Vodní nádrž Jordán v Táboře.

Vodní nádrž Jordán v Táboře. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Čištění Jordánu už papírově začalo. Stále se ale neví, kam s bahnem

  • 2
V Táboře startuje odbahnění vodní nádrže Jordán, která se bude po 180 letech poprvé vypouštět. Zatím ale megaakce běží jen na papíře. Těžká technika se totiž u rybníka objeví až na jaře. Dosud ale není jasné, kam se bude bahno vyvážet. Jednou z variant je pískovna Hůrka v Plané nad Lužnicí. Místní jsou ale proti.

Velkolepý projekt odbahnění Jordánu oficiálně začíná v úterý 20. září. Radnice ale stále čeká na potvrzení dotací, proto akce startuje přípravnými organizačními pracemi a ještě nějakou dobu se těžká technika u vodní nádrže neobjeví.

Odbahnění Jordánu

Odbahnění Jordánu bude stát 400 milionů korun, celých 300 milionů dostane Tábor jako evropskou dotaci. Po sáhodlouhém výběrovém řízení nakonec zakázku získalo sdružení firem Daich, Metrostav a Zvánovec, jejichž nabídka ale byla o 113 milionů korun dražší než konkurence. Více o výběrovém řízení čtěte zde.

Starosta Tábora Jiří Fišer bude mít už ve středu první schůzku se správcem stavby. "Zatím bude dělat jen organizační a menší kroky, protože stále vyčkáváme na potvrzení dotace. Podmínky bychom ale měli splnit. Očekáváme, že to bude jen formalita," vysvětlil starosta Jiří Fišer.

Nejdůležitějším problémem je teď to, kam s vytěženým blátem. Původně se mělo vozit do Plané nad Lužnicí do pískovny Hůrka u řeky Lužnice. Obyvatelé i vedení města však byli zásadně proti. A stále jsou. Některé látky obsažené v usazeném bahně překračují limity, aby mohly být na skládku uloženy.

"Podloží zamýšlené skládky je pískové a skládka by byla hned vedle řeky Lužnice. Věřím, že než začne vlastní těžba bahna, najde se jiné úložiště než u nás. Náš názor je neměnný," zopakoval v pondělí starosta Plané Jiří Šimánek.

Jordán vznikl v době, kdy Kolumbus objevil Ameriku

Stejně hovoří i lidé, kteří založili občanské sdružení Za zdravou Planou. V pískovně Hůrka navíc platí provozní řád, podle kterého by sem nyní táborské bahno kvůli vysokému obsahu arzenu nesmělo.

Řád nyní leží na Krajském úřadě v Českých Budějovicích, který jej posvětí nebo limity navýší. To znamená, že ukládání bahna v Plané zamezí a nebo této variantě otevře cestu.

"Čekáme jak krajský úřad rozhodne. Pokud budou limity navýšeny, pak budeme uvažovat o dalších krocích," říká předseda sdružení Za zdravou Planou Jiří Rangl.

Odbahnění Jordánu začne upouštěním jeho hladiny. Na jaře příštího roku se pustí do těžby bagry. Otázkou také bude, co vše na dně je. Jordán vznikl v době, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, tedy roku 1492 přehrazením Košínského potoka. Jde o nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě.