Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchvat Dasného a Češnovic může být hotový v roce 2023

  9:26aktualizováno  9:26
Každý den projede Češnovicemi a Dasným na Českobudějovicku v průměru 15 tisíc aut, z toho téměř dva tisíce kamionů. Obyvatelé proto dlouhé roky čekají na obchvat. Jeho stavba může začít už v roce 2020.

V Dasném je hned u hlavní silnice mateřská škola. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Vytoužený obchvat obcí Dasný a Češnovice na Českobudějovicku je na spadnutí. Krajský úřad v těchto dnech oznámil začátek procesu, jenž souvisí s vlivem stavby na životní prostředí. Projekt je hotový. Vyjádřit se k němu může do 30 dnů veřejnost, obce a instituce.

Nový úsek hlavního tahu Budějovice - Písek bude dlouhý 8,5 kilometru. Když se připočtou mimoúrovňové křižovatky a další části, dá to v celé trase 13,6 kilometru. Investor, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), odhaduje jeho cenu na 1,8 miliardy korun. Pokud nedojde ke komplikacím, začne stavba v roce 2020 a první auta po něm pojedou do konce roku 2023.

Obchvaty v kraji

Letos dokončené
Strakonice: Termín zprovoznění silnice v severní části města o délce 1,5 kilometru je v září. Úplné dokončení v lednu 2019. Plánované náklady byly 186 milionů korun, ale budou vyšší, protože se v části stavby našly nebezpečné odpady, ve starých vozovkách byl dehet.

Němčice: Kolem obce na Prachaticku, která je na hlavním tahu z Prachatic do Budějovic, má být hotovo v říjnu. Osm set metrů dlouhý úsek včetně dalších drobných napojení a úprav vyjde na více než 45milionů korun.

Letos zahájený
Chýnov: Stavba silnice kolem města na Táborsku má vyjít odhadem na 430 milionů korun. Výběrové řízení skončilo, nyní bude následovat vyhodnocení nabídek. Do soutěže se přihlásilo devět zájemců. Práce potrvají 27 měsíců. Obchvat bude dlouhý téměř tři kilometry. Městem nyní projíždí zhruba deset tisíc aut denně.

Na přeložku čekají roky obyvatelé dotčených obcí. V minulosti dokonce sepisovali petice a pořádali protestní pochody proti ohrožení dopravou, která se v obcích stále zvyšuje. (více čtěte zde)

„Jsou tu pamětníci, kteří poprvé uslyšeli o obchvatu před padesáti lety. Ačkoliv nebydlím přímo u silnice, jsem ráda. Nebezpečné je tady i přecházení, když byly děti menší, musela jsem je vodit k autobusu,“ uvedla obyvatelka Dasného Simona Paulathová.

Místní si nechali dokonce změřit hlukovou zátěž. Někteří alespoň dosáhli toho, že jim kraj vyměnil okna. Z výsledků celostátního sčítání dopravy z roku 2016 vyplývá, že po silnici první třídy I/20 projede v průměru přes 14,5 tisíce vozidel. Mezi šestou ranní a odpolední je to 11 tisíc aut a z toho 1,5 tisíce nákladních. To je průměr, jsou dny, kdy obcemi může projet téměř 25 tisíc vozidel.

„Určitě teď nechceme proces nijak zdržovat. Vyjádříme se ve stanovené lhůtě, projektant už dříve upravil některé detaily podle našeho požadavku,“ uvedl Jaroslav Havel, starosta Pištína, pod který patří místní část Češnovice.

Také podle starostky Dasného Ludmily Kahounové je to dobrá zpráva. Podobně jako u Pištína upravil i zde projektant na žádost obce některé úseky. Týká se to například místní silnice vedoucí zobce směrem k rybníku Bezdrev. „Aby při ní vznikl prostor pro chodce a cyklisty. Žádný pevný chodník ale nechceme, cesta vede v krásné přírodě,“ popsala Kahounová.

Kromě toho budou v Dasném ještě protihlukové stěny kolem mateřské školy. Celkem má nová silnice zabrat 59 hektarů zemědělské půdy. Bude mít tři kilometry zábran pro přechod žab, což jsou 70 centimetrů vysoké stěny za krajnicí, dále 11 mostů a dvě mimoúrovňové křižovatky.

