Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Chemii jsem nařídil, je to má povinnost, brání se šéf Šumavy Stráský

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský přiznal, že nařídil použití biocidních látek v lesích Šumavy i přes to, že je to protizákonné a chybí mu potřebná výjimka. Otrávené lapáky a trojnožky však nenařídil dát do prvních a bezzásahových zón, oznámil ve svém prohlášení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Franta Křižík

Bolsevicke moresy panu z ODS

Panove z ODS maji stale pod kuzi bolsevicke moresy - to mi nikdo nevymluvi - to si klidne muzou podat ruku s KSCM a CSSD !

0/0
9.5.2011 10:41

Jerry7650

Tak si vyberme

Bud bude Šumava Národní park, kde se přiroda bude chovat přirozeně a v tom případě je ale potřeba si uvědomit, že cykly v přírodě nejsou dlouhé měsíc nebo rok, ale i několik desetiletí a holt prostě bude třeba 30let trvat, než se vyřeší problém s kůrovcem.

A nebo odeberme Národní park, udělejme z toho prostě "les" a pak si tam hubme, kácejme, budujme cyklostezky atd.

Neříkám co je dobře nebo špatně, ale obojí prostě nejde.

0/0
7.5.2011 21:33

Santa1

Re: Tak si vyberme

30let je příliš optimistický odhad. Uvědomte si, že hospodářská smrková monokultura je na Šumavě pěstována už stovky let. Jiná semena než smrková tam prakticky nejsou, proto přirozená obnova odpovídajícího, odolného smíšeného lesa potrvá v řádech stovek let, každou další generaci smrkové monokultury opět sežere kůrovec. Nejsem proti přirozeným procesům, ale mělo by se napomoci obnově přirozeného lesa například výsadbou vhodných listnáčů, o množství a vhodnou druhovou skladbu by se měli poprat ti vědátoři a ne jen s uspokojením pozorovat, jak se jim tam přemnožuje kůrovec. To není přirozený proces, protože probíhá v nepřirozených podmínkách. Smrková monokultura může být přirozená o pár set kilometrů severněji.

0/0
8.5.2011 7:38

Fai Rodis

Re: Tak si vyberme

To mate marny, Santo, marny...  Sumava proste musi byt sezrana a tim bude ritualne ocistena. A co bude pak - to vlastne nikoho nezajima.

Primarni je to sezrani osklive zle clovekem vysazene monokultury.

0/0
8.5.2011 17:31

Santa1

Re: Tak si vyberme

R^Popsal jste to velice trefně, z tohohle sporu se stal jistý druh náboženství. Bohužel Stráského image ministra na všechno je natolik mizerné, že jeho odpůrcům nedá moc práce vykreslit ho jako nekvalifikovaného, zkorumpovaného ďábla, který chce Šumavu zlikvidovat holosečí a chemickou válkou. Přitom Stráský postupuje podle té části odborníků, kteří se posledních dvacet let při pohledu na hospodaření na Šumavě chytali za hlavu, jen se jim nedostává takové mediální pozornosti, protože se nepřivazují ke stromům apod.

Ovšem odhaduji, že ho ODS stejně hodí přes palubu, ztrácí popularitu a tohle je jednoduchý způsob, jak snížit mediální tlak, čert vem Šumavu.

0/0
8.5.2011 19:44

Orchis orfea

Re: Tak si vyberme

Prokazujete jednu základní neznalost-bezzásahovost probíhá v drtivé většině v nadmořských výškách přes 1000m-tam roste už jen smrk,někde v příměsi s jeřábem,nebo jívou-ale prakticky jen smrk-dosazovat tam listnáče  jenesmysl, protože tam nevydrží a ani tam nemají co dělat.

Tam jde o to,že lesáci horskou smrčinu vypěstovat nedokáží-nejde to,nikdo neumí dosazováním vytvořit věkovou a prostorovou strukturu horské smrčiny jako příroda.Krom toho mrtvé stromy dávají příležitost mnoha dalším druhům-mnohdy velice vzácným,kteří jsou na něj specializovány,a proto v normálních lesích nemohou žít.

Pokud jste na Šumavě v úposlední době byl,musel jste vidět,že se tam les obnovuje velice rychle-třeba Trojmezná,BřezníkAtd.

Ještě k těm vědcům-Stráský nereprezentuje názor prakticky žádného biologa,souhlasí s ním pouze lesovědci,kteří nejsou odborníci na biodiverzitu a ekologii,ale na to jak péstovat dřevo.Podle mne by prioritou NP měla být maximální biodiverzita a ne zelený les podle lesáckých předpisů.

