Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Letáky u Jordánu vyvolaly rozruch. Varují před kácením vrb

Na vrbách u rybníku Jordán se objevily letáky, varující, že tyto stromy nepřežijí jeho odbahnění. Lidé se pak pozastavují nad tím, že jsou vrby bez jediné větve. Hlavní manažer odbahnění tuto možnost připouští. Slibuje ale, že by po případném kácení nahradily odstraněné stromy nové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mystic_CZ

Baví mne

sledovat vášně okolo odbaňování. Já se na to například těším, uvidíme dno, jeho reliéf, možná vydá i najkou historickou cennost (spíš ne), ale i tak je to událost století - minimálně pro Tábor. Jsem zaníceným Táborákem a snad i proto chci mt Jordán čistý, myslím, že mu to za tu dobu dlužíme. Jde zde o hlasy pár nespokojenců, kterým by se stejně jako i např. v Rómské otázce měla podvolit většina. Mě třeba víc vadilo (ikdyž s odstupem času uznávám výhody) likvidování starého mostu přes nádraží, stará krásný ocelo kamenný most nahradilo betonové monstrum. Stejně jako ten most bude i odbahnění po odvanutí vášní přiato vesměs kladně.

0/0
2.5.2012 12:00

Bender Bending Rodriguez

Re: Baví mne

srovnávat most přes koleje a odbahnění mi nepřijde jako vhodný příklad, ale budiž.. jasně, říká se když se kácí les, létají třísky.. tak hurá na to, ještě ty bytovky za gymplem jsou už taky dost staré, strhnout a postavit něco novějšího, třeba něaky megasuprhypermarket, těch tu máme málo.. a jak myslíte, že dopadnou stromy na nádraží, aby na nich nehnízdilo ptactvo.. prořežává se a prořezává až se jen pokácí holé kmeny..

0/0
2.5.2012 17:06

Mystic_CZ

Re: Baví mne

nereagoval jsm ebezprostředn na káccení stromů, pravidleně sleduji dění okolo Jordánu a tak jsem věděl, že dojde k ořezání aby se minimalizovala náročnost stormů v době , kdy budou mít omezený přísun vláhy díky vypuštění, po¨kud mají kořeny ve vrstvě bahna, cose bude odtěžovat, tak to stejn ěnepřežijí. bude nutno vysadit nové, pak ano, kácí se les lítají třísky. jenžs s vaším přístupem bychom do dneška bydleli v jeskyní po našich předcích aby se snad neudělalo něco nového. osobně myslím, že výpusť, soustavné znečišťování a následné ne -čištění prostě Jordánu dlužíme.  Nějaké zpevnění hrází , aby se tam mohlo lépe chodit, nebo plovoucí pontony pro opíjející se mládež bych zase oželel já. ale neb si myslím, že dnes do všeho kecá každý, mám vnitřní potřebu ty věci hájit, protože každý ví líp jak by to měl ten druhýá dělat. Ono kdo nic nedělá nic nezkazí... ale to bychom nakonec nemuseli dělat nic. Nebudem opravovat silnice, protože směs na opravu může někomu smrdět... a tak všude dokola.

0/0
2.5.2012 17:35

julie k.

Re: Baví mne

A jste si jistý, že budete mít Jordán čistý? Zkuste se poptat třeba v Jindřichově Hradci, jak to s čistotou Vajgaru po odbahnění dopadlo. Připadá mi tragikomické investovat v době krize do odbahnění cca 400  milionů, když zatím nebyly eliminovány všechny zdroje znečištění. Navíc už dnes existují modernější a šetrnější technologie odbahnění, takže když to Jordán vydržel skoro 200 let a větší povodeň zažil jen v r. 2002, mohlo to ještě chvilku  počkat, až budou peníze na kvalitnější technologii.  Zničí se Sokolská plovárna a celé okolí Jordánu, lidem v jeho okolí  to znepříjemní život na několik let, živnostníci žijící z turismu mohou stáhnout roletu, protože kdo bude jezdit do zabahněného a zapáchajícího města?!  Hlavně že se povedlo bouchnout velkou investiční akci, na níž se přiživí kde kdo.

0/0
3.5.2012 10:14

teqik

když blbost kvete

když blbost kvete vyroste i vrba , ekoterosté opět v akci , to snad není možné takto poškodit nejakými letáky stromy to je proti krajinému rázu , lumpa zeleného chytit seřezat lískovkou a bylby pokoj

0/0
30.4.2012 18:16

NTPT_POTRETI_ZAKAZANY

proboha vždyď vrba to je plevelný strom

roste jak se mu zachce, zregeneruje i z kusu klacku,  můžete ji oholit  větve rozsekat na špalyky a klacky zapíchnout do bahna a ona vám s toho zase vyroste.... Tak jaká ochrana.