Největší bude u Češnovic, aby bylo možné sjet na Netolice a Prachatice. Pokud kraj rozhodne, že není třeba rozsáhlé řízení o vlivu stavby na životní prostředí EIA, přijde na řadu územní rozhodnutí a výkupy pozemků.

„Nyní jsme ve fázi zjišťovacího řízení. Při něm se ukáže, jestli je EIA potřeba, či nikoli. Pokud bychom prošli dál bez ní, tak můžeme získat k dobru až rok a půl na další přípravu,“ navázala Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovické správy ŘSD.

Ředitelství má hotovou dokumentaci pro územní rozhodnutí, pokud nebude EIA nutná, tak ještě letos ŘSD požádá o vydání územního rozhodnutí. Příští rok by pak mohlo začít s výkupy pozemků.

Jak bude vypadat silnice

Podle projektu začne přeložka za Pištínem ve směru na Budějovice a končit bude před Českým Vrbným v místě sjezdu od Hluboké nad Vltavou. První ze dvou mimoúrovňových křižovatek bude u Češnovic, na tomto úseku se pojede střídavě ve třech pruzích. Až do Českého Vrbného budou čtyři jízdní pruhy. U Českého Vrbného se upraví vjezd pod mimoúrovňovou křižovatkou.

Právě zde je nejpalčivější místo celé trasy, protože sousedí s přírodní rezervací Vrbenské rybníky. Nová přeložka silnice I. třídy má zkvalitnit trasu vedoucí z Budějovic na Plzeň.

Podle dopravních policistů zlepší bezpečnost řidičů. Úsek patří totiž mezi rizikové silnice. Od roku 2007 zde bylo 263 dopravních nehod, při nichž zemřeli tři lidé, a135 se jich těžce zranilo.

Obchvat vyžene dopravu z obcí Dasný a Češnovice.

Obchvat vyžene dopravu z obcí Dasný a Češnovice.

Autoři: ,Nejčtenější

Dálnici do Písku postaví soukromník, spravovat ji bude 25 let

Vizualizace dálnice D4 u Příbrami

Dálnici D4 od Příbrami do jihočeského Písku postaví soukromý investor, který ji bude následně 25 let spravovat....

Soukromé zámky, hrady a tvrze v Česku. Kdo v nich bydlí a jaké má plány

Nové Hrady. Jedna z mála stavebních památek ve stylu rokoka na českém území.

Život na hradech a zámcích není jen historickou záležitostí šlechty. I dnes najdete vedle státních památek pozoruhodné...Prospal: Jednou chci trénovat v NHL a nároďák. Proč mít malé sny?

Čeští kouči Václav Prospal a Josef Jandač při olympijském utkání se Švýcarskem....

Sálá z něj energie a touha něco dokázat. Když vypráví, je za chvíli v ráži a zaníceně popisuje, jak by jednou chtěl...

Lafatu prý v Olešníku čeká boj o místo. Půjdeš na lavičku, hrozí mu rival

David Lafata s dcerou Vandou po utkání se Slováckem.

Řadu sezon patří k nejlepším střelcům jihočeského krajského přeboru. Letos je zatím tím vůbec nejlepším. A navíc hraje...

Z výstavy zmizela koláž od TMBK. Obraz je na benzince, napsali zloději

Obraz Tomáše Břínka (TMBK), který zmizel při Univerzitním Zavíráku ze...

Vlnu reakcí vyvolala na sociálních sítích minulý týden krádež obrazu populárního umělce Tomáše Břínka známého jako...

Další z rubriky

Okouzlila nás povaha Nepálců, říkají studentky z Budějovic o praxi v Asii

Českobudějovické studentky Kristina Hricová, Iva Ziková a Simona Fundová...

Setkaly se s uštknutím hadem i pokusy o sebevraždu. Trojice studentek Jihočeské univerzity má za sebou exotickou praxi...

Čtvrt století čekání končí. Českobudějovická sídliště spojila silnice

Nová silnice spojuje dvě největší českobudějovická sídliště Máj a Vltava. V...

Asfalt je položený a čeká, až po něm projedou první auta. Před polednem zástupci města a kraje slavnostně otevřeli...

Děti z Prachatic se starají o včely. Vyrobily pro ně úly ze školních lavic

Do kroužku při ZŠ Vodňanská v Prachaticích chodí i třeťák Haštal Kulhánek.

Nejprve při pracovní výuce rozřezali staré lavice, změřili a stloukli prkna, připravili rámečky a na drátky navěsili...

Najdete na iDNES.cz