Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vytížené cyklostezce do Hluboké uleví cesta po druhé straně Vltavy

  17:11aktualizováno  17:11
Sportovců, kteří využívají cyklostezku z Českých Budějovic do Hluboké na levém břehu Vltavy, každoročně přibývá. Podle čerstvých údajů po ní projede za jeden víkendový den skoro 3 600 lidí. Od září kolaři zaplní i novou cestu na pravém břehu, která by měla druhé straně ulevit.

Levobřežní cyklostezku do Hluboké zaplní každý den tisíce lidí. Uplynulou neděli ji využilo 3600 cyklistů a bruslařů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Soužití cyklistů a bruslařů na jedné trase bývá často problematické. Důvodem je rozdílná rychlost a také to, že někteří bruslaři neumějí příliš brzdit.

Novou cyklostezku budou moci využívat jen cyklisté. Nebude totiž asfaltová ale jen zpevněná. 

"Už dnes se samozřejmě lidé dostanou z Budějovic na Hlubokou po pravém břehu, ale po dokončení to bude pohodlnější. Pro cyklisty i turismus je skvělé, že už se lze bez potíží dostat na kole až do Týna nad Vltavou," řekl hlubocký starosta Tomáš Jirsa.

Do konce září mají být hotové všechny úseky pravobřežní stezky. Až na jeden. Na kousek u Fishpointu právě běží výběrové řízení, i tak tam ale cyklisté projedou. Ovšem ne přímo podél řeky.

Přibývá cyklistů, kteří se chrání přilbou

Sčítání sportovců na stezce provedla jako každoročně Místní akční skupina Hlubocko-Lišovsko. "Měření provozu" na levém břehu se uskutečnilo v neděli od sedmi hodin ráno do devíti večer. Za tu dobu tu projelo nebo prošlo rekordních 3 566 osob.

"Sčítání cyklistů provádíme každoročně už od roku 2007. Letos jsme na cyklostezce naměřili za celých sedm let měření nejvíce osob. Určitě k tomu přispělo velmi dobré počasí, obecně ale sledujeme každoroční nárůst zájmu o tuto cyklostezku," uvedl Lukáš Tryml, ředitel Místní akční skupiny Hlubocko-Lišovsko.

"Nesledujeme pouze celkový počet osob na cyklostezce, ale i to, za jakým sportem na stezku vyrazili, zda mají bruslaři a cyklisté helmu, zda jsou zde pěší s kočárkem či psem či poměr věkových kategorií," podotkl Tryml.

Tři čtvrtiny z celkového počtu lidí na cyklostezce byli cyklisté. Bruslařů 21 procent a pěších pouhá čtyři procenta. Sčítání také ukazuje, že čím dál víc cyklistů nosí přilby. Letos mělo helmu 38 procent cyklistů, zatímco v roce 2007 to byla pouhá pětina kolařů.

Stezka spojí Písek a Smrkovice

Na přelomu října a listopadu budou mít nový kus cyklostezky i Písečtí. Nová trasa spojí Písek a Smrkovice. Město uzavřelo smlouvu s dodavatelem stavby. Výběrové řízení vyhrál Strabag.

"Původní předpokládaná cena se pohybovala ve výši 17 milionů korun. Vysoutěžená cena je o více než sedm milionů nižší," uvedl písecký místostarosta Josef Knot.

Město zaplatí ze svého pouze 15 procent, zbytek půjde z EU. Nová stezka by měla být hotová na přelomu října a listopadu. Zároveň se pracuje na projektové dokumentaci k dalšímu úseku cyklostezky.

"Etapa Jih-obchodní zóna by měla konečně vyřešit dlouhodobě neutěšenou situaci špatného přístupu obyvatel sídliště Jih k obchodní zóně," upřesnil Knot.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Najdete na iDNES.cz