Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Aktivistům hrozí za blokádu kácení na Šumavě pokuta až padesát tisíc

Pokuta až padesát tisíc korun hrozí každému z aktivistů, kteří od pátku blokují kácení stromů napadených kůrovcem v oblasti u Ptačího potoka na Šumavě. Podle správy národního parku totiž jde o organizovanou akci, na niž nemá ekologické Hnutí Duha udělenou výjimku ze zákona.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kvetla

Přes hranice v Rakousku,ti lesník označí strom a vyrozumí

majitele.Na něm je,aby v určené lhůtě strom porazil,ihned odkornil,kůru a větve  na místě spálil a strom desinsekcidem ošetřil (usmrtil případné larvy).Následně oznámí lesníkovi splnění a po jeho kontrole dostane povolení kmen pořezat a vyvézt z lesa. Za neplnění této povinnosti je obrovská pokuta,která se násobí tak,že majitel může i o svůj dílec lesa přijít. Pak se nedivme, že na druhéstrně hranice jsou z našich "tahanic" značně nervozní. Kdyby něl ten náš brouk červené prdelky a oni mohli dokázat,že k nim přelétá, má ČR na krku arbitráž o miliardy €.

0/0
20.7.2011 4:44

socanský jelito

Dal bych jim ještě pokutu za znečišťění životního prostředí,

protože proti komárům a klíšťatům užívají repelenty, v tomto případě Autan, a při následné hygieně tyto jedy zamořují národní park.

0/0
19.7.2011 22:30

Mychal.B.

Doufám, že se aktivisté krmí kůrovcem

Je ho tam plno, nemusí se odnikud tahat a nezůstávají po něm obaly :-P

0/0
19.7.2011 14:35

pavel.61.

Re: Doufám, že se aktivisté krmí kůrovcem

tak pozor, kůrovce tam jeli chránit. Pojídají tetřevy, kteří beztak nemají kde se skrývat

0/0
19.7.2011 14:42

A/D

Buďte rádi

že tam ti duháci jsou. Co se stane, nemůže se odestát. Praxe funguje následovně. Stráský vydá příkaz, označí se stormy a hybaj kácet. Je jedno, že na to není povolení, na co? Porušíme zákon, no a? Dřevorubci vyrazí, pokácí, rozjezdí zem, měsíční krajina. Přijde ČIŽP, napaří parku pokutu. Park zaplatí (čtěte- občani z daní zaplatí) a jede se dál. Stráského a jeho hochy to nebolí, proč by taky. Jim osobně nikdo do kapsy nesáhne. Hodně lidí se ptá, proč nezavolat jen policii, když je ta těžba teda nelegální, proč to tam ti blbečci blokují? Odpověď je také jednoduchá. Policie totiž bude nejprve potřebovat vyjádření o tom, že to je nelegální těžba, které vydává ČIŽP. Než se ČIŽP rozhoupe ke kontrole, uběhne týden, čtrnáct dní. Těžba mezitím proběhne. Proto tam ti hipíci stojí a věnují tomu svůj čas, protože jim záleží na šumavské přírodě a vadí jim, že správa parku vědomě porušuje zákon a je jí to uplně šumák.

0/0
19.7.2011 14:28

pavel.61.

Re: Buďte rádi

co by se stalo, kdyby duháků nebylo. Původní , předekologické vedení by omezovalo kůrovce kácením a odkorněním stromů a v 1. zoně by nechávalo dřevo zetlít aby se tak umožnil nálet a uchycení vhodnějšího stromů. Okolní hospodářské lesy by nemuslely být likvidovány. Zvěř i příroda by dál existovala v přijatelné rovnováze v Klostermanovské kráse. Nikdo by si nedokázal představit, že by Šumava mohla vypadat jak mnohonásobná Tunguska s lány suchých pahýlů táhnoucími se za horizont.

0/0
19.7.2011 14:41

A/D

Nejsem ekolog

ale z toho co vím mi vyplývá, že smrk je na Šumavě na většině její plochy neudržitelný. Proto ho kůrovec sežere/nebo ho dělník vykácí. Je to jednou park, proto by se to mělo nechat sežrat a nechat stát. Chránit se mají hospodářské lesy. Z historických dat vyplývá, že kůrovcové kalamity byly, jsou a budou a byly tu i v době před lesáctvím. Monokultura smrku, tj to, pod čím si průměrný Čech představuje les, myslím si opravdu nemá šanci. můj názor, asi blbý. Nicméně alespoň odvozený od fakt. Pokud máte nějaké dotazy, s něčím nesouhlasíte, obraťte se přímo na ekology a tím myslím ekology, ne aktivisty z Duhy.

