Cyklista Hunal vyhrál akademické mistrovství a zářil v Nizozemí

13:11aktualizováno  13:11
Martin Hunal ukazuje, že se dá sport skloubit se školou. A ještě díky tomu se o něm více ví. Vyhrál letošnímistrovství republiky akademiků. V Třebušíně se jel silniční závod s hromadným startem na 110 kilometrů. Studující cyklisté tu jeli své akademické mistrovství.
cyklistika, ilustrační foto

Hunal jezdí za Spartu, která sídlí v Rokycanech. Na to, že studuje druhým rokem Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích, podává na silnici v jedenadvaceti dobré výkony.

"Byli tam i jezdci z Whirlpoolu," připomněl silný klub. Vyhrál Benčík, jeden z nejlepších jezdců v Česku. Třetí byl další rychlík Kozubek. A Hunal mezi nimi. Ujel s nimi ve čtveřici ještě s klubovým kolegou Okrouhlickým. Do cíle chybělo asi 20 kilometrů. Zhruba 10 kilometrů před cílem zůstal v posledním kopci v čele jen s Benčíkem. Do cíle přijeli sami. Měli k dobru necelé dvě minuty.

Hunal pochází z Rynárce, kousek od Pelhřimova. Tam jsou podmínky pro trénink v kopcovitém terénu. Ale častěji trénuje v okolí Českých Budějovic. Potkává se s Cirklem mladším, Hebíkem, Homolkou. To jsou známí jezdci, kteří mají o dost více zkušeností.

Sám začal docela pozdě. V sedmnácti letech. V cyklistice však neplatí, že se musí začít v šesti. Je hodně závodníků, kteří začali více trénovat až v dospívání.

"Docela se povedl i loňský rok," podotkl Martin Hunal. Byl nejlepší v soutěži jezdců do 23 let v etapovém závodě Lidice. Poslední velký úspěch zaznamenal minulý víkend. Startoval na velkém jednorázovém závodě v Nizozemí.

V 59. ročníku závodu Ronde van Overijssel zařazeného do kategorie 1.2 UCI dojel třetí. Byl to jeho zatím největší mezinárodní úspěch.
Na startu klasického závodu byli jezdci z 25 týmů. Nechyběl nizozemský Rabobank či belgický Eddy Merckx.

Jelo se na 204 kilometrů v okolí Rijssenu po úzkých, často dlážděných cestách. "Už na dvacátém kilometru se po pádu vytvořila v čele dvacetičlenná skupina, ve které byl i Hunal," řekl sparťanský šéf Zdeněk Rubáš. "Martin vyhrál tři rychlostní prémie z pěti a ovládl bodovací soutěž."

Pak se Hunal na čas z popředí vytratil. Z vedoucí skupiny vypadl asi padesát kilometrů před cílem. Peloton však uprchlíky dostihl a rozhodovalo se až v hromadném spurtu. A Hunal si ve finiši vybojoval třetí místo i první body do Europe Tour. Vyhrál Nizozemec Wouter za 4:55:55 hodiny před Asselmanem z Rabobanku a Hunalem.