Tábor se pustil do odbahnění Jordánu po 183 letech.

Tábor se pustil do odbahnění Jordánu po 183 letech. | foto: František Panec, MAFRA

Dělníci objevili další výpusť v Jordánu. Odbahnění tentokrát nezpomalí

  • 0
Archeologové v Táboře už mají zase napilno. Dělníci odbahňující nádrž Jordán nalezli před několika dny další historickou výpusť. Na rozdíl od předchozích, objevených v létě, je tato výše, než bude po napuštění hladina. Proto nezpomalí práce na odbahnění.

Předchozí výpusti musela firma ucpat a zabetonovat a zároveň kvůli nim začít i zpevňovat hráz, která měla praskliny.

"Další historický výpustní otvor se nachází při pohledu z hráze jen kousek pod korunou kamenného ochozu vpravo od potrubí zásobujícího vodou sádky. Poté, co archeologové dokončí výzkum této výpusti, bude následovat její technické ohledání včetně kamerové prohlídky," komentoval manažer odbahnění Jordánu Karel Hotový.

Odbahnění Jordánu

Jordán je nejstarší údolní nádrží ve střední Evropě a vznikl v době, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Nyní se město po 183 letech pustilo do vypuštění a odbahnění za více než 400 milionů korun. Většinu pokryjí evropské dotace.

Až po těchto zkouškách a průzkumech rozhodnou archeologové a stavebníci o tom, jaký bude další osud této výpusti. Původní dřevěné, více než 270 let staré výpusti pro regulaci hladiny Jordánu, přinesly i komplikace. Kvůli nim netěsnila hráz a radnice rozhodla, že dřevěné zařízení odstraní a následně pak unikátně zachovalou výpusť vystaví (čtěte zde).

Po hrázi, v níž byly výpusti, vede dnes frekventovaná cesta do centra Tábora a při geologických zkouškách pomocí vrtů objevili odborníci trhliny (více čtěte zde). Ty vznikly mimo jiné i rychlým napuštěním rybníka při protržení provizorní předělující hráze a zároveň pak v červnu při povodních, kdy na hráz najednou tlačilo velké množství vody.

Právě proto patu této hráze nyní stavebníci zpevňují kamenem. Už navezli vrstvu, která nyní musí sesedat, další tuny kamene mají připravené. Jen tato oprava vyjde zhruba na 15 milionů korun. Radnice je musela dát navíc a původně s nimi nepočítala.

Dolní polovina je hotová

Bagry nyní odbahňují horní polovinu Jordánu. Ta spodní - u hráze pod Střelnicí - je už hotová a napouští se vodou. Podle Josefa Kubíka, jednatele společnosti Daich, která spolu s dalšími firmami Jordán odbahňuje, pokračuje těžba sedimentu v horní části a jeho přemisťování na skládku a odsud odvoz do Sudoměřic a do Pohnánce u Tábora.

Hladina vody ve spodní části Jordánu nyní už dosahuje více než čtyř metrů. Díky tomu začalo i napouštění sádek pod Jordánem. Ty prodávaly v posledních týdnech pod cenou vánoční ryby zejména na trh do Německa. Podle ředitele Oldřicha Pechy právě kvůli nedostatku vody.

Nyní už vody do Jordánu přitéká dost. Košín, rybník nad nádrží, už přetéká přes bezpečnostní přepad. "Na rybnících v povodí probíhají výlovy, a tak se voda jen hrne," doplnil Hotový.