Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Posudek posvětil kůrovcové kácení na Šumavě, aktivisté už plánují blokády

V šumavské lokalitě Na Ztraceném se může kácet, tak zní posudek, který nechal vypracovat Šumavský národní park pro Evropskou komisi. Lokalita patří k nejcennějším částem parku a už loni se tu kvůli kůrovci kácelo. Vyvolalo to tehdy velké protesty a lidé tu kácení blokovali několik týdnů. Hnutí Duha posudek kritizuje jako nekompetentní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mykovec2

Tak já se hlásím na blokádu proti ekoteroristům. Koneckonců

ekoteroristi v čele s Bláhou jsou jen banda individuí, která chtějí do všeho žvanit ve jménu celého národa.

+1/0
18.5.2012 8:51

hariprasad8

Nejde o kůrovce jde o dotace

Jednoduše řečeno, možnost zásahů znamená tučné dotace pro firmu, nemožnost zásahů znamená žádná práce, žádné dotace a žádná korupce. (Dotace pak dostanou jenom obce.) Pořád vám to nedochází? To není kauza o tom jestli kácet nebo ne, to je kauza o tom, jestli korumpovat nebo ne. Chápu i postoj místních lidí, ale to je neomlouvá.

+1/0
17.5.2012 17:29

no-X

Re: Nejde o kůrovce jde o dotace

Konečně člověk, který používá hlavu. Ano, dokud se v rámci boje s kůrovcem proplácí kácení a odkorování suchých stromů, pak není divu, že zainteresované subjekty mají zájem v kácení pokračovat.

0/0
18.5.2012 20:58

hariprasad8

Geoložka Oĺga Pospiechová

Jéje, všichni čeští dendrologové jsou nekompetentní. Zřejmě. Tak nasadíme slovenské geology. Tak tomu říkám fundovaný odborník na pravém místě. Nenašli u ní náhodou také nějakou krabici od vína?

+1/0
17.5.2012 17:19

no-X

Kalamita

Fascinuje mě, kolik lidí, kteří o podstatě problému evidentně nemají sebemenší představu, se tu rádoby fundovaně vyjadřuje a jednoznačně podporuje kácení. Existuje několik různých postojů, které jsou podložené názory odborníků, zkušenostmi z ostatních zemí a dlouholetou praxí, ale žádný z nich nepropaguje velkoplošné kácení jako optimální řešení problému. Tohle není o tom, zda kácet nebo nekácet, kůrovcová kalamita je důsledkem dlouhodobě chybného lesního hospodaření a vytváření monokultur, v nichž jsou všechny stromy stejně staré. Kůrovec běžně napadá jen staré na nemocné stromy - protože ale celá monokultura zestárne najednou, je i napadení kůrovcem jednorázové a likvidující pro celý "les"  (on to není les v pravém slova smyslu, ale pole pro pěstování smrků, které v půlce růstového cyklu kdosi ponechal a začal chránit s naivní domněnkou, že díky ochraně zůstane zachované v tehdejším stavu - teď tu máme další nesmyslné rozhodnutí: když původní domněnka nevyšla, tak stromy pokácíme).

0/0
17.5.2012 16:47

radim36

Re: Kalamita

Hm, podporu velkoplošného kácení jsem tady v žádném příspěvku neviděl. Ale rozumný názor je podle mně zastavit kůrovce kácením napadnutých stromů. Před několika lety hned po Kyrilovi by se jednalo o desítky a stovky stromů v blízkosti polomů, nyní po několika letech ochrany kůrovce se logicky bude jednat o stovky ohnisek , každé o velikosti až stovek stromů.

Kůrovcová kalamita je jinak výsledkem trestuhodného zanedbání péče o smrkové mnokultury, kterými šumavské lesy nyní jsou. 150 let lesáci tyto monokultury úspěšně chránili a začínající kůrovcové kalamity likvidovali kácením.Současná kůrovcová kalamita na Šumavě padá jednoznačně na zelené, kteří se svého času zmocnili vedení Šumavského parku a zarazili původní až padesátiletý program postupným kácením a dosazováním listnáčů vytvořit odolný smíšený bezzásahový les. A škrtnutím pera za bezzásahový les prohlásili stávající ke kůrovcovým kalamitám náchylné šumavské smrkové monokultury.

