Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vědci vyzvali ministra, aby odvolal ředitele Šumavy Stráského

Odvolejte ředitele šumavského parku Jana Stráského. Takový požadavek zaslala ministrovi životního prostředí stínová vědecká rada parku, v níž zasedají odborníci. Vadí jim, že Stráský použil chemii v boji proti kůrovci. Ministr Tomáš Chalupa se zatím nevyjádřil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

clara2

zločinné spolčení ODSČSSD

Tento státem chráněný zločinec, který může za rozkradení státních peněz je výsměchem demokracie. Co mohou občané udělat. Vzít klacky.

0/0
11.6.2011 12:13

weneto

Nevím co se tu řeší

Stráskému můžeme poděkovat za Diag Human, což je však minulost, nicméně to svědčí o jeho schopnostech. A co je aktuální tak na Šumavě jednal v rozporu se zákonem jak uznalo i ministerstvo a to si prostě šéf státní správy nemůže dovolit - měl by vypadnout a to hodně rychle. Mluví se tu o sporu mezi ochranáři tedy vědci z jihočeské univerzity a lesníky, Stráského kvalifikace univerzálního politika a turisty mi do tohoto sporu navíc nijak nezapadá. Co se Šumavy týká, tak vyhlašovat park a pokoušet se o přírodu v hospodářském lese je sice úlet, ale na druhou stranu nic jiného než hospodářské lesy nacpané smrky nám zde aktivvní předci nezanechali - pokud chceme na kousku plochy ČR zkusit něco jiného než to co roste za barákem je třeba tam změnit druhovou skladbu - jestli vysazováním po kácení nevhodných dřevin, nebo po kůrovci - jestli sázet či počkat na nálet o tom ať se perou angažovaní jak lvi neb jde o odborný spor. V něm by však němel figurovat neklvaifikovaný trouba porušujíci zákon

0/0
10.6.2011 8:40

josefl

Stránský?

Je to tentýž Stránský, který zadělal problém s krevní plazmou?

0/0
9.6.2011 21:28

WIFI

Re: Stránský?

jj, to je on. Můžem jen tipovat, zda škody, které způsobí na Šumavě budou větší nebo menší než ty, které způsobili jako ministr zdravotnictví.

0/0
13.6.2011 10:09

marmota

Vědecká rada parku ŠUNAP

V lesnictví se angažuji 35 let (doba obmýtní je olkolo 100). Teprve na stáro jsem zíral, co lze udělat za 20 let ze zeleného hvozdu. Který vědecký debil chce z hospodářského lesa udělat urwald třeba žírem lýkožrouta? To musí být úchyl. Vytvořit plochy sucharů SM, kde ve spodních patrech poroste buřeň? Jo, sojky a ořešníci z Bavor tam nějaké stratifikované semeno vyšprknou, ale to by vědci museli vyrazit ožínat ... Víte, rád se nechám poučit.

0/0
9.6.2011 16:44

ferda1

Re: Vědecká rada parku ŠUNAP

Mluvíte mi z duše a plně s Vámi souhlasím. Také se už nemohu dívat na to co naši vědátoři v čele s Hruškou vymudrujou. Park zrušit protože dnes tsm nejsou stromy ale Bordel!!

0/0
9.6.2011 20:31

josefl

Re: Vědecká rada parku ŠUNAP

Jenom by mne zajímalo, kolik hektarů lesa vlastní každý z těch vědců. A jaké v něm případně dělá experimenty. Mám dojem, že většina z nich o lesním hospodářství nic neví. U nás na Vysočině se říká: ochránce přírody v lese viděti, silný klacek do ruky vzíti.

0/0
9.6.2011 21:33

corncrace

Re: Vědecká rada parku ŠUNAP

Tak nevím, kdo používá silnější slova, jestli lesníci nebo vědci. Lesníci měli dost času ukázat, že jejich postup je správný, bohužel zanechali nám Šumavu ve stavu, kde každá akce (at už lesníků nebo ochranářů) vyvolává většinou negativní reakci. Kůrovcová gradace je téměř už chronická. Důvodů se najde mnoho a na ochranáře se toho moc svádět nedá, protože většinu času, byli ve vedení NP vždy lesáci.

Když byl ve vedení p. Pavličko, či Krejčí, tak se taky od lesníků ozývaly hlasy za jejich odvolaní. Tak proč by to nemohlo být jednou naopak?

NP je tu od toho, aby chránil přírodní procesy, hospodářský les od produkce dřeva = peněz. Nevím jestli to lesníci dělají nevědomky, z nezmalosti nebo úmyslně, ale co tak sledduji, vše směřuje ke zrušení NP v režii lesníků v čele s p. Stránským. Přírodní les se nedá chránit na 2 ha někde izlovaně uprostřed lesního komplexu, na to musí být větší plocha. Lesníci by nejraději dál pracovali jak dosud a chránit by se mohli jen slatě, kde nerostou peníze.

0/0
10.6.2011 13:35

socanský jelito

Stráský je první ředitel, který chce najít pro všechny

zúčastněné společnou řeč. Zmínění vědci ale žádnou společnou řeč najít nechtějí. Jen hrozí a kladou ultimáta a snaží se, aby Šumava zas patřila jen jim.

0/0
9.6.2011 15:38

socanský jelito

Bych se vůbec nedivil, kdyby ti vědci měli jako hobby být

aspoň v jedné ekologické organizaci.

0/0
9.6.2011 15:25

veskawesi

vedci mektaji, ale z pulky sumavy je diky nim holina

takze je pomalu cas odvolat "vedce"

0/0
9.6.2011 15:01

ferda1

Re: vedci mektaji, ale z pulky sumavy je diky nim holina

Přesně tak, dělaji se chytrými ale jak chytří jsou, je vidět na Šumavě. Do kelu s nimi i s tou bandou Ekoteroristů. Stojím za Panem Stráským jako kdysi za P. Žlábkem, (to tam ještě byly lesy) to je pro ty mladší, co už zelenou Šumavu asi neuvidí. Anebo nanejvýš vánoční stromky.

0/0
9.6.2011 20:36

Carlos01

Stínová rada = samí ekoteroristé

žádní odborníci.

0/0
9.6.2011 14:47

pavel.61.

Re: Stínová rada = samí ekoteroristé

to si nemyslím. Jen netuším proč to dělají, nikdy se nevyjádřili a jen melou hesla stejná jako ekoteroristé

0/0
9.6.2011 14:52

socanský jelito

Re: Stínová rada = samí ekoteroristé

Proč to dělají? Protože jim vadí, že už nemají Šumavu jen pro sebe a své blízké. Jak by vám bylo, kdyby vám na vaší zahrádku chodili čumilové z řad veřejnosti a ještě by měli nejapné poznámky.????

0/0
9.6.2011 15:28

iElEn

Re: Stínová rada = samí ekoteroristé

Přivazují se ke stromům? Blokují příjezdovky k lesům? Zastřelili někoho? Vyjádřili svůj postoj k problematice, a kdo jiný a vhodnější by už měl??? Nemusíte s nimi souhlasit, ale nenazývejte je proto teroristy.

0/0
9.6.2011 15:20

pavel.61.

Re: Stínová rada = samí ekoteroristé

když se "ekologové" s Mojmírem Vlašínem přivazovali ke stromum a označovali zdravé stromy značkou ke kácení počet napadených stromu vzrostl 4x (na území kde se kácelo klesl 2x). Škoda byla něco přes 10mil a aby necvakali ekolog Vlašín sepsal posudek jako soudní znalec že nic neposkodili a unikli trestu.

0/0
9.6.2011 15:31

iElEn

Re: Stínová rada = samí ekoteroristé

S prominutím, to je offtopic. Zde jsem se zastal výhradně a pouze stínové vědecké rady, se kterou nemá Vlašín dle toho, co jsem si o něm našel, nic společného. Ale jinak ano, toto je příklad ekoterorismu.

0/0
9.6.2011 15:47

pavel.61.

Re: Stínová rada = samí ekoteroristé

Vlašín tu má blog a je to vědec. Se mnou se pochopitelně nebaví a neodpovídá. Přitom z jeho blogu je patrné, že věci rozumí ale pak udělá vždy nepochopitelnou myšlenkovou zkratku, jako by to nebyl on, a je znej aktivista.

0/0
9.6.2011 16:03

iElEn

Re: Stínová rada = samí ekoteroristé

Už jsem pochopil, že ekology nesnášíte, a nejspíš jimi i opovrhujete. Respektuji to, ostatně mnoho z nich jsou hlupáci, idealisté nebo hloupí idealisté a pak taky pár vyčůránků, ale necpěte mi to. Vlašín mě momentálně vůbec nezajímá, a Váš rozpor s ním též ne. Děkuji.

0/0
9.6.2011 16:12

pavel.61.

Re: Stínová rada = samí ekoteroristé

:-) nepovažuji ekologisty za nepřátele, spíš partnery ve při.To s komunistama je to jiné, tam si ideologický pohled hýčkám. Většina "ekologu" má zájem o přírodu, stejně jako já , jen věří (!) v jiná řešení."Hádám" se s něma aby opustili víru a přestali přírodě škodit. (Šumava je zanedbatelný problém. Vrchní hlavouni těchto organizací však mají jiné cíle než přírodu (po pádu Fe opony). Na vítězství ideologie nad rozumem jsem od komoušů citlivý (většinu řivota jsem prožil v komunismu) a tak mě obdoné metody "ekologů" provokují. Rozdíl mezi komoušema a zelenými rudochy je v počtu obětí, U komunistu desítky milionů přímo u zelených jednotky milionů (ročně) nepřímo - jako důsledek jejich experimentů.(jo a ty jména uvádím pro čtivost a možnost ověření mých lží)

0/0
10.6.2011 9:13

josefl

Re: Stínová rada = samí ekoteroristé

Jsou horší než teroristi. Ti sice pár lidí zabijí, ale díky ekoteroristům mizí krajina, kterou zkultivovali naši předci. Jeno a jenom díky ekoteroristům se přemnožují klíšťata a jiná havěť, protože řada luk se nesmí sekat. Tím mizí i původní květena (např. vstavače), bují pouze kopřivy a bodláky. Díky nim se nesmí skácet strom, který přerostl, případně i ohrožuje pádem. AŤ se složí, koupí si kus lesa a předvedou co umí. Inu na cizím a za cizí peníze, to se to poroučí.

0/0
9.6.2011 21:42

hariprasad

Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

Argunentovat s tím, že jinak bude nutné pokácet zdravé stromy, které kůrorovec napadne je as tak jako argumentovat, že přemnožení supi budou napadat zdravá zvířata. Pokud je mi známo, tak kůrovec si vybírá oslabené stromy. Takže buď tam nejsou zdravé stromy, nebo je kůrovec nesežere.

0/0
9.6.2011 14:23

pavel.61.

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

a že sežral opravdu chráněné zdravé stromy, které by jinak odolaly to vysvětlíte jak?

0/0
9.6.2011 14:32

iElEn

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

Například tak, že je přemnožený. Tedy musí žrát všechno, k čemu se dostane. Za normálního stavu jde jako všechno v přírodě cestou nejmenšího odporu a živí se na slabých stromech, vybírá si. Co se prevence týče, ze Šumavy bylo před jarním rojením odstraněno tisíce relativně neškodných feromonových lapačů, na Stráského popud, a byly použity přímé insekticidní a hlavně neselektivní lapače. To o velké fundovanosti příliš nesvědčí, o naprostém diletantství pak svědčí to, že to bylo provedeno protizákonně. Přesto je zodpovědný úředník stále na svém postu.

0/0
9.6.2011 14:44

pavel.61.

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

tady se schodneme. V závěru bych byl ale mírnější, riskoval aby měl co chránit. Spíš bych ho pochválil za odvahu, neb mu díky zdržovací papírové mašinérii hrozilo vyhození....

0/0
9.6.2011 14:47

iElEn

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

Mírnější....;-D Chápu jak to myslíte, ale to už se dostáváme k debatě, zda dobrý úmysl ospravedlní porušení zákona. Jenže je tu problém, já mu dobrý úmysl nevěřím. Díky výše napsanému totiž problém vygradoval, a napravovat chyby dalšími chybami je cesta do pekel.

0/0
9.6.2011 14:59

pavel.61.

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

jsem laik a nerozeznám jedli od jabloně. Opravdu jsou přirodovědci s opačným názorem na Šumavu a je velmi zajímavé sledovat jejich debaty (debaty vedcu s vedci , ne vedcu s ekoteroristy). Pokochejte se

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-omyly-vedcu-v-np-sumava-doe-/p_spolecnost.asp?c=A101102_204158_p_spolecnost_wag

http://neviditelnypes.lidovky.cz/polemika-sumavske-lesy-0v1-/p_spolecnost.asp?c=A101117_233654_p_spolecnost_wag

0/0
9.6.2011 15:07

pavel.61.

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

http://neviditelnypes.lidovky.cz/polemika-ad-sumavske-lesy-0y8-/p_veda.asp?c=A101127_214134_p_veda_wag

http://neviditelnypes.lidovky.cz/sumava-je-kurovec-trojskym-konem-dqm-/p_ekonomika.asp?c=A090907_105220_p_ekonomika_wag

0/0
9.6.2011 15:07

iElEn

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

Pokochal, a jen jsem se utvrdil v tom, že ač jde pouze o les, jedná se doslova o džungli různých zájmů a záměrů. A sebelepší záměr provedený bez rozmyslu může způsobit velké škody, a naopak i velká křivárna může být v něčem prospěšná, ale střídání koncepcí a přístupů co pár let se změnou politiků je snad to nejhorší možné.

0/0
9.6.2011 15:40

pavel.61.

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

Zájmy jsou protichůdné, lidí mnoho, a les jeden i když obrovský. Proto si myslím, že Stráský (nebo kdokoliv s mozkem) má šanci udělat nějaký kompromis pro život na Šumavě. Já bych nechal puvodní předekologické vedení a nechal je pomalu měnit složení lesa k něčemu co se podobá pralesu a po 100letech udělal bezasahovou zonu. Někde to jde (Nový prales, Polom). Proč upřednostnovat kůrovce před ostatními živočichy? Proč nahrazovat jednu nepřirozenost (monokulturu) další nepřirozeností (holiny za horizont)?

+1/0
9.6.2011 16:10

hariprasad

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

Ještě jsem našel odkaz: http://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%BDko%C5%BErout_smrkov%C3%BD. Pokud nenastane kalamita, tak se zdravé stromy ochrání samy. Je ale otázkou, co se rozumí pojmem kalamita. BROUK JE ALE DŮLEŽITÝ TAK JAKO TAK. Je to vyvažující prvek v přírodě a za normálních okolností je potřeba stejně, jako třeba žížaly v půdě. Viz poslední odstavec na Wikipedii.

0/0
9.6.2011 14:34

pavel.61.

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

monokultura není normální a tak ani kůrovec se v ní nebude chovat normálně!

0/0
9.6.2011 14:44

iElEn

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

Myslím, že je velice kompetentní k tomu, proč byl do této funkce jmenován. A totiž vytřískat ze Šumavy nějaké peníze. Zatím pro to udělal maximum, dokonce včetně porušení zákona, vše s tichou podporou ministra držícího nad ním ochrannou ruku.

Je mi líto, že toto mnoho lidí nechce vidět, a raději se hádají o podstatě lesního biotopu a ideách, když tady jde čistě ranec peněz.

0/0
9.6.2011 14:36

pavel.61.

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

za ekologického vedení se těžilo 60x více než za hospodářského , není to divné?

0/0
9.6.2011 14:48

iElEn

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

To rozhodně divné je. Záleží ovšem také na tom, jaké to bylo opravdu vedení, kde se těžilo, jakým způsobem, a hlavně, odkud je toto čísla. Já na tuto informaci nikde nenarazil.

0/0
9.6.2011 15:06

pavel.61.

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

nemůžu to honem najít, na zprávě se podílel býv ministr živ prostředí Kužvart (??), povolil jako ministr  kácení , ve zprávě jsou tabulky jak rostla těžba, ještě budu hledat, zpráva se mi jeví jako seriozní

0/0
9.6.2011 15:12

pavel.61.

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

http://neviditelnypes.lidovky.cz/sumava-statni-ochrana-prirody-selhala-dxx-/p_ekonomika.asp?c=A100315_163422_p_ekonomika_wag

měl jsem to pod nosem

0/0
9.6.2011 15:15

pavel.61.

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

myslím si že k ochraně přírody je potřeba používat rozum. Vítězství ideologie nad rozumem už tu bylo. Do odborných věcí necht mluví odborníci a né komínolezci. Všichni máme rádi přírodu a chceme mít dobré ŽP. Tak používejme vědu, rozum , zkušenost a budme kritičtí k pokusům fanatiků.

0/0
9.6.2011 15:21

socanský jelito

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

A kdo je jako podle tebe kompetentní???? Ta samozvaná stínová rada vědců??

0/0
9.6.2011 15:31

iElEn

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

U opravdové vědy se nemůžete vědcem samozvat, buď vás za něj ostatní uznají na základě vaší erudovanosti a publikační činnosti, nebo máte pech. Jen naše média pojmy jako vědec, odborník a zejména znalec zcela zbavila smyslu, a může jím být každý, kdo má hodící se názor a říká ho dost nahlas. Pokud se ustaví skupina složená z lidí, kteří Šumavu studují zhusta celý život a začne do toho mluvit řediteli, který celý život dělal kdeco a do lesů chodil na procházky, nemám s tím nejmenší problém.

Zejména, když zde tato rada existovala již předtím jako jedna ze součástí správy NP, ale byla reorganizována, právě aby do toho řediteli nemluvila. Jestli chcete brojit proti svévoli a samozvanectví, toto mi přijde jako výživnější sousto. Dobrou chuť.

0/0
9.6.2011 15:58

pavel.61.

Re: Pan Stráský bude opravdu nekompetentní

díval jsem se na zastoupení v rade a na vědce co odešli.Jsou to ti s "aktivistickými" sklony. Proto jsou i lépe organisovaní a sepisují petice a dopisy (tohle není první).

0/0
9.6.2011 16:14

ivik1978

Nekdo bohuzel nechape

Fascinuji ma nazory nekterych lidi tady na diskuzi..

Tak predne: Sumava by mela byt opravdu ponechana svemu vyvoji. Nekdo to treba svym mdlym rozumeme nepochopi, ale poku se zajedete podivat na Sumavu, mrtvou krajinu tam neuvidite. Priklad: Prameny Vltavy, Plesne jezoro apod: v nizsich patrech pod uschlymy stromy rostou krasne nekolikalete male smrcky. Toto nizsi patro doslova buji zivotem. Jenze toto lesnici a tezari samozrejme nepochopi..

Ja vim ze je tezke pro nas videt Sumavu menici se, ale je to jen a jen nas problem. My mame oproti prirode uplne jine chapani casu. Za 50 -60 let bude, pokud nechame prirode volne pole pusobnosti, naprosto zdravy a krasny prirodni les.

0/0
9.6.2011 13:52

ivik1978

Re: Nekdo bohuzel nechape

Ba nopak meme jedinecnou sanci pozorovat vyvoj coz se nam uz zase hezkou radku let nemusi postestit..

Pusit na Sumavu tezare, kteri vse vykaci, udelaji holiny, rozjezdi lesni pudu a pak nasadi smrcky, ktere za rok uhynou pod prikrovem kopriv me jako zachrana Sumavy neprijde..

0/0
9.6.2011 13:56

ivik1978

Re: Nekdo bohuzel nechape

Omlouvam se za chyby ale neskutecne mi blbne klavesnice a PC, které se seká - nemůžu po sobě zkontrolovat text

0/0
9.6.2011 13:57

pavel.61.

Re: Nekdo bohuzel nechape

chyby nejsou v pravopise ale v obsahu. Opravdu čerpat informace od ekoteroristů z Hnutí tuha je cesta do pekel.

0/0
9.6.2011 14:19

julka

klid

škoda, že p. Stráský nepřišel na šumavu dřív, mohl jí zachránit. Ted už kůrovec vyhrál díky magorům ochranářům a zeleným. Julie

0/0
9.6.2011 13:29

ivik1978

Re: klid

naprosto nevite o cem mluvite a to vas omlouva..

+1/0
9.6.2011 13:45

pavel.61.

Re: klid

tak to si nechám vysvětlit. Proč se nemohlo zase postupně kulturně měnit věková a druhová struktura po 100let? a pak udělat bezzásahovost?

0/0
9.6.2011 14:54

Wojcek

Re: klid

Souhlas R^

0/0
9.6.2011 13:55Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.