Diskuze

Správa šumavského parku chytala rysy do zakázaných pastí. Jeden zemřel

Správa šumavského národního parku čelí obrovskému skandálu. Před lety chytala do zákonem zakázaných nášlapných pastí přísně chráněné rysy ostrovidy. Jedna takto odlovená šelma zahynula. Případ vyšetřuje od tohoto týdne policie.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J10a69n 10Š56i51m58a98n

19. 12. 2014 16:26

Pane redaktore Janouši, kdo ze zaměstnanců NP Šumava to po 7 letech oznámil a jaká byla jeho motivace? 

V zájmu novinářské objektivity byste měl svůj článek upřesnit, stejně jak jste dodatečně uvedl jména přírodovědců, kterých se to týkalo.

Mimochodem uvedené pasti nejsou v ČR povolené k lovu, ale k odchytu je možné je použít, ve světě je přírodovědci uvádějí jako nejhumánnější, například zde:

http://www.mainebearbasics.com/bear_trapping.php

0 0
možnosti
MT

Honzo, docela přesně. Motivace byla finanční, jednoho člověka. Tenhle typ pasti se používá všude po světě (irbis, tygr, levharti...) s mizivými trably. A je taky dobré se podívat na čísla v širším kontextu. Pojďme na fakta:

- úhyn při vědecké práci pro ochranu ... 1 ks za 30 let

proti tomu

- minimálně 7 myslivci upytlačených rysů, kteří byli telemetricky sledováni v první vlně, několikráte kočky, které se staraly o malá koťata (-3 mrtvá koťata) nebo březí kočka (- 2 mrtvá koťata) ... myslivci vedou zatím 12:1!

- dále prokazatelně upytlačených 69 rysů, jejichž lebky získala univerzita v ČB ještě v době pře vstupem do EU, kdy pytlákům v podstatě nehrozilo velké nebezpečí a přes prostředníky je pro výzkum předali .... tak to už nám myslivci vedou v mordech 81:1

- při střízlivě počítaném modelu natality (porodnost rysů) a po odpočtu jiných variant mortality  než je upytlačení myslivci došla akamdemie věd k číslu 500+ upytlačených rysů a to je číslo deset let staré. Při dalším faktu, že se nafotí rys ve svém domovském okrsku hned několikrát za pár let a pak zmizí, aniž by se vyfotil kdekoliv jinde, se dá reálně předpokládat další úbytky v řádu desítek až stovek kusů za poslední dobu. Celková populace rysů na Šumavě ostatně klesla za posledních pár let o 30%, a to přestože už se ví, že nepotřebuje výrazně lesnatý biotop, jak se kdysi předpokládalo (to mimochodem odhalily nejen fotopasti, ale i telemetrie), takže by se měl rozšiřovat např. do všech pohraničních hor. Přesto tam zvířata záhadně mizí.

Takže skóre jen za rysy na Šumavě:

600+ rysů upytlačených myslivci vs. 1 rysí úhyn z důvodu odchytu

A to se dá pokračovat ještě upytlčenými orly skalními z projektu záchranné stanice v Bartošovicích (polovina z vypuštěných orlů byla upytlačena), pravidelné zprávy o odstřelu dalších dravců myslivci, ilegální vykrádání hnízd dravců a sov nedávno odhalené Policí, několik střel do lidí včetně několika úmrtí.

Lidé by se měli zaměřit na potírání jiného průšvihu: toho mysliveckého!

0 0
možnosti
ES

Nechci kecat, ale myslím, že náš odborník na rysy není Jaromír Červený, ale profesor Jaroslav Červený...

0 0
možnosti

Cvaknul bych jim to na gule. Schvalne kolik by jich zheblo.

5 0
možnosti
BK

"Napněme přírodu, tu špinavou děvku, na skřipec a vyrvěme jí její tajemství." - Francis Bacon, vynálezce moderní přírodovědy a tajné policie.

1 0
možnosti
PJM

Kro vědecké bádání je každá metoda dobrá, že? Rys sem, rys tam.[>-]

1 0
možnosti
JB

Chápu to,že by to pomohlo  k jejich ochraně,ale nemohu se zbavit dojmu,že opásaná zvířata  do přírody nepatří.Jinak myslím,že přístup do parku by měl mít každý umožněn také svobodně,pokud se tam chová jako  člověk

0 1
možnosti
Foto

I pokud se tam budou lidi chovat sebekulturněji tak zvířata budou rušit.

Navíc není realné, že by se většina chovala klidně a potichu

0 0
možnosti
PB

V tomto Čurbestánu se už ani není čemu divit. Tak akorát si dát frťana.Rv.

1 1
možnosti
JB

Sledovací obojky bych nejraději nasadila některým lidem,zvířata jsou svobodná  a nevím komu z nás by se líbilo  lítat po ulicích s nějakým přitroublým obojkem.

Co se pastí týče,je to zbytečné a bylo by lepší ,nechat tyto šelmy žít svými životy.

1 3
možnosti
TK

no ... hlavně že máš jasno. ale to, že ty obojky pomůžou dosti ohroženému druhu, protože poznáním jejich chování a zvyků může být jejich ochrana mnohem účinnější ... úplně pomíjíš.

bohužel ale teda způsob, jakým je chytali ... hlavně že jinak by tam zakázali nejraději každému vstup...

3 0
možnosti
BM

Když do té samé pasti chytali rysy na německé straně Šumavy, tak bylo vše v pořádku. A nejsou jen dvě strany Šumavy, česká a bavorská. O rakouské Šumavě se raději nepíše, tam není národní park.

2 0
možnosti
AK

Rakušáci a Němci možná víc chrání přírodu v běžném lese, než u nás v "národním parku". Třeba to, že by si podnikatel jen tak v klídku postavil v lese sídlo  (bez povolení) a v klidu mu to prošlo, že by mu úřady daly povolení dodatečně. Třeba že nazabíjejí chráněná zvířata. Třeba že na tom lese chtějí hospodařit i za 100 let, takže ho nikdy nezlikvidují komplet atd.

3 0
možnosti
JP

J45i13ř53í 70P11a31u12e57r

18. 12. 2014 14:59

...To abys turisto věděl, až uhneš z cesty a pošlapeš větvičku kdo si na tobě bude honit EGO.

0 0
možnosti