Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdlouhavé vracení církevního majetku unavuje duchovní i starosty

  12:21aktualizováno  12:21
Církve finišují s podáváním výzev o vrácení svého historického majetku od státu. Podle aktuálního seznamu Státního pozemkového úřadu žádají na jihu Čech o pozemky, ojediněle i s budovami.
Ve většině případů se církevní restituce na jihu Čech týkají zemědělských pozemků. (ilustrační snímek)

Ve většině případů se církevní restituce na jihu Čech týkají zemědělských pozemků. (ilustrační snímek) | foto: AP

Majetek, který chtějí církve vrátit na jihu Čech, je rozsáhlý. Jen podle seznamu Státního pozemkového úřadu zveřejněného na internetu žádají církve vydání 2 632 položek. Většinou jde o zemědělské pozemky, ojediněle i o budovy. Zatím však nedostaly nic.

Dlouhé měsíce práce s vyplňováním obsáhlých výzev pro státní úředníky o majetkovém vyrovnání jsou pro církve frustrující. Úředníci chtějí spoustu detailních informací, jak se s majetkem nakládalo dosud i jak s ním hodlají hospodařit v přechodném období. Na webu Lesů ČR je třeba prokousat se osmdesátistránkovým elaborátem, jak mají žadatelé vyplňovat a vyřizovat výzvu o vydání církevního majetku.

"Výzvy jsme podali a už od ledna čekáme na vyřízení. Do šesti měsíců jsme měli podepsat dohody o vydání majetku, ale stále se nic neděje," uvedl Petros Alexandridis, ředitel Královské kanonie premonstrátů na Strahově.

Premonstráti žádají na jihu Čech o vrácení svého majetku na Písecku, který historicky patří k jejich milevskému klášteru. Milevský velkostatek vlastnil 2,5 tisíce hektarů pozemků a lesů, které v okolí kláštera tvořily hospodářský komplex už od 17. století.

"Majetek potřebujeme proto, aby kláštery mohly dělat to, co považují za důležité. A nejen v rovině duchovní, ale i hospodářské. Je pro nás nedůstojné žebrat o každou korunu na obnovu několika obdivuhodných památek u státu nebo Unie," objasnil Alexandridis.

Nevyřešené restituce blokují prodej pozemků na bydlení

O svůj historický majetek v regionu žádají i další přespolní žadatelé, například Suverénní řád Maltézských rytířů chce vrátit pozemky na Písecku a Strakonicku, Arcibiskupství pražské na Vltavotýnsku.

"Z dosavadních zkušeností je jasné, že bude docela složité dojít až k uzavření dohod o vrácení majetku," podotkla Jana Balcarová z restitučního oddělení Arcibiskupství pražského.

Přitom na vyřešení zablokovaných církevních pozemků i budov čekají netrpělivě také desítky jihočeských měst a obcí. Speciálně s Arcibiskupstvím pražským se potřebují dohodnout na dalším využívání jedné z budov v areálu městského úřadu Vltavotýnští.

"Je to bývalá požární stanice v zámeckém nádvoří, kterou máme nyní pronajatou od státu. Využíváme ji jako garáže a sklad a chceme se s restituentem domluvit, co dál - buď na dalším pronájmu, nebo na odkupu," řekl starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek.

Mnohem komplikovanější situaci čelí Volyně na Strakonicku, kde žádají o majetek dvě církve. "S Metropolitní kapitulou u sv. Víta v Praze jednáme především o pozemcích, které jsou v městské památkové zóně v centru. S římskokatolickou církví zase o pozemcích na okraji města, s nimiž v územním plánu počítáme pro výstavbu rodinných domů," popsal volyňský starosta Václav Valhoda.

Nevyřešené církevní restituce tak ve Volyni přímo brání rozvoji města a podepisují se i na jeho vylidňování. Město s kvalitní školskou sítí i zdravotnickým zázemím doplácí na to, že nemůže mladým lidem nabídnout pozemky na bydlení. "Počet obyvatel u nás rok od roku klesá kvůli tomu, že nemáme místo na výstavbu," shrnul Valhoda.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Vysychá zničená krajina, zákaz zalévání zahrad nepomůže, říká vodohospodář

Technický ředitel společnosti Čevak Jiří Lipold.

Zákazy zalévání zahrádek vážnou situaci se suchem rozhodně nevyřeší, upozorňuje v rozhovoru Jiří Lipold, technický...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Srpen 1968 v Budějovicích: vojáci obsadili redakci, novináři skákali z oken

Srpnová okupace roku 1968 v Českých Budějovicích.

Okupaci Československa pěti armádami Varšavského paktu zahájenou 20. srpna 1968 pocítili obyvatelé Jihočeského kraje o...

Najdete na iDNES.cz