0/0
8.5.2011 21:27

Santa1

Re: Tak si vyberme

Nevím, z jakých zdrojů čerpáte, ale odpověď lesovědců je, že to dokážou. A máme takové odborníky, co dokážou v 1000 metrech pěstovat i jablka. Svět se mění a nedá se vycházet ze starých dogmat.

0/0
9.5.2011 8:43

Orchis orfea

Re: Tak si vyberme

Máte jeden jediný příklad kdy to dokázali???

Jinak druhá část vaší odpovědi je tak na zaklepání si na čelo.

0/0
9.5.2011 10:47

xs123

Re: Tak si vyberme

Jediné, čemu by ěměl člověk napomoci, je obnova smíšenéo lesa. Nesypat Šumavu jedama a nekácet, ale posypat ji žaludama, bukvicema a jeřabinama. Co se uchytí, vyroste. A nebude to potom trvat stovky let, ale zhruba těch třicet.Prostě  jenom citlivě podpořit obnovu původního lesa. Ani to na rozdíl od chemie a kácení nebude stát tolik peněz. Nasbírají vám to děti ze školek a škol. Rády.

0/0
11.5.2011 12:08

xs123

Hlavně , že chceme biopotraviny

Počítám, že ti ODSáci si obzvláště potrpí na to, co jí, aby si náhodou neublížili, ale sypat a polejvat Šumavu jedama a  likvidovat to, co roste na zemi, šílenými stroji a nechanisky při kácení, to jimjde. Pan Stráský je pro mne největší zklamání posledních let.

0/0
11.5.2011 12:12

Turista

Re: Tak si vyberme

B - je správně

Šumava je dávno už jen hospodářský les. Nám připadá jako velká vzácnost, když ji porovnáváme třeba s Mosteckou pánví, ale pro Rakušáky, kteří mají Alpy, je to jen les.

0/0
8.5.2011 11:50

Fai Rodis

Re: Tak si vyberme

Hospodarsky a pekny les to BYL.

0/0
8.5.2011 17:20

ferda1

Re: Tak si vyberme

Naprosto souhlasím, zrušit Národní park který parkem stejně není a bez stromů nebude.

0/0
8.5.2011 22:52

Ryky

Prosba

Nedávejte již, prosím, starým a senilním soudruhům odpovědné funkce.

0/0
7.5.2011 10:54

villík

Pan Stráský koná správně.

Nic víc.   Na tom nezmění nic ani některé tendenční, rádobyodborné  příspěvky tady dole. Takový už je život........

0/0
7.5.2011 10:44

Johny_S

Re: Pan Stráský koná správně.

Pan Stráský nekoná správně. Dostal trafiku v čele národního parku, ač tomu vůbec nerozumí, a podle toho to vypadá: rozpadla se mu vědecká rada, k národnímu parku se chová, jako kdyby to byl hospodářský les, dokonce porušuje zákony. Navíc mu vůbec nevěřím: před pár dny říkal, že chemické ošetření nařídil, protože výjimku brzo dostane, včera říkal, že ho rozhodně nenařídil a vyhodil toho, kdo je podle něj za to zodpovědný, dneska otočil a říká, že to nařídil jen v druhých zónách. Z toho usuzuju, že nejenže to nařídil, ale nařídil to se vším všudy včetně prvních zón. A je to navíc lhář.

0/0
7.5.2011 12:36

Santa1

Re: Pan Stráský koná správně.

Z vědecké rady pochopitelně odešli především ti, kteří Šumavu přivedli tam, kde je. Ti teď štěkají a žalujou. A hlavně se tváří, že jedině oni se mohou dopouštět odborných názorů.

Stráský nevystupuje v médiích úplně šťastně, ale v situaci, kdy média jsou od počátku proti němu by na to potřeboval tým mediálních odborníků.

0/0
7.5.2011 13:38

petrib

dementní lhář?

citace: Chemický postřik, kteří pracovníci parku na Šumavě použili, nezabíjí pouze kůrovce, ale veškerý ostatní hmyz, který s ním přijde do kontaktu. Otráví se také živočichové, kteří hmyz požírají. V kontaktu s vodou pesticidy zabíjejí i vodní organismy včetně žab nebo čolků. Trpí také hmyzožravá mláďata ptáků, například sýkorky. Použití látek není bezpečné ani pro člověka.      Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/strasky-pouzil-na-sumave-zakazane-pesticidy-f3s-/domaci.asp?c=A110505_132509_domaci_taj

0/0
7.5.2011 6:37

Santa1

Re: dementní lhář?

Nikdo tou látkou nepostřikoval Šumavu, proto pojem chemický postřik je zavádějící a účelově používaný. Látka byla aplikována pouze na návnady na kůrovce. V běžných sprejích proti hmyzu, které doma většina lidí používá je tatáž látka v mnohem vyšších koncentracích a nikdo kvůli tomu nehysterčí. Uvolnění látky do potravního řetězce je způsobem aplikace prakticky vyloučené, mláďátka sýkorek je sice dojemný, ale vylhaný případ.

0/0
7.5.2011 6:50

hariprasad

Re: dementní lhář?

Běžných sprejů proti hmyzu se vyvarujte, pokud nechcete, abyste si uhnali něco opravdu ošklivého. Alergické reakce už má skoro polovina populace, a nejen to.

0/0
7.5.2011 10:16

Santa1

Re: dementní lhář?

S tím nic nenaděláte, spotřeba těchto přípravků každý rok stoupá.

0/0
7.5.2011 12:28

Santa1

Lidi drží Stráskému palce

Většina lidí je totiž zděšená výsledky fundamentalistických experimentů na Šumavě. Momentálně je to vidět na Jesenicku, kde je naprostá většina obyvatel proti vyhlášení NP Jeseníky. Proč? Nechtějí si nechat zdevastovat svoje lesy!!!

0/0
7.5.2011 12:36

Johny_S

Re: Lidi drží Stráskému palce

Nekecej. Pokud jsou proti, tak ne kvůli nějakým lesům, ale kvůli tomu, že národní park znamená velká omezení. Stejně tak bývají lidé i proti vyhlášení CHKO.

0/0
7.5.2011 12:38

Santa1

Re: Lidi drží Stráskému palce

Tak to jste měl být na těch veřejných projednáváních, přesně tak ti lidi argumentují. To je totiž viditelné na první pohled, ty omezení jim většinou dojdou až později.

0/0
7.5.2011 13:07

petrib

Re: Lidi drží

no jo no - slibují si od vyhlášení parku příliv turistů a zatím přijde vlna dalších omezení

0/0
7.5.2011 14:16

petrib

Re: dementní lhář?

citace: Důkazem chemického postřiku je jasně viditelná růžová barva na kmenech.

Na rozcestí pod Oblíkem je takových kmenů možná 200.

zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/na-sumave-se-bez-povoleni-pouzivaji-chemicke-postriky--888786

0/0
7.5.2011 14:14

Santa1

Re: dementní lhář?

Kde tam máte něco o plošných postřicích? Postříkané jsou pouze ty dovezené kmeny - návnady na kůrovce.

0/0
7.5.2011 16:43

petrib

Re: chemické postřiky

kde čtete o "plošných" postřicích?

Pesticidy našli nastříkané na kmeny stromů (cca 200).

http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_galerie/888786?type=image&pozice=4

Nezaměňovat s pesticidy umístěnými v lapácích (cca4000ks), které jsou mimochodem také nejen nepovolené, ale ministrem vyloženě zakázané.

0/0
7.5.2011 17:52

Santa1

Re: chemické postřiky

Pardon, pak se shodujeme.

0/0
8.5.2011 9:30

kaktusak

Stráský se zapomněl v 90. letech,

kdy nějaké zákony nikoho nezajímaly.

0/0
6.5.2011 23:15

Santa1

Re: Stráský se zapomněl v 90. letech,

Naopak, léta ředitelé NP odmítali uplatnit příslušné ustanovení občanského zákoníku, které jim nařizuje konat, jestliže hrozí neodvratné škody. Stav Šumavy je obžalobou dvaceti let stupidity a fundamentalismu ekologistů. Původně dobrá a všeobecně přijímaná myšlenka, že krásu a bohatství Šumavy je potřeba chránit byla zneužita k nesmyslnému experimentu, na konci kterého jsou hektary lesa sežraného kůrovcem a "přirozeně" zmlazená smrková monokultura, kterou čeká to samé - opět bude sežrána kůrovcem.

0/0
7.5.2011 6:43

hariprasad

Re: Stráský se zapomněl v 90. letech,

Víte, o čem píšete? Přečtěte si prosím nějakou publikaci o ekologii, myslím, že začínám konečně rozumět pojmu ekoterorismus.

0/0
7.5.2011 10:21

Santa1

Re: Stráský se zapomněl v 90. letech,

Opravdu nevím, čemu začínáte rozumět, kdyžtak mi zkuste napsat, co jsem napsal špatně.

0/0
7.5.2011 12:24

Johny_S

Re: Stráský se zapomněl v 90. letech,

Celý tvůj příspěvek je snůška blábolů. Je vidět, že tomu skutečně nerozumíš.

0/0
7.5.2011 12:39

Santa1

Re: Stráský se zapomněl v 90. letech,

Úroveň vašeho příspěvku svědčí o vašich hlubokých znalostech, skláním se před vaší erudicí.;-D

0/0
7.5.2011 13:09

Johny_S

Re: Stráský se zapomněl v 90. letech,

Já myslím, že tenhle příspěvek je také obžalobou stupidity.

0/0
7.5.2011 12:38

kuttna

Pan Stránský,

pokud jsem jej správně pochopil, je odhodlaný zlikvidovat kůrovce na Šumavě i za cenu likvidace šumavských lesů.

0/0
6.5.2011 23:01

Santa1

Re: Pan Stránský,

Pro vás les a kůrovec je zřejmě totéž. Je jedno kolik stromů zahyne, jen když brouček přežije.

0/0
7.5.2011 6:35

hariprasad

Re: Pan Stránský,

Brouček přežít musí Santo1, brouček patří ke smrku a smrk k broučkovi. Vám to pořád nedochází. Brouček nebude, až nebude smrk. Možná, že to nebude už ani tak dlouho trvat, jestli budeme naslouchat Vám a Vám podobným.

0/0
7.5.2011 10:15

Santa1

Re: Pan Stránský,

Jen hlupák si nechá sežrat celý les, ale to zase nedochází vám. Hospodářský les - uměle vysázená smrková monokultura má šanci jedině se zásahy.

0/0
7.5.2011 12:22

Johny_S

Re: Pan Stránský,

Ale blbost. Les samozřejmě přežije i bez člověka.

0/0
7.5.2011 12:40

Fai Rodis

Re: Pan Stránský,

Jako na vrcholech Krusnych hor, co?

0/0
8.5.2011 17:23

kral sumavy

Co se můžeme dočkat

od věrného , pardon, nevěrného straníka soudruha pana Stráského. Plzeňští bankovní úředníci by mohli vyprávět, kdyby chtěli....Rv:-(

0/0
6.5.2011 20:10

kral sumavy

Re: Co se můžeme dočkat

Jo a ještě drobnost. Tento turista, i politický, je výjimkou, která potvrzuje pravidlo, kdo nic neumí, nic nezkazí. Zkazí na co sáhne. Ale takové asi potřebujeme pro rozkvět republiky. 8-oblijící!!

0/0
6.5.2011 20:13

DADAnce

Re: Co se můžeme dočkat

Ale to je : Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Tady by to bylo spíš:: Kdo umí, umí. Kdo neumí, učí. Kdo neumí učit, ten to řídí.

0/0
6.5.2011 23:50

kodýtek

Víc škody než užitku

Nejdřív Diag Humen  a teď Šumava.Kam je šlápne tam tráva neroste.

0/0
6.5.2011 19:38

fascinatedbyhumanity

ten

je neskutecnej....nejdriv nevadi, ze nema vyjimku, posleze vyrazi namestka za postup, ke kteremu dal osobne prikaz a to pry proto, ze je jeho povinnosti porusovat zakon.

Uz nemuzu.;-O

0/0
6.5.2011 18:55

Marti316

Turisti vedou...

Mě stačí, když nám jeden přednášející na VŠ říkal, že býval ve vedení Svazu českých turistů. To už si pak běžný člověk může domyslet kam se Šumava zřítí pod vedením pana Stráského...

0/0
6.5.2011 18:06

petrib

Re: Turisti vedou...

s činovníky Klubu českých turistů (ikdyž ten Svaz by byl výstižnější :-)) jsem také přišel do kontaktu - jejich hlavním zájmem bylo zachování hierarchie a mít tam "své" lidi.

0/0
7.5.2011 6:41

Fůdce Skřehtálek Bartowy

70 letý páprda... to je vizitka OSA

neví ani co děla, neví ani že tomu nerozumí ....

0/0
6.5.2011 17:13Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.