Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dačicemi jezdí deset tisíc aut za den. Město hledá trasu pro obchvat

  16:21aktualizováno  16:21
Doprava v Dačicích trápí místní už dlouhá léta. Za den projede centrem deset tisíc aut, z toho je více než tisícovka kamionů. Přes město vede silnice z Jindřichova Hradce směrem na Znojmo.

Ilustrační snímek | foto: Marek Podhora

Obchvat by obyvatelé přivítali, ale budou si na něj muset počkat ještě několik let. Zastupitelé nyní řeší jeho novou variantu, v níž se nepočítá s mostem přes areál firmy Centropen.

„V průběhu dne nastávají situace, kdy se snažíte vjet na hlavní silnici třeba i 15 minut. Těžkou kamionovou dopravou trpí budovy ve městě. Roční nárůst dopravy je okolo tří procent, takže se to bude muset řešit. A to nejen z pohledu obchvatu, ale i z pohledu průjezdnosti centra města,“ myslí si zastupitel Jan Bartošek (KDU-ČSL).

V roce 2012 se zastupitelé dostali do úzkých, když měli rozhodnout, zda se dál bude pokračovat v projektové přípravě varianty obchvatu s mostem přes Centropen. Společnost si to nepřála kvůli možnému snížení tržní hodnoty firmy a kvůli komplikacím při získávání zakázek.

Nakonec zastupitelé nechali zpracovat alternativní studii, v níž silnice vede až za areálem. Zanedlouho by se mohly přípravy posunout dál. „Minulý týden jsme měli poslední schůzku s projektantem studie. Do půlky prosince bychom ji chtěli představit na kraji,“ říká místostarosta Dačic Jiří Baštář (ODS).

Nová navrhovaná trasa obchvatu by měla vést mimo průmyslovou zónu až na křižovatku u kamenolomu a odtud by šla přemostěním přes řeku a železniční trať a napojí se na původní navrhovanou trasu.

Kraj nyní nevyvíjí v projektování obchvatu žádnou aktivitu. Podle náměstka hejtmana Jana Kubíka jsou v tuto chvíli zastaveny projektové práce pro územní řízení. Věci se dají do pohybu až po odevzdání studie iniciované městem.

I tak si ale místní na obchvat počkají. Projekt je stále ve fázi přípravy. Jde o krajskou stavbu a zatím se nepřikročilo ani k výkupu pozemků. Je tedy čas ještě na to, aby se s trasou mohlo hýbat.

„Pokud by se přemostil Centropen, je reálné začít stavět za čtyři roky. Jestliže by se přistoupilo k námi navrhované alternativě, u níž by se musel změnit územní plán a zásady územního rozvoje kraje, tak by to trvalo odhadem asi sedm let,“ myslí si Baštář.

Kruhový objezd na náměstí

Město hledá i jinou cestu, jak ulehčit dopravě. Dříve než obchvat by se mohlo rekonstruovat náměstí v centru. S tím je spojená i stavba kruhové křižovatky v dolní části u Masarykovy ulice.

Město si nechává zpracovávat i studii na variantu klasické křižovatky, která má umožnit plynulejší průjezd centrem. „Chceme mít názor nezávislého znalce na křižovatku v dolní části náměstí. Nejvíc tlačíme obchvat, ale zároveň víme, že náměstí bude nutné v budoucnu rekonstruovat, protože není v dobrém stavu. Chceme prozkoumat všechny možnosti, co se nabízejí,“ vysvětluje Baštář.

Lidé se už ale k navrhovanému dopravnímu řešení vyjádřili v petici. Tu projednávalo zastupitelstvo 28. listopadu. Podle advokáta Antonína Tunkla by okružní křižovatka narušila historický ráz Palackého náměstí.

„Kruhový objezd bude muset vést do kopce a dosahovat takové šířky, aby tudy projely i kamiony. Zmizí kvůli tomu desítky parkovacích míst, i když město slibuje, že vytvoří dvanáct nových,“ popisuje Tunkl.

Zastupitelé ale odpůrce ujistili, že v příštím roce žádné změny na Palackého náměstí v centru nenastanou. Přednější bude v následujících týdnech vyjednávání o trase případného obchvatu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz