Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nezajímáte se o územní plán? Nemusíte se dostat do svého domu

Desítky jihočeských obcí kreslí nové územní plány a většinu obyvatel to příliš nezajímá. Netuší, že jde o klíčový dokument, jehož neznalost jim může způsobit řadu potíží. Může se pak stát, že se nemají kudy dostat k domu nebo nemají stavební parcelu pro své děti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

habr

Zájem o diskusi je skutečným dokladem

veřejnosti o územní plánování. Čas od času se do nějakých kauz ohledně schváleného územního plánu a pozdější nevole občanů bývám namočen. Popravdě - když si občané třeba po xy letech stěžují, že výstavba v katastru obce bude velká, že ńegativně ovlivní život v obci třeba se opomene na odpovídající odjezdové a příjezdové komunikace z nové výstavby, tak už je pozdě s tím něco dělat. Jedině se skloněnou hlavou, čepicí v ruce skromně prosit developera aby pustil nějakou korunku pro rozšíření služeb / infrastruktury v obci.

0/0
13.10.2010 20:47

prazakm

Nesmysly...

Zase novinář bez znalostí...

Bez souhlasu či žádosti majitele pozemku, nebo nemovitosti, nemůže zastupitelstvo měnit účel užívání. Pokud to udělá, nadřízený orgán, případně soud, mu tuto změnu obratem zruší.

A pokud někomu vadí střecha vyčnívající nad horizont, tak by si měl zjistit, co je v územním plánu. Pokud je to zastavitelné území, pak musí být v ÚP popsáno, jaké stavby tam mohou být, nelze je potom zakázat. Pokud je to ovšem mimo zastavitelnou plochu má onen člověk smůlu. Měl se starat dřív, když se územní plány vytvářely. Tehdy bylo potřeba si ohlídat účel, respektive tehdy si jej vlastníci pozemků a nemovitostí mohli určit.

0/0
13.10.2010 17:47

habr

Re: Nesmysly...

Tak jednoduché to se souhlasem či nesouhlasem majitele nemovitosti není, protože za oznámení majiteli nemovitosti se považuje i veřejné ohlášené vyhláškou na veřejné vývěsce. Pokud majitel nečte úřední vývěsky a dotčený problém tam byl řádně vyvěšen, má smůlu.  

0/0
13.10.2010 20:41

habr

Veřejný zástupce.

Je pravda, že veřejnost se o proces vzniku územního plánu nezajímá, a křičí až když je zle a skoro vše je schválené a nebo roky po schválení zjiš´tují negativní dopad ÚP na jejich majetek, či život v obci. Pokud se ale v obci objeví nějaká iniciativa která veřejnost na proces zpracovávání územního plánu upozorňuje, je ze strany veřejnosti pranýřována, že je obtěžuje a podobně.  A proto mne zde v tomto článku schází informace o tom, co mohou lidi dělat, aby včas byly jejich podněty k novému ÚP projednány. A proto chci požádat autora článku aby se pokusil v tomt tématu pokračovat a dát lidem návod jak se o ÚP zajímat, podávat podněty, zapojovat se do jeho zpracování apod.

0/0
13.10.2010 17:28Najdete na iDNES.cz