Na tento úsek cyklostezky v Hluboké nad Vltavou naváže brzy nový, aby cyklisté...

Na tento úsek cyklostezky v Hluboké nad Vltavou naváže brzy nový, aby cyklisté nemuseli jezdit podél golfového hřiště mezi auty. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Cyklisty čeká internetový průvodce krajem. Ukáže jim trasu i ubytování

  • 1
S novým atlasem pro páteřní Vltavskou cestu nebo s webovou mapou, kde si každý sestaví trasu přesně na míru, začíná cyklistická sezona na jihu Čech. Některé nedostatky však mizí jen pomalu.

Lipensko je cyklisty napěchované, stejně tak Třeboňsko. Kdo chce více klidu, může na kole objevovat Písecké hory a Českou Kanadu. Nejsou o nic míň atraktivní a křižuje je celá řada tras.

I s touto nabídkou startuje v Jihočeském kraji další cyklistická sezona. A připraveno je několik novinek. Aby si cyklisté nemuseli stěžovat na absenci přehledné webové stránky, kde by si mohli vybrat trasu, vznikl Jihočeský cykloportál. Pracuje se na něm přes tři roky a spustí ho za pár týdnů.

Zahájení cyklistické sezony 21. května

Setkání tří pelotonů tří měst (Třeboň, Jindřichův Hradec, Veselí nad Lužnicí) v Evženově údolí
1. Třeboňská šlapka - Za kořeny Rožmberků, start v 10 hodin, Masarykovo náměstí, Třeboň
2. Přes kopec na Hradec aneb Jindřichohradecký pedál, v 10.30 hodin, park pod gymnáziem
3. Jaro na blatech - Veselí nad Lužnicí, v 10 hodin, restaurace U Hokejky

V cíli v Evženině údolí poblíž Jemčiny je připraven doprovodný program, skákací hrad pro děti a další zábava. V každém městě se bude soutěžit o ceny, například o kolo, cyklodoplňky a dárkové koše. Připravena bude i doprava zdarma z Písku, Strakonic, Tábora a Českých Budějovic. Podrobnosti jsou na internetových stránkách jednotlivých měst.

„Bude to mapový on-line portál. Nabídne informace o povrchu, atraktivitě, obtížnosti tras, ale i problémových místech a plánovaných projektech,“ vyjmenoval Jan Vlášek, ředitel Nadace Jihočeské cyklostezky. Systém začne nadace testovat tento týden a v první polovině června už bude k dispozici i pro veřejnost na jejích stránkách.

„Postupně tam chceme přidávat informace, aby byla mapa bohatší a nabízela kompletní přehled. Lidé se pak dozvědí, když se třeba bude v lese kácet, aby se místu vyhnuli. Stejně tak tam chceme dodávat místa s občerstvením, ubytování a servisem pro kola, to bude další úroveň,“ pokračoval Vlášek.

Cyklisté si budou moci díky portálu také vybrat svou trasu na míru podle svých představ. Na mapě budou i aktuální omezení, jako je tomu třeba u silničních uzavírek.

Po úspěchu velmi podrobné brožury Vltavská cyklistická cesta pak o této páteřní stezce vychází příští týden také atlas o této trase, která v Jihočeském kraji měří 270 kilometrů.

„Není to jen materiál plný informací, ale jeho majitelé mohou ve vybraném restauračním zařízení získat nápoj zdarma k hlavnímu jídlu,“ vysvětluje Vlášek. Tím se propojuje i soukromý sektor.

Pozor u Orlické přehrady

S atlasem budou cyklisté na trase sbírat také razítka a na konci sezony bude možné soutěžit o kolo i zájezd. Vyjde v nákladu tisíc kusů a získat ho bude možné 21. května při slavnostním zahájení cyklistické sezony nebo třeba v sídle nadace.

Nadace propaguje a rozvíjí také pět páteřních dálkových cyklotras, které většinou přesahují i do dalších regionů. Právě Vltavská cesta je asi nejznámější a nejvíce využívaná. Táhne se od pramenu Vltavy až do Mělníka.

„Budu mluvit za jihočeskou část. Jinde za hranicemi bychom ji mohli z většiny nazvat cyklostezkou, protože to splňuje. Přesto je několik úseků, kde bychom rádi dosáhli úprav, aby byla bezpečnější,“ konstatoval manažer nadace Vladimír Votřel.

Vůbec nejhorší je to poblíž Orlické přehrady, úseky Oslov - Zvíkovské Podhradí - Kučeř, kde musí jet lidé na kolech na velmi rušné silnici, a pak také Kostelec nad Vltavou - Žebrákov. Řešení je tam prozatím v nedohlednu, protože soukromý vlastník nechce umožnit průjezd lesem.

Naopak poblíž Vyššího Brodu by se mohla situace zlepšit. Odtud až po Český Krumlov se spojily obce, aby vytvořily co nejlepší trasu.

„Optimální by bylo vytvořit stezku, která by kopírovala Vltavu. Uvidíme, jaké budou možnosti. Nyní se připravujeme s novým územním plánem. S obcemi spolupracujeme tak, abychom se pak na konci katastrů setkali na stejném místě,“ uvedl starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák.

Vltavskou cestu si většina cyklistů chválí, je na ní dostatek možností k občerstvení i ubytování. Lepší by to podle nich mohlo být mezi Novou Pecí a Přední Výtoní.

Nový úsek v Hluboké

Na nový úsek cyklostezky se mohou brzy těšit v Hluboké nad Vltavou. Díky němu se lidé vyhnou místu u golfového klubu, kde jezdí auta. Začít má také stavba cyklolávky přes Vltavu v Budějovicích, odkud má stezka pokračovat do Plané a Boršova nad Vltavou. Projektovat se začíná cesta podél Malše přes Římov a Velešín a zlepšovat se bude i stav Otavské cesty nedaleko Písku.

Velmi zajímavé bylo také nedávné sčítání cyklistů v úseku České Budějovice - Hluboká - Týn nad Vltavou. Největší pohyb byl v Budějovicích u sídliště Vltava, kudy v těchto dnech denně projedou čtyři tisíce lidí na kolech.