES.cz