Pavlína Masopustová se snaží získat prostředky na léčbu syna Kryštofa ve...

Pavlína Masopustová se snaží získat prostředky na léčbu syna Kryštofa ve slovenských Piešťanech, kterou nehradí zdravotní pojišťovny. | foto: archiv rodiny

Lidé sbírají víčka z PET lahví, přispívají na léčbu Kryštofa

  • 12
Dvouletý chlapec z Bechyně trpí těžkou formou dětské mozkové obrny a jeho maminka samoživitelka shání peníze na léčbu ve specializovaném centru na Slovensku a rehabilitační pomůcky. Potřebuje přes 100 tisíc korun.

Ve čtvrtek oslaví Kryštof z Bechyně druhé narozeniny. Bude se radovat z hraček jako každé malé dítě, ale jeho maminka Pavlína Masopustová sní o daru, který mu nemůže pořídit - o léčebném pobytu ve speciálním centru na Slovensku.

Kryštof trpí dětskou mozkovou obrnou a nepohybuje levou stranou těla. Devětadvacetiletá maminka samoživitelka se teď snaží sehnat pro svého syna peníze na pobyt a další vybavení, aby její syn mohl normálně žít.

A v Piešťanech mají s léčbou dětí s mozkovou obrnou velké zkušenosti. Tamní centrum má speciální oblek, který dětem umožňuje pohyb a často i obnoví ztracené schopnosti.

Sbírka pro Kryštofa

Číslo účtu: 231098527/0300
Variabilní symbol: 5122011
Zpráva pro příjemce: Kryštof

"Bohužel, tato rehabilitace je velmi nákladná a není hrazena z našeho zdravotního pojištění. Ráda bych absolvovala se synem alespoň jeden čtrnáctidenní pobyt, protože zde dosahují neuvěřitelných změn ve vývoji dítěte," říká mladá maminka.

Pobyt stojí v přepočtu i s dopravou a dalšími náklady 111 tisíc korun. To si Pavlína Masopustová nemůže dovolit, a proto zřídila konto, kam lidé mohou přispívat.

Zároveň mohou pomoci i sbíráním plastových víček od PET lahví, které pak maminka odváží do výkupny a za každý kilogram dostane peníze. Na kontě se už sešlo přes 69 tisíc korun. "Přispívají lidé, kteří nás z Bechyně znají, nebo přátelé našich přátel," dodává.

"Myslela jsem, že je všechno v pořádku"

Kryštůfek se narodil už v 35. týdnu těhotenství. Hned po porodu byl promodralý. I když lékaři utvrzovali maminku, že se nejedná o nic vážného, dostal žloutenku. V nemocnici strávili dva týdny, pak odcházeli domů.

"Myslela jsem, že je všechno v pořádku," vzpomíná Masopustová a dodává, že po několika týdnech ale přišly první pochybnosti.

Následovala vyšetření u neurologa, fyzioterapeuta, na genetice, na EEG. Došlo i na magnetickou rezonanci mozku. Pak lékaři vyřkli diagnózu - kvadruparetická forma dětské mozkové obrny, jedna z nejtěžších forem nemoci, kdy má dítě problémy s motorikou všech končetin.

Pavlína Masopustová se ale nevzdala, okamžitě začala navštěvovat specializovaná centra a se synem čtyřikrát denně cvičit Vojtovu metodu, navštěvuje neurologii, logopedii i ortopedii a věří, že jednou bude Kryštůfek "zlobit" stejně jako jeho šestiletý bratr Jakub.

Kromě léčebných pobytů by Kryštůfek ale potřeboval i další vybavení, které pojišťovna buď nehradí vůbec, nebo jen zčásti. Například na přístroj cvičící motoriku a držení těla je doplatek 18 tisíc korun, přístroj cvičící motoriku nohou, rukou a všech svalů stojí nový 110 tisíc korun, starší polovinu a pojišťovna jej neplatí. Dětské polohovací lůžko stojí zhruba 20 tisíc korun.

A tak by se dalo pokračovat a připomínat, že z jednoho rodičovského příspěvku a alimentů na to mladá maminka prostě nenašetří.

"Nejhorší je, když člověk ví, že ta možnost léčby tady je, a nemůže ji dítěti poskytnout," uzavírá Masopustová.

Centrum Rané péče založilo transparentní účet, kde se schází peníze od dárců pro léčbu a pobyt v Centru Adeli na Slovensku. Výzvu, že lidé mohou pomoci sbíráním plastových víček z PET lahví, zveřejnila i bechyňská radnice.

"Maminka nás oslovila. Naše úřednice její příběh a situaci znají. Proto jsme se rozhodli takto pomoci, víčka mohou lidé nosit na podatelnu úřadu," řekl starosta Bechyně Jaroslav Matějka.

Podle Vladimíra Peřiny, dětského neurologa z Českých Budějovic, který vyšetřoval Kryštůfka v Dětském centru Arpida, je cvičení s dětmi trpícími dětskou mozkovou obrnou velmi důležité.

"To proto, aby se vývoj dítěte dostal na správnou kolej. Zásadní je, o jakou formu dětské mozkové obrny se jedná, zda o lehkou, středně těžkou, nebo těžkou. U lehčích forem se díky cvičení docílí znatelného zlepšení stavu, u těžších je to složitější," konstatoval Peřina.