Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé sbírají víčka z PET lahví, přispívají na léčbu Kryštofa

  9:28aktualizováno  9:28
Dvouletý chlapec z Bechyně trpí těžkou formou dětské mozkové obrny a jeho maminka samoživitelka shání peníze na léčbu ve specializovaném centru na Slovensku a rehabilitační pomůcky. Potřebuje přes 100 tisíc korun.

Pavlína Masopustová se snaží získat prostředky na léčbu syna Kryštofa ve slovenských Piešťanech, kterou nehradí zdravotní pojišťovny. | foto: archiv rodiny

Ve čtvrtek oslaví Kryštof z Bechyně druhé narozeniny. Bude se radovat z hraček jako každé malé dítě, ale jeho maminka Pavlína Masopustová sní o daru, který mu nemůže pořídit - o léčebném pobytu ve speciálním centru na Slovensku.

Kryštof trpí dětskou mozkovou obrnou a nepohybuje levou stranou těla. Devětadvacetiletá maminka samoživitelka se teď snaží sehnat pro svého syna peníze na pobyt a další vybavení, aby její syn mohl normálně žít.

A v Piešťanech mají s léčbou dětí s mozkovou obrnou velké zkušenosti. Tamní centrum má speciální oblek, který dětem umožňuje pohyb a často i obnoví ztracené schopnosti.

Sbírka pro Kryštofa

Číslo účtu: 231098527/0300
Variabilní symbol: 5122011
Zpráva pro příjemce: Kryštof

"Bohužel, tato rehabilitace je velmi nákladná a není hrazena z našeho zdravotního pojištění. Ráda bych absolvovala se synem alespoň jeden čtrnáctidenní pobyt, protože zde dosahují neuvěřitelných změn ve vývoji dítěte," říká mladá maminka.

Pobyt stojí v přepočtu i s dopravou a dalšími náklady 111 tisíc korun. To si Pavlína Masopustová nemůže dovolit, a proto zřídila konto, kam lidé mohou přispívat.

Zároveň mohou pomoci i sbíráním plastových víček od PET lahví, které pak maminka odváží do výkupny a za každý kilogram dostane peníze. Na kontě se už sešlo přes 69 tisíc korun. "Přispívají lidé, kteří nás z Bechyně znají, nebo přátelé našich přátel," dodává.

"Myslela jsem, že je všechno v pořádku"

Kryštůfek se narodil už v 35. týdnu těhotenství. Hned po porodu byl promodralý. I když lékaři utvrzovali maminku, že se nejedná o nic vážného, dostal žloutenku. V nemocnici strávili dva týdny, pak odcházeli domů.

"Myslela jsem, že je všechno v pořádku," vzpomíná Masopustová a dodává, že po několika týdnech ale přišly první pochybnosti.

Následovala vyšetření u neurologa, fyzioterapeuta, na genetice, na EEG. Došlo i na magnetickou rezonanci mozku. Pak lékaři vyřkli diagnózu - kvadruparetická forma dětské mozkové obrny, jedna z nejtěžších forem nemoci, kdy má dítě problémy s motorikou všech končetin.

Pavlína Masopustová se ale nevzdala, okamžitě začala navštěvovat specializovaná centra a se synem čtyřikrát denně cvičit Vojtovu metodu, navštěvuje neurologii, logopedii i ortopedii a věří, že jednou bude Kryštůfek "zlobit" stejně jako jeho šestiletý bratr Jakub.

Kromě léčebných pobytů by Kryštůfek ale potřeboval i další vybavení, které pojišťovna buď nehradí vůbec, nebo jen zčásti. Například na přístroj cvičící motoriku a držení těla je doplatek 18 tisíc korun, přístroj cvičící motoriku nohou, rukou a všech svalů stojí nový 110 tisíc korun, starší polovinu a pojišťovna jej neplatí. Dětské polohovací lůžko stojí zhruba 20 tisíc korun.

A tak by se dalo pokračovat a připomínat, že z jednoho rodičovského příspěvku a alimentů na to mladá maminka prostě nenašetří.

"Nejhorší je, když člověk ví, že ta možnost léčby tady je, a nemůže ji dítěti poskytnout," uzavírá Masopustová.

Centrum Rané péče založilo transparentní účet, kde se schází peníze od dárců pro léčbu a pobyt v Centru Adeli na Slovensku. Výzvu, že lidé mohou pomoci sbíráním plastových víček z PET lahví, zveřejnila i bechyňská radnice.

"Maminka nás oslovila. Naše úřednice její příběh a situaci znají. Proto jsme se rozhodli takto pomoci, víčka mohou lidé nosit na podatelnu úřadu," řekl starosta Bechyně Jaroslav Matějka.

Podle Vladimíra Peřiny, dětského neurologa z Českých Budějovic, který vyšetřoval Kryštůfka v Dětském centru Arpida, je cvičení s dětmi trpícími dětskou mozkovou obrnou velmi důležité.

"To proto, aby se vývoj dítěte dostal na správnou kolej. Zásadní je, o jakou formu dětské mozkové obrny se jedná, zda o lehkou, středně těžkou, nebo těžkou. U lehčích forem se díky cvičení docílí znatelného zlepšení stavu, u těžších je to složitější," konstatoval Peřina.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Další z rubriky

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Táborští mají strach o zoo. Bourání staveb nehrozí, ujistil ředitel

Zubřice Karla dorazila do táborské zoo.

Bouda pro opice, přístřešek pro koně a několik dalších staveb táborské zoo zmiňuje výzva, která se objevila na webových...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Ford Kuga 2.0 TDCi 2014 ·
Ford Kuga 2.0 TDCi 2014 ·

r.v. 2014, naj. 58 940 km, diesel
430 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz