Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchvat Dasného a Češnovic může být hotový v roce 2023

  9:26aktualizováno  9:26
Každý den projede Češnovicemi a Dasným na Českobudějovicku v průměru 15 tisíc aut, z toho téměř dva tisíce kamionů. Obyvatelé proto dlouhé roky čekají na obchvat. Jeho stavba může začít už v roce 2020.

V Dasném je hned u hlavní silnice mateřská škola. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Vytoužený obchvat obcí Dasný a Češnovice na Českobudějovicku je na spadnutí. Krajský úřad v těchto dnech oznámil začátek procesu, jenž souvisí s vlivem stavby na životní prostředí. Projekt je hotový. Vyjádřit se k němu může do 30 dnů veřejnost, obce a instituce.

Nový úsek hlavního tahu Budějovice - Písek bude dlouhý 8,5 kilometru. Když se připočtou mimoúrovňové křižovatky a další části, dá to v celé trase 13,6 kilometru. Investor, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), odhaduje jeho cenu na 1,8 miliardy korun. Pokud nedojde ke komplikacím, začne stavba v roce 2020 a první auta po něm pojedou do konce roku 2023.

Obchvaty v kraji

Letos dokončené
Strakonice: Termín zprovoznění silnice v severní části města o délce 1,5 kilometru je v září. Úplné dokončení v lednu 2019. Plánované náklady byly 186 milionů korun, ale budou vyšší, protože se v části stavby našly nebezpečné odpady, ve starých vozovkách byl dehet.

Němčice: Kolem obce na Prachaticku, která je na hlavním tahu z Prachatic do Budějovic, má být hotovo v říjnu. Osm set metrů dlouhý úsek včetně dalších drobných napojení a úprav vyjde na více než 45milionů korun.

Letos zahájený
Chýnov: Stavba silnice kolem města na Táborsku má vyjít odhadem na 430 milionů korun. Výběrové řízení skončilo, nyní bude následovat vyhodnocení nabídek. Do soutěže se přihlásilo devět zájemců. Práce potrvají 27 měsíců. Obchvat bude dlouhý téměř tři kilometry. Městem nyní projíždí zhruba deset tisíc aut denně.

Na přeložku čekají roky obyvatelé dotčených obcí. V minulosti dokonce sepisovali petice a pořádali protestní pochody proti ohrožení dopravou, která se v obcích stále zvyšuje. (více čtěte zde)

„Jsou tu pamětníci, kteří poprvé uslyšeli o obchvatu před padesáti lety. Ačkoliv nebydlím přímo u silnice, jsem ráda. Nebezpečné je tady i přecházení, když byly děti menší, musela jsem je vodit k autobusu,“ uvedla obyvatelka Dasného Simona Paulathová.

Místní si nechali dokonce změřit hlukovou zátěž. Někteří alespoň dosáhli toho, že jim kraj vyměnil okna. Z výsledků celostátního sčítání dopravy z roku 2016 vyplývá, že po silnici první třídy I/20 projede v průměru přes 14,5 tisíce vozidel. Mezi šestou ranní a odpolední je to 11 tisíc aut a z toho 1,5 tisíce nákladních. To je průměr, jsou dny, kdy obcemi může projet téměř 25 tisíc vozidel.

„Určitě teď nechceme proces nijak zdržovat. Vyjádříme se ve stanovené lhůtě, projektant už dříve upravil některé detaily podle našeho požadavku,“ uvedl Jaroslav Havel, starosta Pištína, pod který patří místní část Češnovice.

Také podle starostky Dasného Ludmily Kahounové je to dobrá zpráva. Podobně jako u Pištína upravil i zde projektant na žádost obce některé úseky. Týká se to například místní silnice vedoucí zobce směrem k rybníku Bezdrev. „Aby při ní vznikl prostor pro chodce a cyklisty. Žádný pevný chodník ale nechceme, cesta vede v krásné přírodě,“ popsala Kahounová.

Kromě toho budou v Dasném ještě protihlukové stěny kolem mateřské školy. Celkem má nová silnice zabrat 59 hektarů zemědělské půdy. Bude mít tři kilometry zábran pro přechod žab, což jsou 70 centimetrů vysoké stěny za krajnicí, dále 11 mostů a dvě mimoúrovňové křižovatky.