0/0
19.7.2011 14:49

pavel.61.

Re: Nejsem ekolog

pročetl jsem si vaše odkazy na vědce z ČB. A jako technika mě nepřesvědčily. Pochopitelně je možné v hospodářském lese vyhlasit od stolu v Brně bezzásahovou zonu a každému je jasné co se s nepřirozenou monokulturou stane. Není tohle první chyba? Co zase po 200let citlivě měnit věkové a druhové složení lesa a pak vyhlásit bezzásahovou zonu? Nikde jsem si do vědců nepřečetl proč je to špatně. Takhle mi to připadá jako hodně hloupý experiment s obrovskými zbytečnými hospodářskými škodami za vážného rozvrácení ekosystému

0/0
19.7.2011 14:56

A/D

Re: Nejsem ekolog

ve vědě se pohybuji, ale ve zcela jiné branži, nelajznu si odpovědět. Ale znám spoustu lidí, kteří Vám na to odpovědět mohou. Pokud máte facebook, mrkněte na page Věříme vědcům, ne kmotrům. Pokud Vám neodpoví ani tam, určitě  dostanete kontakt na toho správného člověka.

0/0
19.7.2011 15:04

pavel.61.

Re: Nejsem ekolog

je vědec Vlašín správný člověk? Ten mlčí a zrovna chrání kůrovce. Face book bojkotuji z ideologických důvodů  :-)  . Když už si platíme vědce a to i ty z ČB  (ostatní jejich názory moc nesdílí) neměli by společnosti se zpralesněním pomoci  tak aby nebylo tolik škody? Já jim věřím, že si přiroda poradí sama ale kdo by jiný měl navrhnout šetrnější a chytřejší cestu?

0/0
19.7.2011 15:11

A/D

Re: Nejsem ekolog

není pravda, že Budějčtí jsou jediní, kdo si to myslí..... viz třeba dopis.cspe.cz;page=signatories

navíc si nejsem uplně jist, že si myslí zrovna tohle, že by se to mělo nechat sežrat. Nechtěl bych jim to vkládat do úst, v této oblasti jsem laik. I oni by chtěli kácet, pokud vím, ale kácet tak, aby se tím bránil hospodářský les tedy rozhodně ne v první zoně, dál tuším, že by chtěli spojit první zony, protože v současné době je první zona rozdrobená do ostrůvků..... Oni mají koncept co s tím, jenže ten je v přímém rozporu s plány podnikatelů-Dřevo a tvrdá turistika. Ale jak říkám, mě se na to neptejte. napište jim email. Slušně a inteligentně se zeptejte. Můžete zkusit třeba Jardu Vrbu. Kontakt snadno seženete na internetu.

0/0
19.7.2011 15:32

pavel.61.

Re: Nejsem ekolog

ten dopis znám též a zde je k němu půvabná polemnika: opatrny.bigbloger.lidovky.cz

0/0
19.7.2011 15:39

A/D

právě jsem dočetl a nesouhlasím

Když vezmete třeba mostecké výsypky. Tam není nic, nula, mrtvá zem. Ale sukcese funguje. Začne to pomalu, sem tam nějaká bylina, pak se objeví bříza, vrba.... Viděl jsem jak to vypadá po desítkách let. Není to prales, ale není to ani poušť a sukcese pokračuje dál. Takže logicky, i kdyby teď celou Šumavu sežral brouk, tak se zase zalesní a zalesní se tak, jak je to vzhledem k tamním podmínkám udržitelné. Nicméně les nejsou jen stromy, je to především půda a tím myslím i život v půdě. odvážením strmoů ubývají živiny, težbou se půda rozryje a promíchají se půdní vrstvy. Je prokázané, že je to pak "naprd". Naopak, pokud stromy leží, nebo stojí, půda není porušena, dochází k obnově stromů rychle.

0/0
19.7.2011 16:00

pavel.61.

Re: právě jsem dočetl a nesouhlasím

nevím jestli si to pamatuju přesně. Pražská škola má zkušenosti s rekultivací po povrchové těžbe. Jihočeská navrhuje nechat to být. V tomto případě je mi to velmi sympatické. Nic to nestojí a funguje to. Avšak Šumava již zalesněná je, pouze pro někoho (milce pralesů) nevhodně. Tady princip "nechat být" je velmi drahý (škody v hospodářských lesích, eroze v lánech soušek, rozvrácení ekosystému) a vyhozené prostředky by se daly využít lépe. Nakonec prodej dřeva z 1. zon by zaplatil druhovou změnu a po zodolnění by se nechal přírodě

0/0
20.7.2011 9:24

pavel.61.

Re: Nejsem ekolog

a co , vždyd se mužeme bavit jako dva laici obhajující svůj názor. Já si myslím, že se zpralesnění mělo udělat kulturně. A vědci z ČB mají sice pravdu ale poskytují  neefektivní řešení bezohledu na život na Šumavě. Prostředky ztracené experimentem mohly být využity lépe a to i k ochraně ŽP

0/0
19.7.2011 15:33

A/D

já to myslel spíš tak

že patrně toužíte diskutovat s někým, kdo o tom něco ví... diskuse s někým, kdo viděl ekologii naposledy v prvním ročníku na vysoké, se mi nezdá moc smysluplná z hlediska ukojení zvědavosti. Může se stát, že mě přitlačíte ke zdi a budete mít pocit vítězství, ale bude to jen ukojení ega, nikoli potvrzení pravdivosti Vašich názorů.

0/0
19.7.2011 16:03

pavel.61.

Re: já to myslel spíš tak

to je to poslední, nemá smysl diskutovat s nekým kdo má stejný názor a tak mě zajímá jak jste k tomu došel.  Naopak Vy mě máte možnost přesvědčit, že se na to díváte lépe a já , jako technik, nemám problém se nechat přesvědčit. Proč trvat na něčem co je v rozporu s přírodou? Nejsem umělec ani filozof. Mě to prostě musí chodit :-).

0/0
19.7.2011 16:22

pavel.61.

Re: já to myslel spíš tak

když jsem byl mladý, tak jsem se divil když jsem se mýlil. Ted se dívím, když mám  pravdu. V jakém oboru pracujete?

0/0
19.7.2011 16:27

socanský jelito

Re: Buďte rádi

Ti hipíci tomu věnují svůj čas, protože jim ho Duha zaplatí. Jsou v přírodě, nemusej makat a ještě si vydělají. Proč tam jsou, v podstatě nevědí a ani je to nezajímá.

0/0
19.7.2011 22:34

bures

Ekologická prasata

Svůj názor nezměním i když mé příspěvky cenzor maže , pokud tito lidé chtějí něco udělat nechť si vemou nástroje zlusí ožnout v tom jejich vysněném pralese nějaký ten stromek . A propo kan chodí tahle banda kálet a vymešovat se ? Nechci vidět ten jejich byvak po té až jej prasata opustí .Nemáme na to v takovém rozsahu nechat nejdřív vše sežrat uschnout , vymřít a poté s rukama v klíně sledovat samovolnou přírodní obnovu a čekat na vznik pralesa r.2010 . O to tady jde - pokud pokus ,tak prosím ale tak o rozloze max v 10 ha.

0/0
19.7.2011 14:22

A/D

pokus je naopak lesnictví

přirozená obnova tu byla už před člověkem. byla tu vždy, když kůrovec sežral smrk a byla tu i před zalesněnou Šumavou. Je to přírodní proces. Zcela normální a přirozený...na rozdíl od lesnictví. Lesák je jen zemědělec pěstující na poli dřevo.....

0/0
19.7.2011 14:24

Mychal.B.

Re: pokus je naopak lesnictví

Zcela normální a přirozený... Než se z nezanedbatelné části Šumavy staly smrkové plantáže. Pak jsou postupy aplikovatelné na "normální a přirozený" k hovínku :-P

0/0
19.7.2011 14:26

A/D

Re: pokus je naopak lesnictví

právě proto ty plantáže zmizí a vrátí se to do stavu, jak má být. nutná je ochrana hospodářských lesů, nikoli ochrana národního parku. národní park nechť je národním parkem, myslím tím první zony.

0/0
19.7.2011 14:27

Mychal.B.

Re: pokus je naopak lesnictví

Tak to nevím, jestli zmizí. Když tam ty smrky, předtím než je duháci a spol. nechali sežrat kůrovcem rok co rok shazovaly svoje šišky. Každopádně věkově rozmanitý porost tam hned tak neporoste. Kromě toho, on ten kůrovec moc nerozlišuje jestli je ještě v NP (popř. v které zóně) nebo už v CHKO nebo v hospodářském lese...

0/0
19.7.2011 14:31

A/D

na to se mě neptejte

nejsem profesor ekologie. Ale dost kapacit je o tom na základě faktů přesvědčeno. Já bych jim věřil. Víte, co o tom může vědět pěstitel stromů, zasloužilý český turista, nebo podnikatel bažící po sjezdovkách a lanovce na Smrčinu....

0/0
19.7.2011 14:35

pavel.61.

Re: na to se mě neptejte

no přečetl jsme si co o tom vědí aktivisté. Kam se se svými dogmaty hrabou na lesáky, kteří používají zkušenost a rozum a vědu

0/0
19.7.2011 14:44

A/D

lesák

je zemědělec pěstující les. spíš bych se ptal ekologů. to jsou ti, kteří něco vědí o přírodních procesech, ne o tom, jak zvýšit výtěžnost "pšenice" na hektar.

0/0
19.7.2011 14:51

pavel.61.

Re: lesák

v OVM byl ted Cílek a "zemědělci" Nemohli si moc přijít na jméno. Zemědělec a lesník mají odlišné úkoly. Biologa  netrápí jestli budeme dovážet cukr a zemědělec ví jak vypěstovat monokulturní lán

0/0
19.7.2011 15:19

forest2011

Re: lesák

O  lesnictví nemáte ani páru. Lesní inženýr je odborník, kterého posláním je příprava, organizace a řízení lesního hospodářství tak, aby se zabezpěčila ekologická stabilita lesních ekosystémů a plnění základních funkcí lesa, jak vodohospodářských, klimatických, púdně ochranných, zdravotních, rekreačních i produkčních. Každý lesník by měl být i ekologem. Chybou je to, že "ekologové" kromě sebe neuznávají jiné odborníky. Ale ekologem dnes může být každý v rámci své profese. Proto problematiku poškozováni a odumírání lesa by měli řešit hlavně lesnické vědecké instituce, které se věnují ochraně lesů. Samotná ochrana lesa, která se vyučuje na lesnických fakultách je aplikovanou vědní disciplínou a mimo jiné jeji nová koncepce vychází z americké integrované ochrany rostlin, kterou jinak než za ekologickou není možné považovat. Úlohou lesníků je chránit celý lesní ekosystém - nejen kůrovce. Les je totiž živý organismus jako člověk, který když onemocní je potřebné ho léčit a starat se o něj.

0/0
19.7.2011 19:41

Mychal.B.

Re: na to se mě neptejte

Tak to mají smůlu, že se toho chytli duháci, kteří to dokážou zprofanovat. Protože loni se mi do ruky dostal jejich pamflet, kde popisovali, jak si s takovou kůrovcovou kalamitou poradí původní, smíšený a věkově různorodý les sám o sobě. Jen teda nevím, proč to vztahují na Šumavu :-/

0/0
19.7.2011 14:45

pavel.61.

Re: na to se mě neptejte

:-) ano i vědci z ČB university básní pravdy o populačních cyklech kůrovce a dogmaticky trvají na sežrání celé Šumavy. Očekával bych nalezení citllivější vědecké cesty ke zpralesnění, beze škod

0/0
19.7.2011 15:00

ctenar99

doporučuji

aby aktivisti v takovýchto případech museli mít před zahájením akce zpracovaný POSUDEK VLIVU AKTIVIISTŮ NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.

+1/0
19.7.2011 12:59

A/D

Re: doporučuji

když někdo sedí na pokáceným kmenu, tak to tam asi moc nezvalchuje....

0/0
19.7.2011 14:22

pavel.61.

Re: doporučuji

... a stejní aktivisté ekologové brojí proti vstupu do lesa , proti splouvání řek, trhat kytky...

0/0
19.7.2011 15:22

A/D

kdyby to dělal každý...

tak tam nic nezbude, proto je to zakázané. Nicméně ....když do lesa vjede harvestor, víte jak to dopadá? takhle pálí do parku jeho správa.....

www.facebook.com;set=a.409570063476.182995.299124538476&type=1&theater

0/0
19.7.2011 16:08

pavel.61.

mohu si tam také dojet autem a přespávat tam?

0/0
19.7.2011 12:45

Mychal.B.

Re: mohu si tam také dojet autem a přespávat tam?

Můžeš. A jako jednotlivce tě to vyjde levněji než na těch 50 000 Kč :-)

0/0
19.7.2011 14:24

PoloMaster

Pokutu + nakládačku

aby si to příště rozmysleli.

0/0
19.7.2011 12:24Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.