+3/0
30.4.2012 11:56

Mychal.B.

Re: proboha vždyď vrba to je plevelný strom

To se špatně vysvětluje. Kde nastoupí hysterie, jde zdravý rozum do háje... :-/

0/0
30.4.2012 13:22

julie k.

Re: proboha vždyď vrba to je plevelný strom

Vrby, které byly vysázeny v 90. letech okolo Jordána, nejsou žádným plevelným stromem. Byly to speciálně předpěstované  stromy, jejichž pořizovací náklady nebyly zrovna malé. Nahradily staré vrby, které neodmyslitelně patřity k panoramatu Tábora.  tedy jen ty, které přežily. Takové stromy rostou několik desetiletí a lidé k nim mají citový vztah, pro ně "plevelné" nejsou.

+1/0
30.4.2012 17:08

no-X

Re: proboha vždyď vrba to je plevelný strom

Přesně tak. Ve článku je to podáno, jako kdyby šlo o nálet, jenže nejde. Zvlášť paradoxně pak vyznívá, že kdyby mělo město dostatek financí, nechá ze stromů větve ořezat každý rok :-)

0/0
30.4.2012 18:07

luban12

Re: proboha vždyď vrba to je plevelný strom

Vrba dlouho nevydrží, po dvaceti letech je napůl dutá a většinou se poráží. Je pravda,že roste i z pahýlů, ale kdo chce vypěstovat vrbu,tak je to nejednodušší. Stačí na jaře ořezat někde proutky, zapíchnout do země a za 10 let je vrba vyrostlá.

0/0
30.4.2012 18:19

no-X

Re: proboha vždyď vrba to je plevelný strom

Je pravda, že vrby jsou krátkověké, ale mluvit o životnosti 20 let považuju za podceněné. Cíleně sázené vrby (tedy v místech, kde mají prostor a podmínky) mohou snadno existovat i déle než 50 let. Problém spíš způsobuje často praktikované neodborné prořezávání, které vede k vyhnívání a zkracuje životnost stromu. Totéž ale platí i pro relativně dlouhověkou lípu.

0/0
1.5.2012 11:27

habr

Re: proboha vždyď vrba to je plevelný strom

90 let na vrbu v místech kde chodí lidi je dost velký věk aby se zvažovalo o jejich výměně.  Ale to místo neznám - nemohu přímo soudit. ořezem větví se sice prodlouží život kmene, ale pokud se ořez nedělá pravodelně, ale po desetiletích, tak nové vítve mohou strom rozlámat  dřív než kdyby se strom neořezal.

Pokud je jim již tolik let, balo skutečně dobré přistoupit k nějaké rekonstrukci aby až ty staré stromy  se skutečně rozpadnou, tak tam v místě byly už starší výsadby.

0/0
30.4.2012 23:27

julie k.

Re: proboha vždyď vrba to je plevelný strom

Nejde o 90. let staré stromy, ale o stromy vysázené v 90. letech. Z těchto speciálně předpěstovaných stromů jich několik nepřežilo a musely být vysázeny nové.  Tyto vrby nahradily původní stromy, které ve 40. - 60. měly tak krásné a rozvětvené koruny, že tvořily nad chodníkem střechu. Bohužel, později byly tyto nádherné koruny  drasticky ořezané, údajně proto, že stromy svou vahou poškozovaly základy Jordánské hráze. Dnes se spekuluje o tom, že vrby budou po dobu odbahňování bez spodní vody a stejně nepřežijí. 

Odbahňování Jordánu nám byl čert dlužen, a to nejen kvůli vrbám.

0/0
1.5.2012 8:09

habr

Re: proboha vždyď vrba to je plevelný strom

U vodních nádrží III a IV kategorie nemá na návodní straně hráze být vysoká vegetace´(stromy). Kam ale Jorndán patří nevím.

To, že stromy uschnou je celkem možné. Dalo by se to i nějak ošetřit, závlahou, ale možná, že nová výsadba v konečném součtu bude méně nákladná. Do toho součtu zahrnuji i to, že vrby jsou jen necelých dvacet let staré

0/0
1.5.2012 19:51Najdete na iDNES.cz