Delfinárium v Bechyni by mělo stát 200 milionů korun.

Delfinárium v Bechyni by mělo stát 200 milionů korun. | foto: Repro MAFRA, MAFRA

Nechcete delfinárium? Postavím ho jinde, vzkázal Bechyni podnikatel

  • 3
Projekt delfinária na okraji Bechyně na Táborsku dostává nový rozměr. Podnikatel Libor Hrubý, který stavbu za 200 milionů korun chystá a stojí i za Zoo Tábor-Větrovy, své plány naprosto změnil.

Ačkoliv původně tvrdil, že taková stavba se nedá postavit bez dotací, nyní říká, že už není kam pospíchat. Prý má klíčové investory a že vlastně nepůjde o delfinárium s ukázkami cvičení kytovců. A pokud Bechyně o jeho projekt nestojí, půjde jinam. Nabídek má prý dost.

Podnikatel Libor Hrubý tvrdí, že díky medializaci projektu se mu přihlásilo sedm investičních skupin, které delfinárium postaví.

Jestliže Libor Hrubý věřil, že po dalším jednání zastupitelů bude blíže svému projektu, tak se mýlil. V zastupitelích a hlavně v obyvatelích Zahradní ulice, kudy má v budoucnu k delfináriu přijíždět zhruba 1 500 návštěvníků denně, vzbudil další otázky a nejistotu.

Změnilo se ale i to nejzásadnější - financování celého projektu. Zatímco dosud Hrubý mluvil o tom, že musí do konce února podat žádost o dotace a mít v ruce stavební povolení, teď už prý pospíchat nepotřebuje.

Libor Hrubý

Podnikatel s kontroverzní minulostí - v 90. letech stál za stavbou rodinných domků na Svaté Anně v Táboře, kde přecenil své investorské síly a firma zkrachovala.

Byl také obviněn z podvodu za 82 milionů korun vůči Komerční bance, kdy z banky zmizely smlouvy o úvěru. Trestní stíhání nakonec bylo zastaveno, podvod se neprokázal. V současné době se firma, za níž stojí Hrubý a která provozuje zoo v Táboře, soudí se stavební firmou, jíž dosud nezaplatila právě za stavbu zoologické zahrady.

"Díky medializaci se mi ozvalo sedm investičních skupin, které mají zájem celý projekt financovat a mám i pět jiných lokalit, kde bychom mohli stavět. Třeba ve Veselí nad Lužnicí," tvrdí Hrubý.

Zastupitele ale příliš nepřesvědčil, aby mu areál jatek prodali. Ti nakonec šalamounsky rozhodli, že o prodeji budou znovu rozhodovat až v lednu a v anketě se zeptají na názor obyvatel.

"Vše se mění, nejprve pospícháte kvůli dotacím, teď už zase ne, informací máme málo, neviděli jsme konkrétní projekt, jen pár fotografií a za korunu máme prodat pozemek, který má hodnotu podle znaleckého posudku 1,5 milionu. To se mi nelíbí. Dokud nebudu mít více informací, tak pro prodej hlasovat nebudu," popsal své obavy zastupitel za ČSSD Pavel Houdek.

Naopak velkým zastáncem projektu je starosta města Jaroslav Matějka ze SNK Evropští demokraté. Hovoří o něm jako o investici, která by Bechyni proslavila a zároveň přinesla 80 nových pracovních míst. Uznává ale, že delfinárium by přineslo i komplikace, třeba právě nárůst dopravy.

Ačkoliv zastupitelé budou rozhodovat o prodeji až v lednu, nyní je víceméně jasné, že většina z nich s prodejem za pouhou korunu nesouhlasí. Už proto, že o areál mají zájem i další dva podnikatelé - první by jatka přestavěl na sportovní a kulturní centrum, druhý na minipivovar.