+1/0
17.5.2012 23:15

radim36

Re: Kalamita

Jo a kůrovec běžně napadá a likviduje smrky zdravé i smrky všeho stáří. To, že snad má napadat jen nemocné smrky a velmi staré smrky a že je tak jen jakási zdravotní policie, která nám navíc ještě šlechtí les je jen výmysl odpůrců likvidace kůrovcové kalamity.

Viděl jsem před pěti lety u nás kůrovcem zlikvidované stromky, které vysadili už staronoví majitelé lesa, kterým ten les vrátili v restituci. Tak jak staré asi ty smrky před těmi 5 lety byly? Viděl jsem kůrovcem zlikvidované 30 - 40 leté smrky, zatímco vedle les s 80 - 100 let starými smrky dávno v mýtném věku byl v pohodě bez kůrovce.

+1/0
17.5.2012 23:25

no-X

Re: Kalamita

To, že jste viděl mladý strom zlikvidovaný kůrovcem, samo o sobě nic neznamená. Co jsem uvedl v příspěvku výš není žádný výmysl odpůrců, ale fakt. Zkuste si prostudovat nějakou odbornou literaturu (čímž skutečně nemyslím internetové diskuse nebo články na idnesu) nebo zajít na nějakou přednášku o problematice. Zdravé a mladé stromy se dokážou běžnému napadení ubránit, problém je v okamžiku, kdy dojde ke kalamitě a napadení je tak rozsáhlé, že ho ani zdravý strom nemůže zvládnout. Jenže k přemnožení dochází právě hromadným napadením starých monokultur. Jinak to, co se na Šumavě děje, se jako kácení napadených stromů dá nazvat jen těžko. Sice to paní hlasatelka v televizi říká, ale v záběrech kácejí a odkorují zcela suché smrky - masy to spolknou i s navijákem, ale u člověka, který chápe rozdíl mezi lýkožroutem a červotočem, to vyvolává oprávněné pochybnosti o skutečném cíli zásahu.

0/0
18.5.2012 20:24

pudl

Dobytek z Hnutí Duha

Tenhle svazek poloodborníků, kteří dělali na Šumavě jenom nepořádek, pohazovali  v lese plastové lahve a demonstrovali za 150,- Kč na hodinu, by měli vypráskat bičem. Kde bere peníze Hnutí Duha na financování takovýchto brigád pro lidi z Ostravy, Prahy, Brna, kteří ani neví jak se mají chovat v přírodě ?  Proč raději nejdou tito lidé sázet stromky, čistit koryta řek ? Protože nechtějí pracovat. Raději drancují a poškozují Šumavu. Já na Šumavě bydlím,  moje rodina má penzion u Kašperských Hor a lidi, kteří zde bydlí, nechtějí mrtvé lesy, tak jak si to přeje Hnutí Duha. Když na Šumavě  v 90 letech chtěla kanadská firma těžit zlato a louhovat ho v kianidových nádržích, aktivisté žádné protesty nedělali. Ono se jim vůbec o přírodu nejedná. Chtějí jenom peníze od lidí a firem a proto dělají nátlakové akce. Nemají v sobě ani špetku studu. ;-€

+3/0
17.5.2012 15:38

ScoutX

Re: Dobytek z Hnutí Duha

Tak to zase prr..sázet stromky a čistit koryta chodí..ostatně mají na to dobrovolnické seznamy, dokonce i po minulé (ne)slavné blokádě tam pak jezdili a sázeli.

0/0
17.5.2012 16:52

Štoury

Re: Dobytek z Hnutí Duha

Kde berou peníze? z dotací a příspěvků ministerstva živ. prostředí ;-O . Že mají vůbec tu drzost sem jezdit, plno domácích lidí by je nejradši ubila!

0/0
18.5.2012 20:25

rob_kteryten

Doufam, ze zasah PCR

bude rychly a razny. Posledni akce hnuti duha v nasem okoli prinesla vykaceni kusu lesa kvuli naka vzacne kytce ktera u nas rostla (bejvala konska louka u Dobre Vody, Praha - Petrovice). Prej aby mela dost slunicka. Po vykaceni tam neroste ani trava. Takze tolik asi k odbornosti panu z duhy.

+1/0
17.5.2012 14:49

dědeček

Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

nebyly? Proč se vyskytly až po té, co nějaký rádoby ekolog udělal kolečko na mapě a zákázal z toho lesa odvážet napadené stromy? I před tím tam kůrovec byl, tak jako ve všech smrkových lesích, ale lesáci dobře věděli, že jej nesmí nechat rozmnožit. Proto každý napadený strom hned z lesa odvezli. V nich se totiž kůrovec množí a napadá ne již jednotlivé, ale stovky dalších stromů. Takže děkujeme všem takovýmto ekologům. Díky vám teď je na Šumavě místo lesa pahýlový háj. Navíc bez užitku. Ještě, že ostatní lesy nechali zatím na pokoji.

+2/0
17.5.2012 14:41

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

;-D ty si jak ohraná deska..ten pahýlový ráj je tam kvůli těžbě dřeva, protože na jejím místě se vysadil monokulturní les, kterému se samozřejmě příroda brání v podobě kůrovce. už se prosim tě zamisli a pochop, že je to furt lepší než rozjezdit i zdravý nenapadený les (tedy ty nižší vrstvy) pod koly těžké techniky.

+1/0
17.5.2012 14:48

rob_kteryten

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

To mate pravdu. Ten monokulturni les si sam s kurovcem neporadi. Proto se musi kacet. Druha moznost je nechat kurovce les zlikvidovat a vysadit tam novy.

+1/0
17.5.2012 14:51

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

osobně jsem pro druhou volbu, protože les nejsou jenom stromy a k tomu zbytku lesa je první varianta stejně nešetrná jako kůrovec ke smrku.

+1/0
17.5.2012 14:54

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

Ne nový, ale jiný. Otázkou je jsme -li tak bohatí, že si to můžeme dovolit. Nebylo by lepší les postupně těžit, za peníze ze dřeva zaplatit školky a oplocenky s novou smíšenou výsadbou?

+2/0
17.5.2012 14:57

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

No pokud si myslíte, že les jsou jenom stromy a ignorujete tisíce ostatních rostlin, pak ano.

0/0
17.5.2012 15:05

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

To jako, že ve smíšeném lese nic neroste ? To myslíte vážně?

0/0
17.5.2012 15:13

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

Ne to jako, že při kácení neovlivňuje jenom kácený strom ale i rozlámané a rozježděné rostliny okolo, nevzdělaný lesáku.

0/0
17.5.2012 15:16

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

Jse normální osel, co bezdůvodně uráží. Kácí se jednou za 50 let a přejetím se nikdy žádné rostlinstvo nevyhubilo.

0/0
17.5.2012 15:26

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

Já že urážím? Jen konstatuji stav vašeho vzdělání, které je žalostné vzhledem k vašemu povolání a povědomí o šíření semen dřevin.

0/0
17.5.2012 15:28

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

Vy přelétavé trdlo: Podívejte se na nový les z náletu po kůrovci. Nenajdete nic než smrk. S těmi vašimi vyčtenými dedukcemi o šíření semen se klidně běžte vyfotit. Praxe je totiž úplnějiná.

+1/0
17.5.2012 15:36

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

Nic než smrk? Tak takový kus lesa bych chtěl vidět.

0/0
17.5.2012 15:42

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

To byste si musel zvednout prdýlku.

0/0
17.5.2012 15:46

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

To bych jí měl zvedlou hodně dlouho, protože přes to, že jsem po Jižních čechách toho procestoval opravdu hodně, tak místo kde by byl jen smrk a nic jiného jsem nenašel nejen na Šumavě ale nikde jinde.

0/0
17.5.2012 15:51

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

A o čem je řeč ???

0/0
17.5.2012 16:09

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

Já myslel, že to víte, když tu se mnou tak dlouho diskutujete. No nic asi si každý necháme svůj názor. Já ten, že stejně nemůžete nikdy vykácet tolik stromů, které kůrovec napadne a tak by bylo lepší výsadbou podporovat les bez kácení a nechat všechno na tzv. autoregulaci populace kůrovce. A vy si zas nechte ten svůj názor ať je jakýkoliv ;-)

0/0
17.5.2012 16:17

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

Já myslel, že to víte vy : O šumavě. No a tam jsou ty plochy po kůrovci zarostlé jen smrkem. O tom byla řeč a to jste měl pochopit.

0/0
17.5.2012 16:24

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

No myslím, že už jsem to pochopil, jak jsem u jiného příspěvku napsal. Nicméně, že tam jenom smrk je faktický nesmysl. I když to tak na první pohled vypadá, vždycky tam roste spousta jinejch rostlin (a na to sem zas narážel já).

0/0
17.5.2012 16:33

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kalamity

Jó, jiný rostliny tam sice rostou, ale smrk je záhy přeroste a bez slunce nemají šanci. Zůstávají jen zakrslé traviny a mechy.

0/0
17.5.2012 16:40

radim36

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

Nejspíš je zbytečné s tím člověkem vůbec diskutovat. Podle všeho to je čistý teoretik, který bojuje za přírodu výhradně v nějaké kanceláři od monitoru počítače a v lese nikdy nebyl , snad kromě nějaké té aktivistické blokády. A má v hlavě pár pouček vyčtených ze zelených prospektů a jinak nic.

0/0
17.5.2012 15:46

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

a to jsem vás do teď měl za seriózního diskutujícího. Ostatně naše diskuse byla myslím si slušná a věcná, nevím proč jste přešel k takto nekorektní formě diskuse ale něco to o vás vypovídá, bohužel.

0/0
17.5.2012 15:49

radim36

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

Všechno, co člověk vyprodukuje, o něm něco vypovídá.

Ovšem vy si tady v diskuzi, i přes fakta, která vám tady předkládáme, furt dokola melete svou .

Tak co jiného si o vás myslet, než že jste nějaký zelený aktivista, který na svět kouká přes příslušné  zelené brýle a fakta, která nechce vidět, prostě nevidí.

0/0
17.5.2012 16:04

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

No to samé bych si mohl říct o vás, protože přes to, že jsem tu již několikrát psal, že výsadbu podporuji ale myslím si, že kácení je zbytečné, protože stejně není možné vykácet všechny napadené stromy a něco jakou autoregulace škůdců funguje pravděpodobně mnohem rychleji. Navíc kácení poškozuje své okolí mnohem víc, než kůrovec, který pouze zničí smrky.

0/0
17.5.2012 16:09

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

...přesto se mi snažíte podsunout názor, že kácení je správná cesta. Ale já si myslím, že není nutné kvůli obnově nejdřív všechno zničit.

0/0
17.5.2012 16:10

Fai Rodis

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

To se prece deje tak jako tak.

0/0
17.5.2012 16:14

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

Myslíte? Co všechno ničí kůrovec a co těžební technika?

0/0
17.5.2012 16:18

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

Rostlinstvo pouze na cestách. Po srovnání je to 2-3 rokem k nerozeznání. Samo to hned zaroste.

0/0
17.5.2012 16:20

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

Pokud tohle dokážete, pak před vámi smekám klobouk (bez legrace) bohužel zjevně ne všude jsou lidé takto šetrní při využití techniky pro těžbu dřeva.

0/0
17.5.2012 16:23

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

To záleží na správci. Ten má pravomoc rozhodovat kde kdy co pokácet i za jakých podmínek a termínu.

0/0
17.5.2012 16:27

radim36

No, kůrovec se dá udržet v mezích jen jeho likvidací.

Přirozenou cestou by se sám omezil pouze  v smíšených lesích, ty tam ale nemáme. A likvidace kůrovce je možná jen pokácením a odvozem dřeva nebo loupáním kůry smrků nastojato.  A to druhé je extrémně drahé. Takže zbývá na většině míst pouze okácení a odvoz.

A použití i těžké techniky při odvozu, pokud na tom místě není extrém, silně odmáčená půda a podobně, povrch neničí, respektive ničí při trochu rozumném přístupu jen pár procent z celkové vytěžené plochy. A těch pár procent během 2 - 3 let snadno zaroste původním rostlinstvem. Takže kromě těch hodně podmáčených ploch v tom nevidím problém.

