Vlasta Bohdalová (ČSSD) byla zvolena do parlamentu v roce 2006. Poslanecký...

Vlasta Bohdalová (ČSSD) byla zvolena do parlamentu v roce 2006. Poslanecký mandát v roce 2010 obhájila, což se jí teď nepovedlo | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na úřadu práce neskončím, prohlásila bývalá poslankyně Bohdalová

  • 5
Jihočeši v předčasných parlamentních volbách pořádně provětrali dosavadní poslanecký tým. Z devíti kandidátů, kteří se chtěli do Sněmovny vrátit, pustili zpátky pouze tři. Jan Bauer, Vlasta Bohdalová, Petr Braný či Michal Doktor. Jejich éra v Poslanecké sněmovně skončila. Co budou nyní dělat?

Z původního týmu jihočeských poslanců zůstaly po předčasných volbách trosky. Čtyři ze třinácti zákonodárců v kraji vůbec nekandidovali, dalších šest ve volbách svůj mandát neobhájilo.

Většinu z nich neúspěch zaskočil, do Sněmovny se nedostali ani zkušení političtí matadoři z čelných míst parlamentních kandidátek.

"Mrzí mě to, volby jsou vážná věc. Ale v situaci, kdy jsem věděl, že se naše strana utkává o jeden až dva mandáty, je to vabank," říká exposlanec Jan Bauer z ODS.

Jihočeští poslanci, kteří přišli o mandát

Neúspěšní kandidáti
Jan Bauer (ODS)
František Dědič (ODS)
Michal Doktor (původně ODS, pak nezařazený,ve volbách lídr hnutí Hlavu vzhůru)
Martin Gregora (TOP 09)
Vlasta Bohdalová (ČSSD)
Petr Braný (KSČM)

Ve volbách už nekandidovali
Václav Baštýř (ODS)
Vlasta Parkanová (TOP 09)
Jan Babor (ČSSD)
Viktor Paggio (Věci veřejné, nekandidoval už v jižních Čechách, pokusil se však neúspěšně vrátit za Stranu soukromníků v Praze)

Čtyřiačtyřicetiletého Bauera živila politika posledních šestnáct let. V roce 1998 začínal jako prachatický starosta, od července 2004 získal k této funkci i poslanecký mandát, když ve Sněmovně nahradil tehdy čerstvě zvoleného europoslance Jaroslava Zvěřinu.

Porážku ODS ve volbách vnímá jako velký debakl, z něhož by si strana měla vzít poučení. V politice mu aktuálně zůstal jen mandát prachatického zastupitele a musí si najít novou práci.

"Teď si dám chvíli oraz a budu uvažovat o životě. A pak se zřejmě pustím do práce na volném trhu se svým živnostenským listem," plánuje stavební inženýr Bauer.

Pracovní kroky Vlasty Bohdalové povedou zpět do školství

Vlasta Bohdalová (ČSSD) byla zvolena do parlamentu v roce 2006, tedy v době, kdy působila už osm let jako náměstkyně budějovického primátora. Poslanecký mandát v roce 2010 obhájila a na první pohled se mohlo zdát, že v poslanecké lavici zasedne i do třetice.

Kroužkováním se však před ni dostali hned dva kolegové. "Předně necítím žádnou zášť, že jsem se do Sněmovny nedostala. Bylo jasné, že Vítek Jandák je stále hodně oblíbený a získá preferenční hlasy, stejně tak i Jan Mládek. Pro nás je hlavně obrovské zklamání, že jsme v kraji nezískali čtyři mandáty," konstatovala Bohdalová.

Její pracovní kroky povedou do školství. "Tedy do oblasti, která je mi celé roky nejblíže. Zatím nevím, v jaké funkci ve školství bych se mohla objevit, nicméně jedno vím určitě - na úřadu práce neskončím," podotýká 56letá bývalá učitelka Bohdalová.

Dlouholetý poslanec Petr Braný (KSČM) ve sněmovních volbách uspěl dokonce třikrát po sobě, počtvrté už ne. Více přednostních hlasů dostala jeho kolegyně a třetí na kandidátce Alena Nohavová, která Braného přeskočila. Teď se rozmýšlí, co bude dělat, rozhodně si chce také odpočinout.

"Dovolenou jsem neměl dva a půl roku. Každopádně mám dost času na rozmyšlenou a také věk, kdy bych mohl odejít do důchodu," reagoval. Tam se však na plný úvazek nechystá, zůstává šéfem jihočeských komunistů a také krajským zastupitelem. "Na těchto úrovních se chci určitě dál angažovat," potvrdil 62letý Petr Braný.

Mezi nejzkušenější jihočeské poslance patří i Michal Doktor, který poprvé usedl ve Sněmovně v dresu ODS v roce 1998. Od té doby byl nepřetržitě členem dolní komory parlamentu a uplynulé sněmovní období dokončil do odchodu z ODS jako nezařazený.

V předčasných volbách se chtěl do Sněmovny vrátit jako lídr kandidátky volebního bloku Hlavu vzhůru. To se mu však nepodařilo.

Neúspěch nebere tragicky, v politice chce pokračovat jako člen hnutí Jihočeši 2012 a krajský zastupitel.

"A čím se budu živit? Po 16,5 letech v jedné firmě a profesi je čas na změnu tematickou a profesní. Rozumím světu čísel a tam zřejmě budu hledat budoucí uplatnění," naznačuje šestačtyřicetiletý ekonom Doktor.

Volební výsledky

v Jihočeském kraji

Mezi překvapení voleb v kraji patří neúspěch Martina Gregory, čtyřky na kandidátce TOP 09. Strakonický dětský lékař se dokázal v roce 2010 prosadit do Sněmovny ze 20. místa kandidátky TOP 09. Teď mu však výrazně lepší pozice na poslanecký mandát nestačila.

"Jsem zklamán, asi málokdo řekne, že rád prohrává. Ale protože se mi teď na dětském oddělení v nemocnici otvírá cesta k jeho vedení, těším se na tu výzvu," dodává osmačtyřicetiletý Gregora.

,