Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Kůrovců na Šumavě ubylo. Park chválí své zásahy, ekologové přírodu

Kůrovci škodí na Šumavě podstatně méně, lesníci evidují o dvě třetiny méně napadených stromů než před rokem. Vedení parku to přičítá svým zásahům. Oponenti naopak upozorňují na to, že kalamita doznívá přirozeně a v místě největších zásahů na Modravě prý brouků nijak výrazně neubylo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lisak Bystrouch

GRADACE KŮROVCE JE PŘIROZENÝ PROCES

což dokazují např. studie v sousedním národním parku Bavorský les, kde přibližně po pěti letých intervalech kůrovcová kalamita vždy samovolně odezněla. To, že se Stráský a spol chlubí "cizím peřím" se samozřejmě dalo čekat, jelikož potřebují obhájit své ilegální postupy a zbytečnou a nadměrečnou těžbu. Kdyby tam nepokáceli ani smrček a neodkornili ani jednen kmen, pak by situace byla dovolím si říci stejná ;-) Naopak nezákonné a zbytečné použití pesticidů tamější přírodě jistě zrovna neprospělo.. zahubilo pravděpodobně pár desítek brouků kůrovce, ale s nimi i další desítky chráněných a ohrožených zástupců rozličných druhů hmyzu.

+1/0
11.6.2012 12:36

Standa02

Je to tak,

počasí bylo letos opravdu pro kůrovce velmi nepříznivé. Proč to nejsou zdejší diskutující schopni přiznat? V každé lesnické učebnici, která se kůrovci zabývá, tyto informace jsou. Miliony broučků letos pochcípaly zcela bez zapříčinění pana Stráského. Můžeme dále polemizovat, jakou část efektu mělo počasí a doznívající cyklus a jakou část zásahy, ale nehodnoťte hned odezdi ke zdi!

A ještě musím reagovat na nařčení, že prý zelené neziskovky nedělají nic pro přírodu. To samozřejmě není pravda, každoročně se pořádá mnoho akcí, ať už je to kosení luk, sázení stromů, boj proti invazním rostlinám atd. I vy se můžete zapojit! Například Hnutí Duha již 15. rokem pořádá týdny pro les a krajinu: hnutiduha.cz;#91;backPid]=15&cHash=a629517517

+1/0
7.6.2012 9:15

teqik

pro mne neuvěřitelná drzost

jak tito hygieně se vyhybající tvorové, nedocenění vědátoři , konzumenti eráru a naprosto pro společnost zbyteční lidé přivlastnují zásluhy rozumného postupu současného vedení parku , byl jsem letos sázet a ani jedno toto čuně tam nebylo není divu práce smrdí co ekoteroristi

+2/0
5.6.2012 18:49

Cynyc_

Re: pro mne neuvěřitelná drzost

Vaše blábolivé urážky mají nulovou vypovídací hodnotu, kromě jedné: kdokoli použije tvrzení, že je někdo "zbytečný pro společnost", je kolektivistický autoritář. Takoví lidé udržovali u moci totalitní režimy jako nacismus a komunismus a radostně jim přisluhovali.

+2/0
5.6.2012 19:12

Lisak Bystrouch

Re: pro mne neuvěřitelná drzost

Nebudu řešit, jaxte přišel na to, že tihle lidé se vyhýbají hygieně, možná když jste pár dní v lese a snažíte se bránit ilegální těžbě, tak tam vaničku a svoji kosmetickou sadu vždycky nemáte ;-) Vědátoři v téhle zemi jsou jedni z mála, kdo disponuje ještě alespoň nějakou inteligencí (..Vy nebudete z oboru že ;) Zbyteční lidé jsou maximálně ti, co jiné označují za zbytečné, viz. nacisté a jiní, jak tu už někdo též psal. A copak jste byl sázet? novou monokulturu smrku někde v údolí, další sváču pro kůrovce..? doplňte si případně alespoň trochu zvdělání co se lesních ekosystémů týče a pak tu něco pište hm, třeba už to nebudou takovéhle plky..8-o

0/0
11.6.2012 12:20

Jan Havlíček

Re: pro mne neuvěřitelná drzost

Dovolím si oponovat, protože reakce chytráků jako jste vy mě vysloveně s..... Jsem proti zásahům které provádí současné vedení NP, jsem pro přirozenou obnovu a práce se rozhodně nebojím.

Kromě studia zoologie (biologie, mj, se zajímám trochu i o lesnictví) si normálně přividělávám prací (snažím se i podnikat) a i doma jsem od mala pracoval a to i v hospodářském lese a dokážu ocenit práci mabuálně pracujích. Myslím si, že mám nakáceno (v hospodářském lese), doma naštípáno a nařezáno víc, než všichni tihle kecalové o nemakačenkách ekoteroristech (kam z jejich definice spadám). A mezi "ekoteroristy" jak nás nazýváte znám hodně lidí, co chodí pracovat manuálně, dost často jen pro dobrý pocit.

