Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Inspektoři z Unie přijeli na Šumavu řešit stížnost od ekologů

Kvůli kácení na Šumavě hrozí Česku pokuta. Do národního parku včera vůbec poprvé v historii přijeli experti Evropské komise, aby posoudili, jak park pečuje o lesy a zda těžby neruší vzácné tetřevy hlušce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pepa_praha

Tetřev Hlušec se může těšit!

...za EU dotaci dostane naslouchátka!

0/0
13.9.2012 21:49

WIFI

_

mám dotaz. Tištěná verze článku v MF obsahuje ještě část, kde si s. Jirsa stěžuje, že komisaři se setkali s aktivisty a přitom se odmítli sejít se senátory, kteří přijali usnesení senátu ke kůrovcové kalamitě. Přijde mi to divné, že Jirsa nezná legislativu - proč by měli komisaři brát zřetel na nějaké usnesení strejdů v senátu ? Snad budou posuzovat stav a zásahy podle platné legislativy a ne nějakého usnesení, které nemá váhu zákona ani náhodou. Mám takový pocit, že se jen někdo snaží získat body do podzimních voleb.

0/0
13.9.2012 19:04

Mysel

Ekologove si nestezovali

Udani poslali ekologicti aktiviste (presneji ekoteroriste).

+1/0
13.9.2012 14:21

Leinad

Re: Ekologove si nestezovali

Jedno kdo ho podal, důležitý je, jak dopadne. A proč podezřelí už teď kolem sebe kopou, když mají být přesvědčeni, že žádnou pokutu nedostanou.

0/0
14.9.2012 10:23

Tomtom II.

Porovnání minulosti a přítomnosti. Lajdáctví navždy?

Pokud vím, tak s kůrovcem jsou problémy už více než 40 let. Řekněte mi tedy jak je možné, že cca před třiceti lety, jsem na Šumavě nenarazil na taková zvěrstva a plošné kácení, jako je tomu nyní? Rozdíl v dnešku a v minulosti je velký a to ve špatném hospodaření. Proč aktivisté poukazují na kácení až nyní, když se kácelo odjakživa? Zajímavá otázka - proč se nyní upozorňuje více na korupci a krádeže, když se to tak dělalo odjakživa? Budem problémy jen přehlížet a ani postupy státem placených úředníků nekontrolovat?

Ano - zelení si také nepočínají rozumně vůči ochraně tetřeva hlušce. Zná někdo lepší řešení? Sem s ním.

Dále když je obyčejná zvěř vyrušena na svém území, tak poodejde a pak se vrátí - jak zde kdosi psal přede mnou. To je sice krásné, ale Pokud vyplašíte hnízdící tetřevy, pak se snůška zcela znehodnotí, pokud jsou pravidelně vyrušováni i mimo období hnízdění - tetřev se odporoučí jinam - kam ale, když jsou biotopy, které obývá tak řídké a vzácné? Ať si každý odpoví sám.

0/0
13.9.2012 13:19

no-X

Re: Porovnání minulosti a přítomnosti. Lajdáctví navždy?

Přesně tak. Kůrovcových kalamit bylo víc a jedna velmi rozsáhlá, která podle historických záznamů zlikvidovala kompletně celé rozsáhlé lesy, proběhla v 19. století. Ona totiž kůrovcová kalamita není nic jiného, než obraný mechanizmus přírody, který likviduje smrky tam, kde nejsou původní a uvolňuje místo původnímu smíšenému porostu. Selektivní kácení je jen oddalování problému, až další smrky dosáhnou vyššího věku, opět je napadne kůrovec, opět se bude kácet a tak to půjde tak dlouho, dokud se nevykácí všechny staré smrky. Jenže kůrovec to udělá zadarmo, kdežto kácení něco stojí - a kde se točí peníze, tam se můžou peníze i ztrácet. To je jediný důvod, proč vedení NP rozhodlo, tak jak rozhodlo. Kácení problém nevyřeší, jen jej oddaluje a stojí peníze.

+1/0
13.9.2012 13:38

Hnutí Duha - vrah Šumavy

A ukažte jim to shora - od Debrníku až po Smrčinu

Ať vidí v plné kráse a ploše, co ti zlotřilci zelení způsobili Rv

+1/0
13.9.2012 11:53

wikiped

Užalovaným aktivistům (=ekoteroristům) nak opat zádě

RvRv

0/0
13.9.2012 11:52

wikiped

Re: Užalovaným aktivistům (=ekoteroristům) nak opat zádě

Evidentně je mrzí, že zmizel jejich oblíbený brouček kůrovec....RvRv

0/0
13.9.2012 11:53

pivak2

Skoda, ze tetrev kazi aktivistum plany

Stehuje se z bezzasahovych zon, protoze uz tam nema kde zit, do zasahovych, kde se mu kupodivu dari docela dobre.

+1/0
13.9.2012 11:16

stroup

podle mého trochu objektivnější článek...

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=756976

+2/0
13.9.2012 10:08

Hnutí Duha - vrah Šumavy

Re: podle mého trochu objektivnější článek...

Nějak mi uniká, co je objektivnějšího na článku, kde u přiložené fotografie znázorňující loupání kůry je popisek, že kůrovec by to udělal zadarmo. Ten se tam zadarmo leda tak rozmnožil a šel o smrk dál...

0/0
13.9.2012 11:55

stroup

Re: podle mého trochu objektivnější článek...

tak článek třeba popisuje výběr odborníku s kterými se komise setká.. ale vám je marné cokoli říkat, váš nick mluví za vše :-)

+2/0
13.9.2012 12:16

Hnutí Duha - vrah Šumavy

Re: podle mého trochu objektivnější článek...

Jistě, proto jsem si ho také zvolil - naprosto odpovídá mému přesvědčení v dané věci :-P

0/0
13.9.2012 12:49

stroup

Re: podle mého trochu objektivnější článek...

vaše přesvědčení vám neberu, sice s ním nesouhlasím ale nic víc s tím dělat nebudu.. mám zato že s fanatiky jakéhokoli směřování je diskuze zbytečná...

+1/0
13.9.2012 13:07

Hnutí Duha - vrah Šumavy

Re: podle mého trochu objektivnější článek...

A co se týká výběru odborníků - stanovisko "žalobců", zcela jistě zpracované odborníky na které už se v rámci této delegace nemuselo dostat, už inspektoři mají. Takže převaha odborníků zastupujících stranu "provinilců", kteří snad mají teprve teď možnost jim sdělit svůj postoj a obhajobu mi nepřijde jako něco tuze nemravného.

0/0
13.9.2012 12:55

habr

Re: podle mého trochu objektivnější článek...

www.ekolist.cz - tak je v článku o tom, že Mojmír Vlašín nebyl jako jeden z iniciátorů pozvání do komise přizván. jsou tam i uvedeni lidi, kteří naši část komise tvoří.  Moc těch aktivistů tam není, ale známe to - i jedna štamprdle dokáže člověka oslepit.

0/0
13.9.2012 13:10

habr

S tím tetřevem je to zajímavé.

Jistě, že v oblasti žije, ale tetřev má nožičky. Když je v jednom místě hluk popojde o kousek  dál. Ale když lesem lítají aktivisti, tak neví kam by se vrhnul.

Hodně citlivý na hluk a rušení tetřev je v zimě, když musí šetřit s energií. Proto do jeho lokality by neměli zimní a turisté vstupovat.

Hodně citlivý je v době hnízdění, zejména v čase, kdy samice klade vajíčka a začíná hnízdit. Jak potom zasedne, hned tak s ní nepohne, pokud není přímo ohrožena. Ale otázkou je, kde hnízdí a podle odborné veřejnosti to jsou mista v blízkosti tokaniště (místa namlouvání a páření). 

Otázkou je časové setkání hnízdění a těžby dřeva. Zde je třeba se podívat kdy slepice na hnízdo zasedly a kdy vyvedly mladé a kdy začala vlastní těžba kůrovcových stromů. Opět zde může být  nastat skutečnost, že těžba začíná v době kdy slepice pevně hnízdí a tedy vzdálený hluk ji nevyruší a nebo již vyvedla mladé a mohou tedy odejít kousek vedle.

Takže jestli napadnu rušení tetřeva, musím doložit zda mám pravdu.

0/0
13.9.2012 10:06

stroup

Re: S tím tetřevem je to zajímavé.

to nechápu.. aktivisti lítali tam kde se nezákonně kácelo a kde proti nim nezákonně zasahovala policie.. takže jim vadí vyloženě aktivisti? dřevorubci či policisté už nikoli? sem nevěděl že tetřev je tak vybíravý...;-)

+3/0
13.9.2012 10:11

Leinad

Re: S tím tetřevem je to zajímavé.

Jenže LČR prohlásí, že se budou kácet stromy napadené kůrovcem. ;-D A aktivista se přiváže k nějakému zdravému stromu mimo napadenou oblast. (sice pak nechápu, proč dřevorubcům vadí a nechávají ho vyvést policií, ale to je detail)

0/0
13.9.2012 11:09

WIFI

Re: S tím tetřevem je to zajímavé.

LČR si můžou prohlašovat co chtějí, na území parku nemají žádný pravomoci. LČR hospodaří v hospodářských lesích a tím lesy v parku nejsou.

0/0
14.9.2012 6:32

habr

Re: S tím tetřevem je to zajímavé.

Trochu zde předvádíš víc demagogie než je třeba. Dělníci pracují v jednom místě - zvěř poodejde a potom se vrátí. To zná každý kdo někdy v lese pracoval.

Aktivisti - často lítají po celém okolí, aby se třeba dělníkům "dostali do zad".  Nezřídka prolézají porosty, zda tam či jinde se netěží. Když někde v dáli zaslechnou motorovou pilu. Jdou k za ní po cestách a nebo rovnou co nejpříměji po zvuku? Každý si může odpovědět sám.

S policisty je to asi tak, že musí za těmi cvoky, co se chtějí nechat dobrovolně zabít, když lezou do prostoru těžby. Kkdyby se aktivisti slušně chovali, tak by svoje aktivity namířili jinam, učinněji. A ne děláním dusna lidem kteří pracují na základě pokynů odpovědných.

O nezákonném kácení se stále vedou spory. To nemá smysl komentovat. Jen tolik - pokud nemá odpovědnost za škody které jako aktivista způsobím, tak je někde chyba.

pracovníci NP Šumava mají alespoň nad sebou bič, že jim někdo sebere prémie vedení vyhází apod. Píši "mají" - ne, že se to tak děje.

0/0
13.9.2012 12:18

stroup

Re: S tím tetřevem je to zajímavé.

tak ono to začíná právě u dřevorubců kteří tam neměli co dělat.. to řekla nejen inspekce, ale i ombudsman.. to samé se zásahem policistů..

Víte hrozně se mi líbí že voláte po hmotné zodpovědnosti aktivistů.. ovšem že by stejnou odpovědnost měli mít i státní úředníci za svá špatná rozhodnutí to už nenapíšete, a vzhledem k tomu co se ve státě děje jsou škody způsobené špatným rozhodnutím úředníků řádově vyšší než údajné škody aktivistů...

onen váš bič který nad sebou pracovníci NP mají je jen berlička které se chytáte.. protože pokud se zjistí pochybení zaplatí případnou pokutu (jak se děje třeba nyní) správa NP.. a ta je placena i z mých daní, proto mám zájem o správném řízení NP...

+2/0
13.9.2012 12:29

habr

Re: S tím tetřevem je to zajímavé.

Vy si budete hajít svý, já taky. Jsem zvědav až vám nadřízený dá příkaz k práci a potom někdo na vás hodí, že jste ji neměl dělat, že byla nepovolena. Tak kdo potom bude vinen?

Tady nepomůže ani EU - ti si budou hájit svoje, stejně jako u nás. Šumava je ve stavu, že dohoda je dál, než návštěva vůdce Severní Korey u prezidenta Jižní Korey

Tak proč se tím moc vzrušovat. Jen jsem zvědav jak se zeleným aktivistům povede zvednou zájem veřejnosti, až se na Šumavě začnou skutečně menit územní plány ve prospěch superhotelů a sportovišť.

