Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchvat Dasného a Češnovic může být hotový v roce 2023

  9:26aktualizováno  9:26
Každý den projede Češnovicemi a Dasným na Českobudějovicku v průměru 15 tisíc aut, z toho téměř dva tisíce kamionů. Obyvatelé proto dlouhé roky čekají na obchvat. Jeho stavba může začít už v roce 2020.

V Dasném je hned u hlavní silnice mateřská škola. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Vytoužený obchvat obcí Dasný a Češnovice na Českobudějovicku je na spadnutí. Krajský úřad v těchto dnech oznámil začátek procesu, jenž souvisí s vlivem stavby na životní prostředí. Projekt je hotový. Vyjádřit se k němu může do 30 dnů veřejnost, obce a instituce.

Nový úsek hlavního tahu Budějovice - Písek bude dlouhý 8,5 kilometru. Když se připočtou mimoúrovňové křižovatky a další části, dá to v celé trase 13,6 kilometru. Investor, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), odhaduje jeho cenu na 1,8 miliardy korun. Pokud nedojde ke komplikacím, začne stavba v roce 2020 a první auta po něm pojedou do konce roku 2023.

Obchvaty v kraji

Letos dokončené
Strakonice: Termín zprovoznění silnice v severní části města o délce 1,5 kilometru je v září. Úplné dokončení v lednu 2019. Plánované náklady byly 186 milionů korun, ale budou vyšší, protože se v části stavby našly nebezpečné odpady, ve starých vozovkách byl dehet.

Němčice: Kolem obce na Prachaticku, která je na hlavním tahu z Prachatic do Budějovic, má být hotovo v říjnu. Osm set metrů dlouhý úsek včetně dalších drobných napojení a úprav vyjde na více než 45milionů korun.

Letos zahájený
Chýnov: Stavba silnice kolem města na Táborsku má vyjít odhadem na 430 milionů korun. Výběrové řízení skončilo, nyní bude následovat vyhodnocení nabídek. Do soutěže se přihlásilo devět zájemců. Práce potrvají 27 měsíců. Obchvat bude dlouhý téměř tři kilometry. Městem nyní projíždí zhruba deset tisíc aut denně.

Na přeložku čekají roky obyvatelé dotčených obcí. V minulosti dokonce sepisovali petice a pořádali protestní pochody proti ohrožení dopravou, která se v obcích stále zvyšuje. (více čtěte zde)

„Jsou tu pamětníci, kteří poprvé uslyšeli o obchvatu před padesáti lety. Ačkoliv nebydlím přímo u silnice, jsem ráda. Nebezpečné je tady i přecházení, když byly děti menší, musela jsem je vodit k autobusu,“ uvedla obyvatelka Dasného Simona Paulathová.

Místní si nechali dokonce změřit hlukovou zátěž. Někteří alespoň dosáhli toho, že jim kraj vyměnil okna. Z výsledků celostátního sčítání dopravy z roku 2016 vyplývá, že po silnici první třídy I/20 projede v průměru přes 14,5 tisíce vozidel. Mezi šestou ranní a odpolední je to 11 tisíc aut a z toho 1,5 tisíce nákladních. To je průměr, jsou dny, kdy obcemi může projet téměř 25 tisíc vozidel.

„Určitě teď nechceme proces nijak zdržovat. Vyjádříme se ve stanovené lhůtě, projektant už dříve upravil některé detaily podle našeho požadavku,“ uvedl Jaroslav Havel, starosta Pištína, pod který patří místní část Češnovice.

Také podle starostky Dasného Ludmily Kahounové je to dobrá zpráva. Podobně jako u Pištína upravil i zde projektant na žádost obce některé úseky. Týká se to například místní silnice vedoucí zobce směrem k rybníku Bezdrev. „Aby při ní vznikl prostor pro chodce a cyklisty. Žádný pevný chodník ale nechceme, cesta vede v krásné přírodě,“ popsala Kahounová.

Kromě toho budou v Dasném ještě protihlukové stěny kolem mateřské školy. Celkem má nová silnice zabrat 59 hektarů zemědělské půdy. Bude mít tři kilometry zábran pro přechod žab, což jsou 70 centimetrů vysoké stěny za krajnicí, dále 11 mostů a dvě mimoúrovňové křižovatky.

Největší bude u Češnovic, aby bylo možné sjet na Netolice a Prachatice. Pokud kraj rozhodne, že není třeba rozsáhlé řízení o vlivu stavby na životní prostředí EIA, přijde na řadu územní rozhodnutí a výkupy pozemků.

„Nyní jsme ve fázi zjišťovacího řízení. Při něm se ukáže, jestli je EIA potřeba, či nikoli. Pokud bychom prošli dál bez ní, tak můžeme získat k dobru až rok a půl na další přípravu,“ navázala Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovické správy ŘSD.

Ředitelství má hotovou dokumentaci pro územní rozhodnutí, pokud nebude EIA nutná, tak ještě letos ŘSD požádá o vydání územního rozhodnutí. Příští rok by pak mohlo začít s výkupy pozemků.

Jak bude vypadat silnice

Podle projektu začne přeložka za Pištínem ve směru na Budějovice a končit bude před Českým Vrbným v místě sjezdu od Hluboké nad Vltavou. První ze dvou mimoúrovňových křižovatek bude u Češnovic, na tomto úseku se pojede střídavě ve třech pruzích. Až do Českého Vrbného budou čtyři jízdní pruhy. U Českého Vrbného se upraví vjezd pod mimoúrovňovou křižovatkou.

Právě zde je nejpalčivější místo celé trasy, protože sousedí s přírodní rezervací Vrbenské rybníky. Nová přeložka silnice I. třídy má zkvalitnit trasu vedoucí z Budějovic na Plzeň.

Podle dopravních policistů zlepší bezpečnost řidičů. Úsek patří totiž mezi rizikové silnice. Od roku 2007 zde bylo 263 dopravních nehod, při nichž zemřeli tři lidé, a135 se jich těžce zranilo.

Obchvat vyžene dopravu z obcí Dasný a Češnovice.

Obchvat vyžene dopravu z obcí Dasný a Češnovice.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového...

Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz