Chytrý dům pošle SMS, když se dítě vrátí, popisuje mladý manažer

  7:54aktualizováno  7:54
Sedíte v kanceláři a pracujete. Na mobil vám přijde SMS, že vaše dítko přišlo v pořádku ze školy domů. Neposlal ji ovšem vzorný potomek, ale váš dům. I takové možnosti nabízí chytrá domácnost. Systém, který přináší úspory energií, vyšší komfort a větší bezpečnost.

Radek Bartuška je jednatelem společnosti LARX. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Jednou z firem, která podobné zařízení instaluje a vyvíjí, je Larx – tým mladých „ajťáků“ z Budějovic, kteří chtějí prorazit na globální trh. Vede je 29letý Radek Bartuška.

V Jihočeském vědeckotechnickém parku má firma svůj showroom, kde zájemcům předvede, co se všechno dá digitálně ovládat a jaké to má výhody.

Co přesně znamená chytrý dům?
Znamená to, že určité funkce domu – například vytápění, žaluzie, okna, osvětlení – jsou propojené centrálně do jedné řídicí jednotky. Jsou na sobě nezávislé, ale mohu je dálkově ovládat. Například když u standardního domu otevřete okno, začne vám topení automaticky topit, protože tam začne být zima. Chytrá elektroinstalace pozná, že je okno otevřené, a topení samo vypne. Vše lze ovládat například po telefonu nebo přes tablet, a to odkudkoli.

Je tohle budoucnost domácností? Budou lidé sedět na gauči a všechno ovládat na dálku přes mobil?
Není to jenom v tom, že budou líně ovládat všechno z gauče. Chytrá domácnost neznamená, že si lednička řekne, co dochází, a sama to nakoupí. Chytrý dům umí uspořit energie a nabídnout komfort a zároveň zvýší pocit bezpečí – mohu na dálku sledovat vše, co se s domem děje. Kde se otvírají okna, kde je pohyb.

Kolik energií dokáže chytrá domácnost uspořit?
Je to až 30 procent nákladů na vytápění. U našeho projektu pro Magistrát města České Budějovice nám vyšla úspora dokonce 45 %. Ale není to jen otázka topení. Mohu na dálku nastavit, aby se něco stalo třeba hodinu předtím, než přijedu. Kdo dnes staví nový dům, jednoznačně mu doporučuji podívat se alespoň, co je všechno možné. Ten systém přináší komfort – z práce můžete vidět, že je vše v pořádku, jedete z lyží, vytopíte si dům, připravíte si saunu. Nebo vám může dům poslat SMS, že děti přišly ze školy domů.

Radek Bartuška

Narodil se 12. července 1985 v Českých Budějovicích. Vystudoval inženýrskou informatiku na Jihočeské univerzitě, poté informatiku na univerzitě ve Zlíně. Absolvoval i několik internetových podnikatelských škol, na kterých nyní přednáší. Od mládí podniká na internetu, nejprve vytvářel webové stránky, později vybudoval a provozoval e-shop se spodním prádlem. Ten pak prodal. Po škole pracoval v Motoru Jikov na pozici IT správce výrobního systému a manažera marketingu. Odsud pak odešel a začal opět podnikat. Je on-line marketingovým konzultantem a také certifikovaným koučem pro CzechInvest v oblasti start-upů, do kterých sám investuje. Loni založil společnost Larx, která sídlí v jihočeském vědecko-technickém parku. Je ženatý, má jednoho syna, jeho koníčkem je sport – kolo, tenis a lední hokej.

Co se všechno dá do systému připojit?
My používáme systém Loxone, který pochází od rakouského výrobce. Jsme schopni do něj zapojit v podstatě cokoli, co lze ovládat, všechno, co je na elektřinu, ale i jiné zařízení, například plynoměr, a odečítat chytře spotřebu plynu. Možnosti jsou neomezené – po domě rozmístíme senzory teploty, slunečního svitu, vlhkosti a tak dále. A na základě jejich dat se něco může dít.

Je to trend, kterému se v budoucnu nevyhneme?
V poslední době se mluví o fenoménu Internetu věcí. Za chvíli se každá věc bude připojovat do internetu. To je trend, který je jasný. A je patrné, že to změní spoustu zavedených obchodních modelů. Je to příklad třeba služby Uber, která vytlačuje klasické taxíky. Ve spoustě zemí je to zakázané, ale je jen otázka času, kdy se to prosadí.

Není v tom však dost velké bezpečnostní riziko? Pokud budu mít vše připojené na internet, snadno se mi do systému někdo nabourá. A pak si třeba otevře můj dům.
To je častá otázka. Systém je na to připravený. V Rakousku vypsali mezinárodní soutěž, kdo systém digitálního domu prolomí, dostane několik set tisíc eur. Ovšem nikomu se to nepodařilo. Bezpečnost telefonů a podobných zařízení je velké téma. Útoky budou, to je jasné. Budou i na digitální domy. Ale tím, že máte nějakou technologii navíc, se omezujete na ty velmi inteligentní zloděje. Je pravděpodobné, že si budou vybírat nějaké opravdu exkluzivní cíle. Vy naopak chytrou domácností získáte přehled nad domem. Dnešní zloděj přijde a první, co udělá, že vám odstřihne elektřinu v kapličce před domem. Jakmile se tohle stane, chytrá domácnost přepne celý systém na záložní baterii a vy ihned dostanete zprávu, že se něco děje. Kamery navíc ukládají záznam rovnou do internetu, takže ho nelze fyzicky odnést.

