Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Lékařka vymýšlela lidem diagnózy, z pojišťovny kasírovala desetitisíce

Kriminalisté z Českých Budějovic začali stíhat 48letou lékařku z krajského města. Ta si v nejméně dvanácti případech vymyslela u svých pacientů úkon, který ve skutečnosti neprovedla. Od jedné z pojišťoven, s níž měla smlouvu, následně inkasovala více než 40 tisíc korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

majkl1

Nepoctivci jsou všude,

tedy i mezi lékaři. Všichni kdo kradou, podvádějí etc., nechť jsou po zásluze potrestáni. Ať jde o lékaře, politika či recidivistu.

Smutná je ovšem z mnoha příspěvků vyčnívající a špatně skrývaná, typicky česká závist. Doktor si koupil to, co já nemám, vydělává víc, všichni jsou podvodníci které živíme "ze svých daní" atd.

Přitom je typické, že nikdo "nevěnoval" podobnou pozornost pojišťovnám. Přitom samo pojišťovnictví je zajímavý druh podnikání. Neprodukuje nic a vykazuje zisky. A pokud je nevykazuje, jde do "kytek". Z čeho asi staví staví pojišťovny své lukrativní paláce, nakupují vozový park či platí svým zaměstnancům nadprůměrné mzdy? A užšímu vedení mzdy a odměny nehorázné? Z čeho platí nesmyslné projekty? A navíc jim v případě ZP stát umožňuje diktát, co budou hradit a v jaké výši a co ne. Týž stát by ovšem postihl lékaře či zdravotnické pracoviště, které by odmítlo ošetřit pacienta, i když předem ví, že úhradu nedostane?

Je cosi shnilého ve státě.....

+1/0
2.10.2012 15:44

Hynek Vilém Jarmila reloaded

co doktoři nemůžou potřebovat

Řešením by byla elektronická čipová karta ZP (stejná jako bankovní) a

individuální účty pro každého pojištěnce ZP - dalo by se kontrolovat

kolik kdo platí a čerpá a také by lidem mohl chodit povinně výpis, aby

vid+ěli kolik to stojí. Udál by se zázrak.Bez karty ve čtečce by si klient ošetření platil hotově a pak si nechal eventuálně proplatit na pobočce ZP.

0/0
2.10.2012 13:22

Hynek Vilém Jarmila reloaded

Re: co doktoři nemůžou potřebovat

Co se týče IZIPu (dobrý nápad, ale blbé provedení), je to jen neschopnost VZP, že si nedokázala dát používání systému do smlouvy s lékařem. Podobný systém má OZP a lékaři jej neodmítají, asi to bude odlišným přístupem, VZP se chová jako parta bolševiků.

0/0
2.10.2012 13:25

JayDeeSq

Re: co doktoři nemůžou potřebovat

jo přesně tak bych to zavedl i já a hezky až po výkonu,aby si taky doktoři začali lidí vážit jako zákazníků a ne že už v čekárně jim odevzdáte kolikrát 30kč a kartičku zp(vlastně platíte předem)

0/0
2.10.2012 13:28

l.g

Re: co doktoři nemůžou potřebovat

Ten váš "zázrak" by spočíval v tom, že zavedení a provoz takovéo systému by byl pro pojišťovnu monhonásobně dražší, než tyhle drobné rozkrádačky doktorů. Výsledkem by bylo opět méně peněz na léčbu...

0/0
2.10.2012 13:31

majkl1

Re: co doktoři nemůžou potřebovat

Svatá prostoto. Účty každého pojištěnce jsou individuální, vázány na jeho rč. a č. průkazu ZP. Čipů netřeba. Kolik platíte na zdravotní pojištění, to máte každý měsíc na výplatnici. A pokud vás zajímá, jaké výkony byly z vašeho "účtu" lékařům hrazeny, můžete si vyžádat od ZP výpis. Je nesmysl nařizovat povinné zasílání výpisu, neboť by to bylo extrémně drahé. Vezměte cenu dopisu do vlastních rukou a násobte osmi milióny. A to nemluvím o příslušném byrokratickém aparátu a nákladech na něj.