Největší bude u Češnovic, aby bylo možné sjet na Netolice a Prachatice. Pokud kraj rozhodne, že není třeba rozsáhlé řízení o vlivu stavby na životní prostředí EIA, přijde na řadu územní rozhodnutí a výkupy pozemků.

„Nyní jsme ve fázi zjišťovacího řízení. Při něm se ukáže, jestli je EIA potřeba, či nikoli. Pokud bychom prošli dál bez ní, tak můžeme získat k dobru až rok a půl na další přípravu,“ navázala Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovické správy ŘSD.

Ředitelství má hotovou dokumentaci pro územní rozhodnutí, pokud nebude EIA nutná, tak ještě letos ŘSD požádá o vydání územního rozhodnutí. Příští rok by pak mohlo začít s výkupy pozemků.

Jak bude vypadat silnice

Podle projektu začne přeložka za Pištínem ve směru na Budějovice a končit bude před Českým Vrbným v místě sjezdu od Hluboké nad Vltavou. První ze dvou mimoúrovňových křižovatek bude u Češnovic, na tomto úseku se pojede střídavě ve třech pruzích. Až do Českého Vrbného budou čtyři jízdní pruhy. U Českého Vrbného se upraví vjezd pod mimoúrovňovou křižovatkou.

Právě zde je nejpalčivější místo celé trasy, protože sousedí s přírodní rezervací Vrbenské rybníky. Nová přeložka silnice I. třídy má zkvalitnit trasu vedoucí z Budějovic na Plzeň.

Podle dopravních policistů zlepší bezpečnost řidičů. Úsek patří totiž mezi rizikové silnice. Od roku 2007 zde bylo 263 dopravních nehod, při nichž zemřeli tři lidé, a135 se jich těžce zranilo.

Obchvat vyžene dopravu z obcí Dasný a Češnovice.

Obchvat vyžene dopravu z obcí Dasný a Češnovice.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autoři: ,


Nejčtenější

Matka s roční dcerou nedorazila domů z návštěvy, odjela na Slovensko

Ilustrační snímek

Policie na jihu Čech pátrala po 19leté ženě z Písku, která zmizela i s ročním dítětem. Jako pravidelně si v úterý došla...

Lékař osahával a líbal pacientku, policie ho viní z pokusu o znásilnění

Ilustrační snímek

Obyčejná návštěva lékaře se pro ženu z Písecka změnila v boj. Doktor ji podle dosavadního vyšetřování začal osahávat a...Cyklista, který se těžce zranil při pádu na Šumavě, v nemocnici zemřel

Letecká záchranka Jihočeského kraje bude sídlit na armádním letišti v Bechyni.

Senior, který ve středu spadl z kola při sjezdu z Bučiny na Knížecí Pláně na Šumavě, v nemocnici podlehl zraněním....

Na Budějovicku vjel motorkář na přejezdu pod vlak. Nehodu nepřežil

Motorkář nepřežil v sobotu v noci střet s vlakem na přejezdu v katastru Nové...

Na železničním přejezdu na Českobudějovicku vjel o víkendu motorkář přímo před projíždějící vlak. Srážku neměl šanci...

Chýnovská jeskyně láká do chladného nitra hory, voda ji stále zvětšuje

Současná prohlídková trasa Chýnovské jeskyně je dlouhá 260 metrů a převýšení...

Příkré, nerovnoměrně vysoké schody a všudypřítomný chlad. Procházka chodbami Chýnovské jeskyně na Táborsku patří k...

Další z rubriky

Oprava budějovického kulturního domu Slavie se opět odsouvá

Opravu potřebuje Kulturní dům Slavie i přilehlý venkovní areál, kde přes léto...

Nepovedlo se to v minulém, nepodaří se to ani v tomto. Dvě volební období zástupci radnice připravují velkou...

Trondheim i Písek. Sedm evropských měst spustí energetickou revoluci

Elektřina

Evropská města chtějí změnit zvyklosti v oblasti uchovávání a distribuce elektrické energie vyrobené běžnými občany či...

Za pohlavní zneužívání sestřenice dostal mladík podmínku a musí se léčit

Soud (ilustrační foto)

Českobudějovický krajský soud uložil podmíněný trest a ústavní léčbu jednadvacetiletému Lukáši P. za pohlavní...

Grafton Recruitment Praha
TECHNOLOG SVAŘOVÁNÍ, od 35 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz