Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Stráský chce kvůli kůrovci těžit dřevo i v první zóně parku Šumava

Ředitel šumavského parku Jan Stráský navrhuje těžení stromů napadených kůrovcem v celkem 12 lokalitách, mezi ni je i první zóna. Kácení stromů v dosud bezzásahových zónách je teď v rukách ministra životního prostředí Tomáše Chalupy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lisak Bystrouch

..hloupého trkni:-)

Kdo se chce dozvědět něco o šumavských ekosystémech a vylepšit si vědomosti v téhle problematice (někteří jedinci to koukám potřebují:), a kdo má zájem hodnotil stav šumavských lesů nejen z pohledu turisty znepokojeného "uschlým" lesem po kůrovcovém žíru, tak vřele doporučuji nově vyšlou knihu "Co vyprávějí šumavské smrčiny", zde se myslím dočtete základní dogmata o lesních smrčinách na Šumavě a snad si uvědomíte, že se na Šumavě nestala žádná katastrofa, či neproběhla žádná kůrovcová pandemie, ale že je to pouze přirozený proces smrkového klimaxového lesa - tak ještě jednou, chytrému napověz..;-)

0/0
25.3.2011 8:50

Lisak Bystrouch

Chytrému napověz... ;-)

Panu Stráskému o přírodu a boj s kůrovcem rozhodně nejde, jde mu o penízky z pozemků a ze dřeva - tedy jemu osobně ne, ale jemu nadřazeným šéfům (papalášům) ano. V kuloárech se delší dobu šušká, že např. za snahou kácet na Šumavě "nebezpečné" soušky (i v 1. zónách), které by MOHLY padat turistům na hlavy (nikdy se tak nestalo) a ve kterých PRÝ může přezimovávat ten strašný zabiják našich lesů kůrovec (na to přišel p. Stráský pravděpodobně sám sledováním jeho životního cyklu..:), jsou dlouhé mafiánské prsty pana Dlouhého z Hluboké, který zde rozjel nedávno spalovnu na biomasu a tyhle soušky by šly hádejme kam.. ano správně, šly by do jeho spalovny  jako převelice levná biomasa. Dlouuuhý je, jak všichni víme, napojen na ODS a tahá zde za nitky, takže = Stráského (ODS) dosadil velice podivnou cestou p. Chalupa (ODS), jehož jmenovala ODS, na kteroužto má markantní vliv pan mafián Dlouhán (ODS) - je někomu ještě něco nejasného? ;-)

0/0
24.3.2011 14:56

morphyp64

Re: Chytrému napověz... ;-)

Holt i lyšák může být občas hlupák. Snažíš se tady všechno svádět na politiku a přitom jde o "obyčejnou přírodu". Asi jsi jediný, kterému nebude vadit to, že se ze Šumavy stane na desítky let největší hřbitov na světě. Dnes už je malá šance, že vůbec nějaké stromy přežijí apokalypsu, která byla kdysi v devadesátých letech nazvána ekologickými iniciativami, jako je hnutí Duha, EXPERIMENT ŠUMAVA.

0/0
24.3.2011 20:17

Lisak Bystrouch

Re: Chytrému napověz... ;-)

Ho hó silná slova morfýku:-)) Pro mě je "obyčejná" příroda, jak ty pokrytecky říkáš (jako správný "civilizovaný" měšťák předpokládám), důležitější, než zájmy těžařů a hlupáků, kteří ji pro pár korun ničí. Měl by sis chlapče uvědomit, že bez přírody půjdem do kytek i my a to pak bude teprve kolosální hřbitov, až veškerou přírodu zničíme.

To, co se děje na Šumavě je přirozený cyklus lesního ekosystému (přečti si o tom někdy něco hmm;-), všeuměl člověk tam nasázel smrkovou monokulturu, do které foukl Kyrill a následně do takto oslabených smrčin (zasažených rovněž přísuškem díky tehdejšímu suchému roku) nalétl brou pytlík kůrovec a pořádně se zakousl - jako to ostatně dělá už milióny let:) Osobně jsem celkem rád, protože se tak alespoň vytvořil prostor pro obnovu lesa do jeho přirozené skladby, tedy nejen smrčky, ale i buky a jedle atd. Zřejmě si na kůrovcem zasažených místech dlouho (nikdy?) nebyl, v podrostu už se dávno zelená nový mladý les, do 10 let ti přeroste přes hlavu, brouku;-)

0/0
25.3.2011 8:43

horší než komunisti

děláte tady z toho jeden velkej bordel

tahleta klepto-ekonomo-kracie nadělá větší bordel než komunisti

a smysl slova "bezzásahový" asi taky nikdo nechápe

pořád všichni musí do všeho šťourat, samozřejmě s negativními výsledky, a kdo nechce tak je považován za nenormálního

0/0
22.3.2011 17:02

fiskfisk

o co doopravdy jde....

Pouze velice strucne:

1. smrkove porosty rostly na puvodni-divoke Sumave pouze nad 1200 m n.m-tkzv. klimaxova smrcina. Teprve po velke vichrici a nasledne kalamite v 19stl. byly vysazovany rozsahle smrkove monokultury a to jeste ze semenacu z nizinych oblasti-jiny mene odolny geneticky fond.

2. V dusledku mnoha faktoru jako napr. narustajici kyselost pudy, postupne oteplovani atd. jsou tyto nepuvodni porosty oslabeny a snadno napadany kurovcem..ktery funguje jako vulgarne receno...zdravotni kontrola a selekce....

Reseni je pouze jedno navrat k puvodnim porostum tzn. prevazne listnacum.

Varianty. 1. ponechat vse prirode, ktera si jiste sama poradi..tzn. pockat cca 100 let.2. urychlit tento proces a vysazovat porosty v puvodnim prirozenem slozeni. Postup, ktery se bohuzel jiz leta na Sumave aplikuje tzn. znovu vysazovani jehlicnanu a pak nasledny narek nad kurovcem a nutnost tezby ma jediny duvod-BYZNYS. Z verejnosti se delaji blbci a penize tecou kam maji-jen ne obcanum................

0/0
22.3.2011 16:49

pavel.61.

Re: o co doopravdy jde....

varianta 1. má řádovou chybu. Počkat 1000let

variantu 2. bych preferoval v stím, že by se sázelo něco co odpovídá vědecky doloženému přirozenemu složení

0/0
22.3.2011 17:28

pavel.61.

otázečka pro milovníky Šumavy:

proč se za "ekologického" (česky aktivisticky dogmatického a podvody získaného) vedení těžilo 60x více než za zlého hospodaření ?

0/0
22.3.2011 14:44

weneto

Re: otázečka pro milovníky Šumavy:

Neb kůrovec z neznámých důvodů miluje smrčiny o jejichž řádnou dávku se mu naprostou změnou druhové skladby postarali moudří hospodáři. Následkem jsou cenné partie nejvyší části s původními smrčinami a lány stromokukuřice v partiích nižších. Kůrovec jak známo rozdílů nečiní a žere smrky všude stejně. Pak existují dvě možnosti - můžete zasahovat všude jako blázen a postupně měnitdruhovou skladbu - což se v ČR jaksi neděje, můžete zasahovat jako blázen a znovu sázet smrčky do řádků - v tom jsme mistři, nebo to nechat na přírodě a pár desítek let se dívat na sežraný les s tím, že se skladba postupně změní sama.

Vzhledem k tomu, že nechcete zasahovat všude, neb příroda si místo zaslouží, ale nemůžete nechat kůrovce vletět do smrkopolí v okolí tak nezbývá než zasahovat max. v určitých místech, tam měnit duhovou skladbu na přírodě blízký les a doufat, že mu přehradí cestu - tuto koncepci jsme prosazovali dříve a protože milujeme odezdi ke zdismus, tak nyní se bude sanovat all a  znovu smrčit

0/0
22.3.2011 16:21

pavel.61.

Re: otázečka pro milovníky Šumavy:

také si myslím, ač laik a technik, že se měla postupně měnit druhová a věková skladba, třeba po 200let a pak, až dosáhne les stability, ponechat ho osudu. Současný stav je výsledkem vítězství zelené ideologie nad rozumem a už lze poze hasit škody. Prales se nevytvoří tabulkou "bezzásahová zona" a tvůrčí schopností kůrovce

0/0
22.3.2011 17:25

a_to_je_konec

Nejsem

Zadny eko-activista ale tohle je 8-oRvRv;-O!!Rv

0/0
22.3.2011 12:26

Svoboda je otroctví

Kdo je větší škůdce?

Kůrovec nebo stráský?

Přiznám se, že mě ten první jmenovaný škůdce vadí méně. Než ten druhý, samozřejmě.

0/0
22.3.2011 11:56

pavel.61.

Re: Kdo je větší škůdce?

kůrovec lidi nenapadá, jen živé stromy, dokonce sežral i vzácné stromy, které by přežily, nebýt přemnožení, jež "vědecky" podložilo Hnutí tuha

0/0
22.3.2011 14:58

ferda1

Re: Kdo je větší škůdce?

Já bych ty škůdce prohodil. Pan Stráský není škůdce, ale člověk který  bez demagogie musí kůrovce zničit.

0/0
22.3.2011 21:26

Lisak Bystrouch

Re: Kdo je větší škůdce?

Hele Ferdo, že ty se toho Stráskýho pořád tak zastáváš.. nejsi to náhodou ty sám pod pseudonymem, Honzíku?:-D Nejspíš ne, a v tom případě by sis měl konečně uvědomit, že panu Stráskému o přírodu a boj s kůrovcem rozhodně nejde, jde mu o penízky z pozemků a ze dřeva - tedy jemu osobně pravděpodobně ne, ale jemu nadřazeným papalášům ano. Šušká se (v důvěryhodných kuloárech:), že např. za snahou kácet na Šumavě "nebezpečné" soušky, které by MOHLY padat turistům na hlavičky a ve kterých PRÝ může přezimovávat ten strašný zabiják našich lesů kůrovec, jsou dlouhé mafiánské prstíky pana Dlouhého z Hluboké, který zde rozjel nedávno spalovnu na biomasu a tyhle soušky by šly hádej kam.. ano tušíš správně, šly by do téhle spalovny - velice levná biomasa že. Dlouuuhý je, jak všichni víme, napojen na ODS a tahá zde za nitky, takže = Stráského (ODS) dosadil velice podivnou cestou p. Chalupa (ODS), jehož jmenovala ODS, na kteroužto má markantní vliv pan mafián Dlouhán (ODS)

0/0
24.3.2011 14:47

levicový intelektuál

1

Tak to dopadlo přesně jak jsem sem psal při jeho zvolení.U nás ve městě si o tom štěbetali vrabce na střeše ,že potřebují odesaci naplnit pokladnu.Tak ještě zbývá prodávat rezonanční dřevo  jako palivové.Tak jak se to dělalo za Žlábka.;-O

0/0
22.3.2011 11:29

ferda1

Re: 1

O pana Žlábka se vůbec neotírejte. Za něj byly lesy čisté a bez kůrovce. ten bordel co je tam dnes, tak na ten se nedá dívat. Konečně je na Šumavě rozumný člověk a ne ekolog. Co má začátek eko- tak stojí za pendrek.

0/0
22.3.2011 21:30

Tis

Re: 1

Ferdo, vy imbecile, oba jsou úchylní lotři - Žlábek i Stráský. Rakovinu konečníku všem těžařům.