I další vaše představa je naivní a je vidět, že o vykazování výkonů(platebních nároků) lékaře vůči pojišťovně nic nevíte. Rozhodně není on-line, jako když vám v obchodě sečtou nákup a platíte kartou.

Ano, čas od času by si měl pojištěnec výpis od ZP vyžádat a pokud by měl k nárokům nějakého lékaře výhrady, od tohoto odejít. Jsou nepoctiví lékaři a jsou zapomětliví pacienti. Ovšem těžko se prokazuje, na čí straně je vina, pokud nemáte jednoznačný důkaz. Třeba pobyt mimo ČR v době vykazovaného výkonu.

0/0
2.10.2012 15:12

Sidonie_11

Lidi, kontrolujte si, co za vás pojišťovna platí!

Je to hnus, ale jsou lékaři i lékárny, co si nechávají proplatit něco, na co nemají nárok. Jsou lékárny, které falšují předpisy, a jsou lékaři, kteří si vymýšlejí různá vyšetření a prohlídky, a obě tyto skupiny tak kradou velký prachy, který by mohly jít na léčbu skutečně nemocných lidí.

Nechte si na pojišťovně vyjet seznam uhrazené zdravotní péče, jde to i několik let zpátky, případně si (pokud to vaše pojišťovna nabízí) zařiďte on-line nahlížení do svého účtu a skutečně si najděte aspoň jednou za čas chvíli na kontrolu toho, co si kdo za jaký úkon vyúčtoval. A pokud přijdete na nesrovnalosti, nahlaste to pojišťovně. Jinak se budou dál vydávat peníze za nic a pořád se bude zvyšovat spoluúčast, protože pojišťovny budou křičet, že nemají peníze.

0/0
2.10.2012 11:45

Baarten

Re: Lidi, kontrolujte si, co za vás pojišťovna platí!

Já to na VZP zkoušel, napoprvé před pár lety mi to v pohodě přišlo, ale loni tam slečna cosi zamlžila ve smyslu, že mi to přijde až (za) příští rok, čí co, už si to úplně nepamatuju, a nepřišlo mi do teď nic ...

0/0
2.10.2012 11:54

Sidonie_11

Re: Lidi, kontrolujte si, co za vás pojišťovna platí!

Tak to je divný, to ona slečna skutečně mlžila...

0/0
2.10.2012 11:59

Hynek Vilém Jarmila reloaded

Re: Lidi, kontrolujte si, co za vás pojišťovna platí!

A proč by to lidi dělali? Platit budou stejný peníze .. Problém je, že nejsou individuální zdravotní účty, takže lidem je jedno, že lékaři fikslují. Jedno to není pojišťovnám, jenže nemají většinou elektronické výkaznictví (e-health) a křížovou kontrolu přes pojištěnce...

řešením by byla elektronická čipová karta ZP (jako bankovní) a individuální účty pro každého pojištěnce ZP - dalo by se kontrolovat kolik kdo platí a čerpá a také by lidem mohl chodit povinně výpis, aby vid+ěli kolik to stojí. Udál by se zázrak.

0/0
2.10.2012 13:19

majkl1

Re: Lidi, kontrolujte si, co za vás pojišťovna platí!

Nesmysl, viz komentář k vašemu příspěvku výše.

0/0
2.10.2012 15:14

Ivan 333

Re: Lidi, kontrolujte si, co za vás pojišťovna platí!

Nedávno jsem o tom diskutoval s kamarádkou.

Nebyla u zubaře rok, ale na výpisu z pojišťovny měla výkony za 6.500 Kč. Dokonce i regulační poplatek tam byl zanesen, ten chudák doktor musel zaplatit ze svého. Pokud to zubař udělá u deseti pacientů, je to slušný přivýdělek.

Ono se řekne, napráskejte to pojišťovně. To si ale nejříve musíte najít nového zubaře, a to není vždy tak jednoduché. Jít potom znovu ke stejnému zubaři může být i životu nebezpečné.

Proto jsme došli k názoru, že to necháme tak, jak to je. Jsem přesvědčen, že doktoři vycházejí ze stejné logiky a proto si připisovali, připisují a budou připisovat.

0/0
3.10.2012 7:05

Sidonie_11

Re: Lidi, kontrolujte si, co za vás pojišťovna platí!

Je fakt, že zubař se hledá blbě...

0/0
3.10.2012 14:47

vlek1

Jeden z důvodů, proč lékaři odmítají IZIP

Protože by se okamžitě přišlo na to, když si doktor píše na pacienta neprovedené úkony. Data za provedené úkony v IZIPu by měla být shodná s čerpanou platbou lékaři od zdravotní pojišťovny a to se doktorům zjevně nelíbí.

+2/0
2.10.2012 11:24

l.g

Re: Jeden z důvodů, proč lékaři odmítají IZIP

Je vidět, že problematice opravdu "rozumíte". ;-D

0/0
2.10.2012 11:27

petr_12345

nějaké argumenty krom ( blbého ) křenění se ?

0/0
2.10.2012 12:45

l.g

Re: nějaké argumenty krom ( blbého ) křenění se ?

Přečtěte si to níž. Nebudu to kvůli vám opakovat. :-)

0/0
2.10.2012 12:59

e-mann

doktori nechteji, aby jim nekdo videl na prsty...

0/0
2.10.2012 11:00

Leinad

Chudáci doktoři

Pijou starý víno, žerou plesnivej sýr, jezdí autem bez střechy. Děkujeme, odcházíme.

+2/0
2.10.2012 10:19

Baarten

Ono by to chtělo,

aby pacient vystupoval víc jako klient, kterým ve skutečnosti je, a aby platby šly "přes něj". Tedy u lékaře dostane účet/fakturu, kterou potvrdí a následně ji pojisťovna proplatí. Jedna výhoda by byla, že by každý viděl, že ta jeho léčba není "zadarmo", ale že je docela nákladná. A dalo by se z toho potom časem přejít na nějaký rozumější systém zdravotního pojistění, ideálně dobrovolný a soukromý.

+4/0
2.10.2012 10:17

Leinad

Re: Ono by to chtělo,

S tím bych souhlasil. I když nevím, jak by vypadala byrokracie, když bych každý zákrok na sobě podepisoval. R^

0/0
2.10.2012 10:35

Baarten

Re: Ono by to chtělo,

Jednoduše, doktor by prostě vystavil fakturu, kterou by pacient na místě podepsal. Pak by to dále vyúčtoval pojišťovně, s kopií té faktury a podepsanou verzi by si schoval pro případnou kontrolu.

Když zvládnou obchodníci vystavovat faktury, tak nevím, proč by to něměli zvládnout doktoři ...

+1/0
2.10.2012 10:39

Leinad

Re: Ono by to chtělo,

Což by znamenalo, že bych v ordinaci strávil chvilku navíc (nyní si to doktor napíše, ale ještě navíc by musel vytisknout, dát mi to přečíst, čekat na můj podpis). To by mírně odnesli slušní lékaři a jejich pacienti(delší fronta).

Mimochodem celkem by stačilo, kdyby zákon nezakazoval napsat tohleto do smlouvy lékař-pojišťovna.

0/0
2.10.2012 10:48

l.g

Re: Ono by to chtělo,

Jenže zřejmě nevíte, že lékaři inkasují peníz na základě smlouvy s pojišťovnou. Nikoliv jako obchodníci. To v praxi znamená, že vykázané výkony mají jen minimální vliv na výši úhrady. Většina pojišťoven ve smlouvách uplatňuje takové regulace, že nějaké vyúčtování výkonů je spíš orientační, než co jiného.