Je to otázka příštích pět let? Nebo se bude jednat o záležitost pár technologických nadšenců?
Už dnes je to záležitost normálních lidí, kteří se zajímají o to, jak by jejich dům mohl fungovat lépe. Tak jsem se k tomu dostal i já se svým společníkem. Chtěli jsme začít stavět dům, a protože jsme oba ajťáci, chtěli jsme mít zajímavé technologie. No a pak jsme zjistili, že by to byl zajímavý projekt pro podnikání. Ale my nechceme být jen lokálními hráči, kteří budou instalovat něco do domů. Máme mnohem vyšší cíle.

Jaké?
Musíme dělat globální věci. Český trh je hodně malý, co se týče počtu zákazníků. Rádi bychom uspěli s vlastní aplikací týkající se chytrých domů. Tedy takovou, přes jakou budete ovládat domácnost.

Čím by měla být lepší než ty, jaké jsou dnes?
Připravujeme aplikaci, která změní způsob ovládání chytrého domu, přidá tam různé věci, jako jsou úspory a zvyšování bezpečnosti. Obrovským potenciálem pro nás jsou právě ta data. Budeme moci analyzovat různá data, což potom může pomoci ještě zvyšovat dosažené úspory. Zde je ta přidaná hodnota naší chytré technologie.

Pro zákazníky však nemusí být příjemné, že s jejich daty někdo nakládá, ne?
Jim to nemůže vadit, protože vše je anonymní, my data pouze analyzujeme a následně můžeme nabídnout jiným zákazníkům výsledky. Ty následně uvidí, že dům s podobnou tepelnou ztrátou lze provozovat mnohem úsporněji, když se chytře reguluje vytápění domu. Například. To je obrovská výhoda a lidem se to vyplatí.

Nakolik vyjde celá „digitalizace“ domu? Za jak dlouho se to vrátí?
Jenom na úsporách se to vrátit v krátkodobém horizontu nemůže. To říkám na rovinu. Za rok ušetříte v řádu tisíců, vstupní investice je v současné době zhruba o čtvrtinu dražší než klasická stará elektroinstalace. Návratnost je tedy v jednotkách let. Ale jsou případy, kdy je to i levnější.

Začali jste teprve v lednu. Jaký typ lidí jsou vaši klienti?
Jsou to většinou manažeři, podnikatelé. Mladí lidé, kteří mají rádi moderní technologie a mají představu, co by jejich dům měl splňovat. Vidí i trochu dopředu, protože chtějí do každé místnosti internet. Zatím to třeba plně nevyužijete, ale za pár let to bude nutnost. Technologie v současné době mění svět.

Autor:

Nejčtenější

Dům v Písku po pradědečkovi vkusně zateplili. Fasáda pořádně prokoukla

Rodinný dům si nechal v Písku v roce 1913 postavit učitel František Racek s...

František Racek si v roce 1913 nechal v Písku postavit rodinný dům za 14 tisíc zlatých. Se svou manželkou na něj...

Dostavbu dálnice D3 u Ševětína brzdí chyba úředníka, už přišel o práci

Stavba úseku dálnice D3 Ševětín - Borek.

Dokončení téměř jedenáct kilometrů dlouhého úseku dálnice u Českých Budějovic mezi Borkem a Ševětínem brání chyba...

Policie hledá svědky znásilnění školačky v Budějovicích, podezřelého má

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje znásilnění školačky v Českých Budějovicích. Zločin se stal ve středu, kriminalisté zadrželi...

Nazí a vychrtlí andělé nad hlavami vyvolali pře v Jindřichově Hradci

V Panské ulici v Jindřichově Hradci se vznášejí plastoví andělé od sochaře...

V Jindřichově Hradci vyvolali velký rozruch andělé od Michala Trpáka z recyklovaných PET lahví v Panské ulici. Sochy...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Další z rubriky

Senior přecházel za tmy hlavní tah do Rakouska, střet s autem nepřežil

Auto muže srazilo, když přecházel frekventovanou silnici v katastru Velešína....

Pětasedmdesátiletý muž nepřežil střet s osobním autem u Velešína na Českokrumlovsku. Senior přecházel hlavní tah od...

Strakonice a Český Krumlov otevřou nová autobusová nádraží

Nový terminál ve Strakonicích propojí vlakové i autobusové nádraží.

Dva moderní dopravní terminály začnou sloužit cestujícím o víkendu. Ve Strakonicích využijí lidé nový odbavovací...

Do třetice začíná boj o novou sportovní halu v Českých Budějovicích

Sportovní hala v Českých Budějovicích má být podle plánů zbourána.

Sportovní kluby mají počítat s nájmy v současné sportovní hale do začátku května, pak by se měla bourat. Už třetí...

Najdete na iDNES.cz