O odpovědnosti úředníků mi zde nic nepište. To, že jejich odpovědnost není vymáhána je totiž neco jiného než, že jako aktivista prakticky nemám odpovědnost žádnou. Pokud se mi neprokáže přestupek až trestní čin.

Nechme planých slov - známe se z loňska.

0/0
13.9.2012 13:07

stroup

Re: S tím tetřevem je to zajímavé.

aby bylo jasno, já nekritizuji dřevorubce za to že odvádějí svoji práci.. co kritizuji je to že tam neměli co dělat, tedy jejich nadřízené kteří je tam poslali. v žádném případě vinu za kácení nehážu na samotné dělníky a pokud to někde tak vyznělo nebylo to tak myšleno.. co se dá vyčíst dřevorubcům je to že pokud se na jejich pracovišti objeví nepovolaná osoba (a tou aktivista je) nepřeruší práci.. tedy vy byste si troufl kácet tam kde vám po lese lítá banda aktivistů? já tedy ne... ale jo nechme planých slov.. vždyť se známe :-)

+1/0
13.9.2012 13:14

habr

Re: S tím tetřevem je to zajímavé.

Ano - kácel bych. Na pracovišti nemá co kdo s výjimkou těžaře a pomocníka co dělat. To říká i lesní zákon, bezpečnostní a další všeobecně známé předpisy. Pokud někdo touží po sebepoškození - je to jeho problém. Pokud bych přestal - na osobu bych dal žalobu aby mi nahradila ušlý zisk. Nevím proč by stát měl platit překážky prci pro zlovůli nějakého pomatence.  a nevím proč bych jako dělník měl na takovém pomatenci mít potom problém s platbami domácnosti.

To se dělalo už za bolševika - zablokoval  - zaparkoval houbař cestu do lesa, nebo nakupující řidič výjezd ze staveniště a řidič si klidně vedle lehl a počkal až přijela hlídka a potom vyčkali společně na houbaře. či nakupujícího.

0/0
13.9.2012 20:17

Leinad

Re: S tím tetřevem je to zajímavé.

" Jsem zvědav až vám nadřízený dá příkaz k práci a potom někdo na vás hodí, že jste ji neměl dělat, že byla nepovolena." - tato situace vesměs bývá v zákonech popsaná. Vojáci musí plnit rozkazy, ...

0/0
14.9.2012 10:28

mnmn

Tak

tady umírají lidi na chlast,stát nemá prachy na nic(už hodně dlouho)politici napříč politickým spektrem kradou a ani svátky nedrží a k nám přijela inspekce jestli nerušíme tetřeva.Chce se mě brečet.:-(

0/0
13.9.2012 9:16

Maková panna

Re: Tak

Umřu smíchy...To je hláška....;-D;-DR^;-D

0/0
13.9.2012 9:29

dekler31

Re: Tak

Mě se chce brečet z lidí,kteří si myslí ,že politika a ekonomika nám pomůže...

:-)

0/0
13.9.2012 10:20

mnmn

Re: Tak

No jestli máš pocit že nám pomůže láska a porozumění tak asi budeš zklamanej.:-)

0/0
13.9.2012 11:12

pepa_praha

Už se mi taky stejskalo.

Už dlouho k nám nezavítali žádní soudruzi s bratrskou pomocí.:-/

+2/0
13.9.2012 9:08

A/D

jo ono vadí, že si na vaše

neplechy někdo stěžuje? ty bylo za minulého režimu, že všichni drželi hubu a krok...

+2/0
13.9.2012 8:44

Si0 po 4. zákazu

Re: jo ono vadí, že si na vaše

A současně vadí, že si nestěžovali už dřív. ;-D

0/0
13.9.2012 8:54

king014

Re: jo ono vadí, že si na vaše

Jo Duháci práskaj až se hory zelenaj, ale že se vozej kamiony dřeva do raichu jim vůbec neva, holt jedou na provize /výpalné/

+1/0
13.9.2012 10:15

Leinad

Re: jo ono vadí, že si na vaše

Kdyby se z dřevem neobchodovalo, kdo a proč by se staral o lesy?

0/0
13.9.2012 11:06Najdete na iDNES.cz