Takže nevím, jaký by takový byrokratický opruz pro lékaře i pacienta mohl mít v praxi efekt.

Z tohoto titulu se mi zdá článek hodně zavádějící. Neznám pozadí a odbornost lékařky, ale úhrada 40 tisíc představuje celoměsíční úhradu těch největších pojišťoven za provedení VŠECH výkonů za měsíc na všech pacientech. S tím nějak nekorelje, že těch výkonů bylo 12.

0/0
2.10.2012 10:57

Baarten

Re: Ono by to chtělo,

No a není potom problém právě v tom, že "vykázané výkony mají jen minimální vliv na výši úhrady"? Lékař přece poskytuje pacientovi službu a měl by být honorován podle toho kolik a jakých služeb pacientům poskytne. To je úplný základ a až pak nastává otázka, jestli mají být platby řešeny pojištěním a jakým.

0/0
2.10.2012 11:03

l.g

Re: Ono by to chtělo,

Ono to funguje tak, že lékař vykáže pojišťovny výkony. Pokud jejich hodnota nedosáhne limitu pojišťovny, tak dostane zaplaceno to co vyúčtoval. Pokud limit přesáhne, to co je přes limit prostě nedostane zaplaceno. Limit přitom stanovuje pojišťovna na základě předchozích období a obvyklých celostátních průměrů.

V praxi to je tedy tak, že téměř vždy lékař vykazuje víc než limit a tudíž je skoro jedno, co do výkazu výkonů napíše. Nižší úhrady se projeví leda když má lékař třeba dovolenou a ošetří tím pádem dramaticky méně pacientů než obvykle. Jinak v podstatě ne.

0/0
2.10.2012 11:11

Baarten

Re: Ono by to chtělo,

Nojo, tak to ale je potom špatně od základu.

0/0
2.10.2012 11:15

l.g

Re: Ono by to chtělo,

Ono to úplně špatně není. Jen pojišťovny jednoduše nemají prachy na to, aby kryly léčbu svých klientů. To je celé.

0/0
2.10.2012 11:21

l.g

Re: Ono by to chtělo,

Dokonce to došlo tak daleko, že velké pojišťovny stanovují pro lékaře paušál na ROK dopředu! Pak jen překontrolují, jestli lékař nevykázal za ten rok méně výkonů než dostal paušálně zaplaceno. Pokud to tak je. Přeplatek si strhnou z úhrady v dalším období. Nedoplatek se pochopitelně neřeší...

0/0
2.10.2012 11:25

Baarten

Re: Ono by to chtělo,

Ono to celé asi vychází z toho, že současná špičková léčba je prostě tak drahá, že nemůže být úplně pro každého. A to se politici bojí říct nahlas. Trochu by tady, podle mne, pomohl model shora omezené spoluúčasti, tedy něco ve stylu "do <doplňte hodnotu, třeba 1000>Kč si všechno platíte sám, nad tuto částku hradí pojišťovna". Tím by odpadlo placení "paralenu", prostě léčby, na kterou každý v pohodě má, z pojištění a zbylo by víc peněz na nákladnou léčbu, na kterou naopak průměrný člověk nemá. Když už tedy musíme mít kompletně státní zdravotní pojištění, což si nemyslím. Ze státního by měla být hrazena pouze nějaká základní akutní péče (RZS, úrazy - záchrana života, ne už třeba plastika), a prevence epidemií infekčních chorob, zbytek by měl být soukromý (tohle je rychle vypáleno, to, co by patřilo do "základní" péče by měli stanovit povolanější, než jsem já). A na to by měly stačit spotřební daně z tabáku a lihu, které by tak nějak logicky měly směřovat do zdravotnictví.

0/0
2.10.2012 11:52

Baarten

Re: Ono by to chtělo,

Ještě mi v tom hapruje výzkum, ale tam se to zase pojí s tím, jestli obecně státní univerzity nebo ne.

0/0
2.10.2012 11:53

ladinekp

Re: Ono by to chtělo,

Tak to je přesně moje řeč. Kdyby si úhrady musel přes pojišťovnu zajišťovat sám pacient, tak by byl hned lepší systém kontroly a klidně by se mohly zrušit takové zhůvěřilosti jako tzv. regulační poplatek, který žádnou regulační funkci nemá, ale je to jen takové přilepšení doktorům či nemocnicím.

0/0
2.10.2012 10:40

l.g

Re: Ono by to chtělo,

Regulační poplatek není žádné "přilepšení" To co lékař vybere na regulačních poplatcích, o to méně dostává od pojišťovny uhrazeno. Pro lékaře to je jen opruz. Jinak nic.

Jinak souhlasím, že ideální řešení by byla přímá úhrada léčby pacientem v hotovosti lékaři a pak následné vyžádání si proplacení od pojišťovny. Jenže to by bylo řevu! Oni by se totiž najednou všichni dozvěděli, že pojišťovna jim proplatí asi tak dvě třetiny toho, co v ordinaci nechali.

0/0
2.10.2012 11:04

NumLk

Re: Ono by to chtělo,

je pravda, ze tohle je jediny druh pojisteni kde je vyplata mozna i bez souhlasu pojistence. Kazdopadne komercni dobrovolne pripojisteni ukonu nad zakladni zdravotni peci by se hodilo. Se docela divim ze to tady jeste zadna pojistovna nezavedla.

0/0
2.10.2012 11:25

l.g

Re: Ono by to chtělo,

Žádná pojišťovna to nezavedla z jednoho jediného, velmi prostého důvodu. Nikdo totiž dosud nedefinoval, co to je "základní zdravotní péče" a jaké výkony tedy základní pojištění kryje.

Tohle se řeší už 20 let a dosud žádný ministr zdravotnictví neměl tu sílu a politickou odvahu lidem říct: "Na tohle už se vaše pojištění nevztahuje". Zatím nejdál se dostal Heger, ale nakonec mu to parlament a opozice tak ořezali, že zbyly jen nějaké doplatky na endoprotézy a hrazení léků s cenou pod 30 Kč. A definice "základní zdravotní péče" stále není...

0/0
2.10.2012 11:45

Baarten

Re: Ono by to chtělo,

Koukám, že jsme dospěli k podobnému konci. Disukze pak může být o tom, co patří do standardu a co ne.

0/0
2.10.2012 12:54

jardahorak

Neuspech IZIPu

To je duvod, proc zadny projekt typu IZIP nema sanci u nas uspet. Je to na na neochote a odporu lekaru se do systemu zapojit. Protoze pak by kdejaky bambula pacient mel moznost pekne se z pohodli domu podivat a online kontrolovat kartu tak jak si kontroluje treba bankovni ucet. A okamzite by takove machinace poznal a nahlasil. Protoze kolik % pacientu si pozada o zaslani vypisu z pojistovny? Minimum.

+1/0
2.10.2012 10:07

pan reditel

Re: Neuspech IZIPu

Minimum je nula. O vypis jsem si zadal, takze lzete.

0/0
2.10.2012 10:10

jirří

Re: Neuspech IZIPu

Ach ta matematika

0/0
2.10.2012 10:20

l.g

Re: Neuspech IZIPu

Projekt IZIP neměl šanci na úspěch ze zcela jiného důvodu. Je zcela nemyslitelné, aby lékař zveřejňoval lékařskou dokumentaci. V ní je napsáno veškeré jeho know how, takže něco takového by udělal jen naprostý blázen. Nehledě na to, že díky IZIPu by lékařům stoupla administrativa o 100%. A do toho taky nikdo dobrovolně nepůjde.

A nakonec: Málokdo si uvědomuje, že neúplný záznam v takové databázi může znamenat pro pacienta obrovské riziko, dokonce i na životě.

+1/0
2.10.2012 11:19

bk89322

Re: Neuspech IZIPu

Na to, aby vam VZP na svem webu zverejnila, co za vas zaplatila, nepotrebujete zadnej IZIP.

0/0
2.10.2012 12:26

e-mann

jak se ted nekdo muze divit tomu, ze chybi penize

ve zdravotnictvi, kdyz co si doktori napsali za ukony, ty dostali zaplacene...bez kontroly, bez trestu...

0/0
2.10.2012 9:52

l.g

Re: jak se ted nekdo muze divit tomu, ze chybi penize

No víte. Systém je nastavem tak, že podobné čachry s výkony lze možná sice dělat, ale díky limitům si tak je lékař schopen přilepšit řádově v jednotkách procent. Což jsou sumy, které pokud by to udělal každý privátní doktor, představují jen zlomek nákladů pro pojišťovny ve srovnání s tím, kdyby měly pečlivě kontrolovat každé vyúčtování.

Ve výsledku tolerovat takovéto drobné pojišťovací podvůdky vycházejí pojišťovnu levněji, než kdyby po nich šla jak pes.

Krom toho si myslím, že tuhle praxi s vykazováním neprovedených výkonů dělá jen naprostý zlomek lékařů.

+1/0
2.10.2012 11:36

Standa Mirvald, Tanvald

Chybný nadpis

Správně mělo být "Lékařce přišli na to, že vymýšlela lidem diagnózy, z pojišťovny kasírovala desetitisíce".

+1/0
2.10.2012 9:51

denek

Dost běžná praxe

Loni jsem si nechal od pojišťovny vyjet přehled úkonů - podle výpisu jsem byl skoro každý týden u doktora. Přitom jsem několik týdnů služebně pobýval v Gentu, sám jsem se divil, jak jsem to stíhal :-). Nahlásil jsem to pojišťovně, co s tím udělala, dodnes nevím.

0/0
2.10.2012 9:46

Vlada_07

Re: Dost běžná praxe

Pojišťovny nejsou vybavené na to, aby postihovaly takové jednání. Skoro se můžu vsadit, že Vám ani neodpověděli. Ohlásil jsem jasný pojistný podvod u Generali ( jednalo se o náhradu z povinného ručení) a nestalo se nic.

0/0
2.10.2012 10:04

Sidonie_11

Re: Dost běžná praxe

Taky jsem si nechala vyjet přehled úkonů a přišla jsem na to, že si jedna lékárna nechala během pár měsíců proplatit 3x lék, který jsem si ale vyzvedla jenom jednou. Pojišťovna to prošetřila, přišla na to, že lékárna falšovala předpis a že nejsem jediná, u koho se to dělo. Jenom v mém případě se jednalo asi o 2 a půl tisíce...

A teď dávám dohromady data, kdy jsem údajně byla u lékaře na nějaké prohlídce, přitom jsem si byla pokaždé jenom pro recept. Dohromady se může jednat taky asi o 2 a půl litru a určitě se to zase nebude týkat jenom mě...

0/0
2.10.2012 11:40

l.g

Re: Dost běžná praxe

Asi nevíte, že předpis léčiva na předpis je vázán  minimálně na výkon "kontroly u lékaře". Takže lékař by vám neměl předepsat nic bez toho, že by vykázal i vaši prohlídku. Jestli jí dělá nebo ne, je věc druhá. Jít si "jenom pro léky" není tak banální, jak si asi myslíte. V zásadě lékař může pojišťovně vyúčtovat i to, že se s vámi bude bavit po telefonu.

+1/0
2.10.2012 13:12

Sidonie_11

Re: Dost běžná praxe

Záleží na tom, co mi předepisuje. ;-)

0/0
2.10.2012 16:14

gary2

zubar

Ja mam skvelyho zubare, nikdy po me nechtel zadny penize. Kdyby si napsal nejaky ukony na me, tak mi to vadit vubec nebude :) Za to moje prakticka je des a hruza...

0/0
2.10.2012 9:39Najdete na iDNES.cz