0/0
25.3.2011 21:25

pisoir

..

svažte a hoďte do řeky..ten blábola snad žere syrový maso! jestli to dobře chápu tak místo kůrovce bude les devastován těžkou technikou..nebo snad ty tisíce kubíků budou tahat koně? btw když jsem viděl čim topí v plzeňské teplárně..v tom lese odkud braly "biomasu" už nemůže růst vůbec nic..bylo mi vysvětleno že štěpky jsou drahý je jich málo a proto pálí i hrabanku ( hrábnutou buldozerem až do hlíny) důsledek toho je že se jim ničí linka na otázku proč to tam teda přimícháváte? .."musíme když už se ta linka a spalovna postavily"..takže  pardon ale já si o tomhle dřevorubci myslim svý!

0/0
22.3.2011 11:21

pavel.61.

Re: ..

trošku zmatené. Pálit "biopaliva 2. generace" tedy česky ničit spodek lesa, s tím že tam nic neporoste je nápad našich nejchytřejších "ekologu" v jejich ideologickém  boji  proti CO2. Proč chce Stráský tahat soušky netuším, to mi novináři jaksi ve své chtrosti zapomněli napsat

0/0
22.3.2011 18:40

Angriff

Co to je blázna ?

Nechte Šumavu napokoji, příroda si poradí bez Vás.

0/0
22.3.2011 11:13

Mychal.B.

Re: Co to je blázna ?

Jo jo, kůrovci pochcípají na přežrání a civilizační nemoci spojené s nadváhou :-P

0/0
22.3.2011 11:33

lukumuisti

Re: Co to je blázna ?

;-DR^

0/0
22.3.2011 12:26

pavel.61.

Re: Co to je blázna ?

v nestabilním monokulturním lese se příroda bude chovat nepřirozeně, např přremnožením kůrovce, co potom vznikne také není přirozené a sled nepřirozeností bude pokračovat tak 500let

0/0
22.3.2011 14:53

Dr. Fe(5)

Modrá nikoliv zelená planeta

Nemám slušných výrazů pro tuhle odesáckou bandu. Stejně nekvalkifikovaní tupí soudruzi jako za komunistů. Ničemu nerozumí, ale o všem chtějí rozhodovat, odborné názory je nezajímají .....  Rv.

0/0
22.3.2011 11:11

pavel.61.

Re: Modrá nikoliv zelená planeta

asi Ti Tvá ideologie brání si tu knížku přečíst. O lese nebo klimatologii tam nic není. Ale mezi podobně postiženými Ti taková neznalost neuškodí

0/0
22.3.2011 15:01

lucinecka

Arogance Klause a inteligentů z ODS je neuvěřitelná!

Nechte přírodu žít alespoň na Šumavě! Kácet si můžete všude možně! Kdo si zase chce napakovat kapsy???

0/0
22.3.2011 11:04

pavel.61.

Re: Arogance Klause a inteligentů z ODS je neuvěřitelná!

není trošičku hloupé vtrhnout do hospodářského monokulturního lesa , vyvěsit transparent "bezzásahová zóna", přivázat se ke stromu a nechat les sežrat kůrovcem?

0/0
22.3.2011 15:40

A/D

jo jooo

jen to vytěžte, prodejte, napakujte si kapsy. Nejlíp tam vjeďte těžkou technikou, tím tu hlínu rovnou zvoráte a můžete tam vysadit třeba pšenici.

0/0
22.3.2011 11:01

herulinka

Re: jo jooo

Pšenice se dneska už nenosí, in jsou hektary solárních panelů...

0/0
22.3.2011 13:51

pavel.61.

Re: jo jooo

:-), dobrý nápad, těžká technika znemožní průjezd osobních aut ochranářů, v dírách se bude držet voda a žabičky, ze dřeva se získají peníze na pokrytí největších ekologických (po ekologách) škod

0/0
22.3.2011 14:55Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.