LOŇSKÁ PREMIÉRA. Před rokem měl závod Okolo jižních Čech povedenou premiéru. Průměrná rychlost byla nad 40 kilometrů v hodině i přesto, že terén byl hodně členitý. Takový bude i letos. (ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Závod Okolo jižních Čech startuje. Loňský ročník si účastníci chválili

• 0
Celkem 517 kilometrů čeká na účastníky čtyřetapového mezinárodního cyklistického závodu kategorie 2.2 UCI Okolo jižních Čech. Odstartuje už ve čtvrtek.

Pokud přijedou všechny týmy šestičlenné, postaví se na start 132 cyklistů. Mezi startujícími celky jsou i farmy nejlepších týmů ProTour či jak se dnes uvádí UCI WorldTour. Jde o stejnou kategorii pro špičky z Tour de France a dalších slavných závodů.

"Záměrně jsme zvali jiné týmy než v loňském roce," sdělil ředitel závodu Jan Hájek. Záměrem bylo, aby se závod dostal do povědomí dalších lidí kolem silniční cyklistiky. A aby diváci viděli jiné startovní pole.

Jan Hájek konstatoval, že ohlas na loňský první ročník byl kladný. "Když za vámi přijde ještě v době závodu trenér mladé polské reprezentace a chce přihlášku na druhý ročník, potěší to," dodal.

Letos se přihlásily i Lotto Belisol U23 z Belgie nebo Etixx-Ihned či Itera-Kaťuša. Všechny jsou zmíněnými farmami. Etixx-Ihned je farmou týmu Omega Pharma QuickStep Čecha Zdeňka Bakaly.

Závod se jede bez prologu. Loni se uskutečnil v Českých Budějovicích, ale sem se pořadatelé po dobu působení současné radnice nechystají. Byli zklamaní přístupem představitelů krajského města. Ani s tratí nebylo všechno podle představ. Lidé se pletli do cesty jezdcům a riskovali vážné problémy.

Zato jinde je o závod zájem. Největší v Jindřichově Hradci, kde si propagace města považují. "Je to přední akce na jihu Čech. Minulý rok pořadatelům lidé nevěřili, ale závody se povedly," uvedl Stanislav Mrvka, starosta Jindřichova Hradce.

Ocenil, že letos pořadatelé využili ubytovací kapacitu ve městě a podpořili zdejší podnikatele. Potvrdil, že hodnocení závodu, která loni slyšel, byla jen pozitivní. "Závod funguje i jako pozvánka pro turisty," podotkl.

Při zajišťování etapových měst uspěli organizátoři ve městech, která jsou pro podobné akce a podporují je. Budou za to na startu či v cíli mít postavené pódium a poběží se dvouhodinový doprovodný program. V něm bude i bubenická show skupiny Hakunamatata a zapěje finalistka jedné z televizních soutěží Michaela Nosková.

Závod o celkové délce 517 kilometrů povede cyklisty i jejich doprovody pěknou jihočeskou krajinou. I to loni účastníci ocenili.

Hlavně je příležitostí zabodovat do žebříčku UCI a podílet se na zisku z celkového balíku přes 20 tisíc eur. To je více než půl milionu korun. Pojede se o pět trikotů. Celkový rozpočet závodu je 3,2 milionu korun.

Na konci každé etapy se v cílovém městě pojedou okruhy. "Radost z toho nemají rozhodčí, protože je to pro ně náročné pro zpracování výsledků," připomněl Hájek. "Ale chceme, aby diváci viděli cyklisty před dojezdem vícekrát."

"Nejlepší atmosféra loni byla v Jindřichově Hradci," ujistila Lada Mácová, která je hlavním pořadatelem závodu. Diváci vytvořili špalíry, ve kterých se cyklisté o to více činili. A budou se snažit jistě i letos.