Proč nechodí sázet na Šumavu je to, že nechtějí tímto počinem podporovat vedení NP, které se tím pak chlubí.

0/0
13.6.2012 23:19

petr.n_22

Jsem zvědav,

kdy se objeví první magor, který bude chtít chránit nějakou člověka napadající bakterii.

0/0
5.6.2012 18:29

Lisak Bystrouch

Re: Jsem zvědav,

já taky a jako vědec bych byl rád tím prvním - budete mou první pokusnou osobou? řekněme nějaká průjmová bakterie, šlo by? je to sice pro Vás výzkum malinko na "hovno", ale zmíním se o Vás při přebírání Nobelovky, a to se vyplatí!;-)

0/0
11.6.2012 12:00

D.E.S..

no ..

vždycky je lepší dělat alespoň něco preventivně, než čekat na pohromu. Jenže tohle ti fanatici nechtějí slyšet. V dnešní době jsou tyhle spolky tak zprofanované, že i kdyby to myslely opravdu dobře, tak už jim stejně nikdo nevěří ..

+1/0
5.6.2012 15:58

kecálek reloaded 5

Jediný způsob jak omezit kalamitně přemnoženého kůrovce

je zabránit mu vylétnout z napadených stromů. Příroda v hospodářských lesích založených na stejnověkých a převážně monokulturních porostech geneticky nepůvodních smrků (většina šumavských lesů vč. přísně chráněných porostů v 1. zóně NP) může pomoci - např. letos pomohly mrazy začátkem května...

A ekologisti, kteří si myslí , že z takových lesů mávnutím kouzelného protku vzniknou bezúdržbové přírodě blízké lesy, by se měli vrátit do školy a něco se o přírodě naučit. Studiem religionistiky, či politologie toho nedosáhnou.

+3/0
5.6.2012 15:57

Cynyc_

Re: Jediný způsob jak omezit kalamitně přemnoženého kůrovce

Vaše tvrzení je pravdivé, i když jinak, než se domníváte. Množina všech, kteří se domnívají, že se ze smrkových plantáží stanou bezúdržbové porosty blízké původním mávnutím kouzelného proutku, je totiž prázdná a o všech prvcích prázdné množiny platí každé tvrzení - včetně trapného pokusu o urážku, že všichni studovali humanitní obory a tudíž problému nerozumí.

+1/0
5.6.2012 16:43

veskawesi

ekošašci

to je vtipne, nikdy nic neni spravne. Kdyz kurovce pribyva, je to kvuli zasahum cloveka, kdyz ho po zasahu cloveka ubyva, je to prirozeny prirodni cyklus :)))

takze v jejich pojeti maji vzdycky pravdu oni, nikdy ne ti, co uprednostnuji aktivni zasahy. proti tomu se uplne dobre branit neda:)

0/0
5.6.2012 15:50

zorro_rojo

Re: ekošašci

Nechci se ekoposuku nejak vyrazne zastavat, ale v tom, ze "zlaty broucek"  pochcipa po par letech sam maji pravdu. To, ze ho na jednom miste za drahe penize necha park mirne omezit na veci nic moc nemeni.

Hlavni zasah cloveka, kvuli kteremu kurovce pribylo probehl pred nekolika staletimi. A s tim se ted uz opravdu moc delat neda.. Tedy da, ale na to "hospodari" nikdy nepristoupi. :]

Me osobne zaujal spis hlod, ze Srni a Prasily jsou v zapadni casti Sumavy... pritom se jedna u Sumavu centralni..  stovka kilaku sem nebo tam. :]

+1/0
5.6.2012 15:56

D.E.S..

Re: ekošašci

jasně, to máš pravdu, brouček opravdu pochcípá sám, ale je tam jedna podmínka, jen ve chvíli, když nebude mít co žrát ..   :) :) :)

0/0
5.6.2012 15:59

Tenzulice

Re: ekošašci

Je prokázáno, že tam, kde vede dálnice, se kůrovec vůbec nevyskytuje.

0/0
5.6.2012 17:00

zorro_rojo

Re: ekošašci

Ne tak docela. I stromy maji obranne latky, jen jim trva trochu dele nez je vyprodukuji. :]

Pak samozrejme pomuze to hlavni, ale drahe.

Obnovit puvodni slozeni lesa.. a to je levnejsi ta chemie. (i kdyz je v podstate na prd)

0/0
5.6.2012 22:46Najdete na iDNES.cz