Římovská přehrada na řece Malši.

Římovská přehrada na řece Malši. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Sucho vzalo Čimelicím vodu. Pomůže jim napojení na Římovskou přehradu

  • 1
Více než osmikilometrový úsek vodovodu za 33,7 milionu vyřeší obcím na Písecku dlouholeté problémy s vodou. Lidé v Čimelicích a Rakovicích budou od příštího roku pít vodu z Římovské přehrady.

Otočili naprázdno kohoutkem, vzali kanystr a vyrazili pro vodu k cisterně. Podobnou situaci zažili obyvatelé Čimelic na Písecku loni v létě sedmkrát. V případě, že bude i letošní léto suché, je možné, že je nepříjemnosti čekají znovu.

V příštím roce už by se jim ale měly vyhnout. Jihočeský vodárenský svaz (JVS) v dubnu zahájí stavbu více než osmikilometrového úseku vodovodu z Mirotic do Čimelic, kde vyroste i nový vodojem. Stavba by měla být dokončena v červnu 2017. Voda z Římovské přehrady tak konečně Čimelicím a Rakovicím vyřeší dlouhodobé problémy.

„Je to dobrá zpráva. V létě byla vždy otázka minimálně dvou dní, než do dvou obecních vrtů znovu voda přitekla. Problémy měli hlavně lidé žijící ve vyšších patrech paneláků,“ popsal starosta Čimelic Vladimír Bouček. Náklady na výstavbu vodovodu dosáhnou 33,7 milionu korun. JVS jako investor získalo dotaci 22 milionů korun od ministerstva zemědělství.

Nerestce měly smůlu

Tato část severního Písecka se na dálkový vodovod z Úpravny vody Plav na Budějovicku začala napojovat už předloni, kdy byl dokončený za 24 milionů korun přivaděč ze Sedlice do Mirotic. Další zamýšlený a připravovaný úsek z Čimelic do Mirovic byl pozastavený, protože Mirovice nedávno rekonstruovaly svůj lokální zdroj vody a připojení na vodárenskou soustavu nepotřebují.

„Každá dotace má svá pravidla. Když se nesplní, nelze o ni žádat. V tomto případě jde o podíl počtu napojovaných obyvatel a investičních nákladů. Napojení by nutně potřebovaly sousední Nerestce. Ty ale navíc nemají svůj vnitřní rozvod, a to neodpovídá podmínkám dotačního titulu,“ vysvětlil ředitel JVS Antonín Princ, proč svaz musel od tohoto záměru ustoupit.

Toto rozhodnutí nepotěšilo starostu Nerestců Vladimíra Macouna. Obec totiž s napojením počítala.

„Od začátku jsme chtěli vodovod, říkali jsme, že ho potřebujeme. Udělali jsme kvůli tomu změnu územního plánu, projektovou dokumentaci, máme vydané stavební povolení. Vyšlo nás to zhruba na 120 tisíc korun. Kvůli tomu, že se Mirovice z projektu odhlásily a udělaly si na pět let svoje zabezpečení, jsme zůstali na konci, a tak máme černého Petra. Nejsme schopni zaručit takovou spotřebu vody, jaká by byla požadována,“ řekl Macoun.

Vybudování vlastního vodovodu si obec nemůže dovolit. „Chybí nám peníze, rozpočet na vodovod se pohybuje kolem 15 milionů korun a obecní rozpočet je 1,2 milionu. Kvalita vody je tu špatná kvůli obsahu uranu a manganu. I kdybychom byli schopni postavit si vrty a dostali na to nějakou dotaci, úprava kubíku vody by vyšla na tolik peněz, že by to místní nezaplatili. Pro nás bylo jediné schůdné řešení, že nám sem vodu někdo dovede upravenou a my se na ni napojíme,“ podotkl Macoun.

Starosta doufá, že až skončí Mirovicím za pět let udržitelnost projektu, začnou znovu přemýšlet o napojení na Římov.