Problém byl spíš v tom, že předchozí vedení NP si kůrovce pěstovalo. Protože nejspíš těžili a prodávalai načerno kvalitní dřevo, ale účtovali ho jako kůrovcové a rozdíl přirozeně šel do jejich kapes. Kůrovec jim z toho udělal bezpečný kšeft, protože po půl roce a déle nikdo už spolehlivě nezjistí, jestli vytěžené odvezené a pořezané dřevo bylo kůrovcové nebo kvalitní.

0/0
17.5.2012 16:30

dědeček

Re: No, kůrovec se dá udržet v mezích jen jeho likvidací.

zajímavý názor o NP. Jinak máte pravdu. Včasné zjištění a zásah se týká většinou jen několika stromů a tam k ničení nedochází. U nás si to kluci z LČR hlídají dost dobře.a kurovec není žádný problém.

0/0
17.5.2012 16:37

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

Konec dobrý, všechno dobré . Díky za pomoc.

0/0
17.5.2012 16:42

radim36

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

S rostlinami  to je totéž jako s živočichy, taky potřebují pro přežití svůj konkrétní biotop. Tady ten původní les, který byl na Šumavě několik staletí. těmto rostlinám nevadí, když se co půl hektaru, hektar šachovnicově vykácí les, protože na rozhraní těch ploch nebo těch pár desítek až stovku metrů se vždy ty rostliny semeny přesunou.  Jako se to děje v produkčních lesích. Nemluvě už o dosazování skupinek jiných dřevin do šumavských lesů jako příprava na bezzásahovost, jak bylo původně plánováno.

Když ale necháte kůrovcem plošně najednou  zničit desítky až stovky hektarů jednolité plochy, změní se plošně celý biotop a ty původní lesní rostliny za 1 - 3 roky většinou vyhynou. Vzácné rostliny vázané na lesní biotop budou nahrazeny většinou obyčejnými průkopnickými rostlinami, které mají tu výhodu, že se mohou semeny unášenými vzduchem šířit na velkou vzdálenost.

0/0
17.5.2012 15:27

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

Bohužel přesně takovým způsobem se divoká příroda obnovuje..v čem je problém, krom toho, že to v první fázi nevypadá zrovna vábně. Odpovím si sám. Způsobí to obrovské škody na hospodářských lesích.

0/0
17.5.2012 15:30

radim36

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

Problém je v tom, že bez člověka to bude trvat nejméně 500 let, než tam budou nějaké skutečně pěkné smíšené lesy, mezitím tam bude jen nějaký paskvil. A druhý problém je v tom, že po těch nejméně 500 let budou ty horské plochy mnohonásobně vystaveny volné erozi a degradaci půdního pokryvu, takže na třetině  - 2 / třetinách plochy nejspíš nakonec žádné lesy nebudou. Budou tam jen nějaké chudé travnaté porosty rostoucí na slabé vrstvičce chudé proplavené půdy anebo tam bude rovnou skála.

Zatímco při rozumné postupné přeměně průmyslová monokulturní smrkové plantáže v smíšený les tam bude ten les furt a hned a prakticky na celé původní ploše, kde ten les ještě donedávna byl.

0/0
17.5.2012 15:55

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

Souhlasím..jenže stejně nikdo dnes neví, kde všude byl nebo nebyl původní les. To se prostě neustále mění. A osobně bych si netroufl říct, že příroda někde vytvořila paskvil. Ale jak už jsem několikrát psal proti vysazování nic nemám, jen nevidím důvod, kvůli obnově lesa rozjezdit podrost při těžbě "zničeného" dřeva.

0/0
17.5.2012 16:00

dědeček

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

Rostliny se poškodí, ale nezničí. Správce lesa může akciovkám po těžbě nařídit uvedení do původního stavu. Zahladit koleje a pod. V tom nevidím problém.

0/0
17.5.2012 16:05

ScoutX

Re: Proč za posledních 100let na Šumavě žádné kůrovcové kala

No podle toho co jsem na Šumavě viděl to problém je i když, jak říkáte se snaží stopy zahladit.

0/0
17.5.2012 16:06Najdete na iDNES.cz