Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr dává Táboru naději. Dálnice u města může být roky bez poplatku

  11:38aktualizováno  11:38
Řidiče na Táborsku tato zpráva potěší. Je možné, že minimálně několik let nebudou potřebovat při jízdě po D3 okolo města dálniční známku. Tuto výhodu by měli do té doby, než se postaví silnice souběžná s dálnicí.

Táborští by přivítali, kdyby dálnice okolo města byla bez poplatku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ministr dopravy Dan Ťok zvažuje, že řidiči by na dálnici D3 okolo Tábora potřebovali dálniční známku až tehdy, když souběžně s ní vznikne nová přeložka silnice, kterou chce stavět kraj.

O tuto výhodu táborská radnice usiluje už od té doby, co se dálnice okolo města začala stavět. Navrhovali, aby úředníci vyjmuli úsek ze seznamu zpoplatněných silnic.

Dosud však marně. Až nový ministr dopravy dává druhému největšímu jihočeskému městu naději a navrhuje jiné řešení než úplné odpuštění poplatků.

„Vítám iniciativu při podpoře výstavby přeložky silnice, která je i podle mého názoru systémovým řešením dopravy na území Tábora. Proto také nechám z hlediska finančních i praktických dopadů prověřit možnost ponechat předmětný úsek dálnice D3 bez povinnosti poplatku do doby dostavby této přeložky,“ píše v dopise starostovi Tábora Ťok.

Stavba přeložky je plánovaná v horizontu sedmi let

Nová přeložka, o které ministr hovoří, má být propojením od hasičské stanice v Chýnovské ulici na silnici na Mladou Vožici a následně na silnici od Písku mířící na dálnici. Pokud ji kraj postaví, bude tak paralelním obchvatem města.

„Dokud by nebyla dokončena přeložka, nebyl by zpoplatněn úsek dálnice D3. To by byl kompromis pro Tábor i pro stát,“ komentuje úvahy ministra starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020.

Propojení ulic Měšická a Vožická má Jihočeský kraj ve svých prioritách, avšak její výstavba je plánována v horizontu sedmi let. A to se zdá Táboru příliš, proto ji chce urychlit.

Kraj nyní chce stavbu připravit právě spolu s Táborem. „Domluvili jsme se, že město připraví projekt a stavební povolení a pak budeme společně hledat možnosti financování. Celkem přeložka vyjde na 200 milionů korun,“ uvedl včera vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Jiří Klása.

Odpuštění dálničních poplatků u Tábora, o kterém nyní ministerstvo dopravy uvažuje, by uvítali zejména řidiči. Ti, kteří už dnes jezdí z Tábora do Českých Budějovic pravidelně, dálniční známku mají. Ostatní  si ji kvůli jedné či dvěma jízdám nekoupí a jedou po staré silnici přes Planou nad Lužnicí a Soběslav.

Snahy Tábora na odpuštění poplatků na dálnici podporují proto i obyvatelé Plané nad Lužnicí. Ti požadují, aby byl osvobozen od poplatku celý 25kilometrový úsek D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. A to do doby, než bude hotová dálnice až do Českých Budějovic.

„Po zavedení časového poplatku na dálnici D3 zaznamenáváme návrat vysoké dopravní zátěže do centra Plané nad Lužnicí. Výběr mýtného a zavedení dálničních známek vede řidiče k vyhýbání se placenému úseku a návratu automobilů, osobních i nákladních, zpět do centra našeho města. Dočasné zrušení poplatků na úseku Tábor - Veselí nad Lužnicí do doby dobudování celé dálniční trasy přispěje k zachování sníženého množství vozidel, které jsme zaznamenali po otevření nových úseků dálnice D3,“ píší obyvatelé v petici, kterou loni poslali na ministerstvo dopravy.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz