Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklostezka spojí podél řeky Lipno a Zlatou Korunu. Má mít 50 kilometrů

  8:19aktualizováno  8:19
Jihočeské obce podél Vltavy plánují cyklostezku, která bude měřit zhruba 50 kilometrů. Poroste postupně. Bude záležet, kolik peněz starostové na přípravy uvolní a jak se jim podaří vykoupit pozemky.

Cyklostezka mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem není prázdná ani v případě nepříznivého počasí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Cyklisté, kteří si přivezou kola na Lipno a chtějí se na nich vydat do Českého Krumlova, musí riskovat většinu cesty po rušné silnici. Starostové obcí podél Vltavy pod Lipenskou přehradou to však chtějí změnit.

„Svolal jsem velkou cykloporadu starostů kolem Vltavy od Loučovic až po Zlatou Korunu a zástupce Nadace Jihočeské cyklostezky. Dohodli jsme se, že budeme koordinovat stavbu cyklostezek v jednotlivých obcích podél řeky tak, aby na sebe navazovaly,“ uvedl českokrumlovský starosta Dalibor Carda.

První krok společného plánu má na starost Krumlov, který podává do krajského grantu na rozvoj cyklodopravy žádost na zpracování cyklogenerelu celé oblasti. „Mohl by být hotový do léta a podle něho může začít každá obec na svém území trasu projektovat,“ řekl šéf Nadace Jihočeské cyklostezky Jan Vlášek.

Pracovníci nadace jednotlivé hráče v regionu koordinují a přispívají jim radou i penězi. Snahou je vést linii nového úseku co nejblíž toku Vltavy, podobně jako cyklostezku z Hluboké do Budějovic. Řeka je však v tomto úseku pod Lipnem hluboko zařízlá do údolí a každý katastr má nějaké úskalí.

„Proto má cyklogenerel navrhnout technické řešení, zjistit, zda stezka může vést kolem Vltavy. Třeba do Krumlova není tak složité se od Větřní dostat, ale je tam problém s průjezdem města, které má úzké uličky zaplavené milionem turistů,“ podotkl Vlášek.

Komplikace ve Větřní

A tak zatímco krumlovští radní musí počkat, až jim odborníci najdou pro průjezd cyklistů městem nejvhodnější cestu, v Loučovicích už mají jasno. „My už máme připravenou studii cyklostezky v územním plánu. Trasu pro kolaře máme udělanou až na hranici Vyššího Brodu,“ potvrdil loučovický starosta Jan Kubík.

Od Lipna už se cyklisté dostanou do Loučovic po cyklotrase, která vede kolem vodní elektrárny pod Dvorečnou. „A teď je pro nás důležité dostat je bezpečně do Vyššího Brodu, protože většina cyklistů jezdí mezi auty po hlavní silnici. Chceme jim postavit stezku podél Porákova kanálu, která by se měla pod Čertovou stěnou napojit na lesní cestu,“ popsal Kubík s tím, že když vše půjde hladce, pustí se tu do stavby pětikilometrové stezky v příštím roce.

Ve Větřní zase komplikují stavbu připravované cyklostezky okolo Vltavy rozsáhlé pozemky společnosti Jihočeské papírny, která je v insolvenci.

„Takže u nás jsou jednání složitější. Ve hře je ale více variant. Už víme, kudy stezku zatrasovat, spíš musíme jednat s vlastníky pozemků, jestli je vykoupíme, nebo dohodneme věcné břemeno,“ popsal starosta Větřní Antonín Krák. Věcné břemeno však může být problém při shánění dotace, protože podmínkou je, aby pozemky vlastnil žadatel.

Otázka, kdy se kolaři projedou po celé 50 kilometrů dlouhé cyklostezce z Loučovic do Zlaté Koruny, je podle odborníků předčasná. „Záleží na obcích, kolik tomu budou ochotné věnovat času a peněz. Jeden kilometr cyklostezky pořídíte v průměru za čtyři miliony, musíte mít peníze na spoluúčast k dotaci a navíc nikde není stoprocentní jistota, že dotaci dostanete,“ naznačil Vlášek.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Obchvat Českých Budějovic má stavební povolení, stavět se začne v září

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Obchvat Českých Budějovic získal stavební povolení. Zhruba sedm kilometrů dlouhý úsek dálnice D3 od severního okraje...

Rodiče žáků s autismem se radují, sloučení škol v Budějovicích už nehrozí

Speciální škola stojí v Dlouhé ulici na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích.

Rodiče školáků s autismem v Českých Budějovicích si oddechli. Jejich děti zůstanou ve škole, na kterou jsou zvyklé. Po...

Zápach a zavřeno. Veřejná WC jsou ostudou Českých Budějovic

Obyvatelé Českých Budějovic si stěžují na špínu na veřejných toaletách na...

Toalety na Sokolském ostrově v centru Českých Budějovic jsou kvůli špíně pro mnoho obyvatel nepoužitelné. V okolí...

Grafton Recruitment Praha
PLÁNOVAČ VÝROBY, Táborsko, od 35000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz