Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dělníci objevili další výpusť v Jordánu. Odbahnění tentokrát nezpomalí

  9:22aktualizováno  9:22
Archeologové v Táboře už mají zase napilno. Dělníci odbahňující nádrž Jordán nalezli před několika dny další historickou výpusť. Na rozdíl od předchozích, objevených v létě, je tato výše, než bude po napuštění hladina. Proto nezpomalí práce na odbahnění.

Tábor se pustil do odbahnění Jordánu po 183 letech. | foto: František Panec, MAFRA

Předchozí výpusti musela firma ucpat a zabetonovat a zároveň kvůli nim začít i zpevňovat hráz, která měla praskliny.

"Další historický výpustní otvor se nachází při pohledu z hráze jen kousek pod korunou kamenného ochozu vpravo od potrubí zásobujícího vodou sádky. Poté, co archeologové dokončí výzkum této výpusti, bude následovat její technické ohledání včetně kamerové prohlídky," komentoval manažer odbahnění Jordánu Karel Hotový.

Odbahnění Jordánu

Jordán je nejstarší údolní nádrží ve střední Evropě a vznikl v době, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Nyní se město po 183 letech pustilo do vypuštění a odbahnění za více než 400 milionů korun. Většinu pokryjí evropské dotace.

Až po těchto zkouškách a průzkumech rozhodnou archeologové a stavebníci o tom, jaký bude další osud této výpusti. Původní dřevěné, více než 270 let staré výpusti pro regulaci hladiny Jordánu, přinesly i komplikace. Kvůli nim netěsnila hráz a radnice rozhodla, že dřevěné zařízení odstraní a následně pak unikátně zachovalou výpusť vystaví (čtěte zde).

Po hrázi, v níž byly výpusti, vede dnes frekventovaná cesta do centra Tábora a při geologických zkouškách pomocí vrtů objevili odborníci trhliny (více čtěte zde). Ty vznikly mimo jiné i rychlým napuštěním rybníka při protržení provizorní předělující hráze a zároveň pak v červnu při povodních, kdy na hráz najednou tlačilo velké množství vody.

Právě proto patu této hráze nyní stavebníci zpevňují kamenem. Už navezli vrstvu, která nyní musí sesedat, další tuny kamene mají připravené. Jen tato oprava vyjde zhruba na 15 milionů korun. Radnice je musela dát navíc a původně s nimi nepočítala.

Dolní polovina je hotová

Bagry nyní odbahňují horní polovinu Jordánu. Ta spodní - u hráze pod Střelnicí - je už hotová a napouští se vodou. Podle Josefa Kubíka, jednatele společnosti Daich, která spolu s dalšími firmami Jordán odbahňuje, pokračuje těžba sedimentu v horní části a jeho přemisťování na skládku a odsud odvoz do Sudoměřic a do Pohnánce u Tábora.

Hladina vody ve spodní části Jordánu nyní už dosahuje více než čtyř metrů. Díky tomu začalo i napouštění sádek pod Jordánem. Ty prodávaly v posledních týdnech pod cenou vánoční ryby zejména na trh do Německa. Podle ředitele Oldřicha Pechy právě kvůli nedostatku vody.

Nyní už vody do Jordánu přitéká dost. Košín, rybník nad nádrží, už přetéká přes bezpečnostní přepad. "Na rybnících v povodí probíhají výlovy, a tak se voda jen hrne," doplnil Hotový.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

Najdete na iDNES.cz