Diskuze

Největší šumavská kalamita od Kyrilla. Vítr polámal 40 tisíc kubíků dřeva

Vichřice na přelomu března a dubna napáchala velké škody v šumavských lesích. Nejvíce lámala a vyvracela stromy v okolí Prášil. Podle vedení národního parku kůrovcová kalamita nehrozí. I tak vítr způsobil druhou největší kalamitu za posledních deset let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V okolí Prášil, ve vyšších polohách - Poledník, Ždánidla, ... je už dávno všechno sežrané (‚pročištěné‘). Z padlého zdravého stromu lýkožrout samozřejmě nevyletí, naopak tam přiletí a pěkně se v krátkém čase namnoží do takového množství, kterému neodolá zdravý strom, který si jinak s kůrovcem poradí. Padlé a neodkorněné kalamitové dříví je líhní kůrovce.

2 0
možnosti

Tak ať to nechaj bejt, ať si matka příroda poradí. Proč by se tomu mělo zase pomáhat umělým zásahem, tj. vytěžením a sázením mladých neodolných smrčků?

.

Protože by z toho nekoukala žádná koruna:-/.

0 0
možnosti

to taky, dalším důvodem je fakt, že politici neví, co chtějí. Zda území nechané svému vývoji nebo hospodářský, jednotvárný zelený les

0 0
možnosti

Zelení při každé šumavské  kalamitě vždy žvaní, že to neznamená přemnožení kůrovce. A historie se opakuje, stějně tak jako po orgánu Kyrill je nyní vedení parku zelené

Uvidíme jak to dopadne. Nic bych za to nedal, že ty mladé smrčky, které přece jen v oblastech zničených kůrovcem tam, kde jsou zároveň pro les příznivé podmínky, vyrostly, budou nyní kůrovcem napadeny a poničeny.

0 0
možnosti
Foto

Největší šumavská kalamita je Vlašín.

3 0
možnosti

největší tragédií pro park jsou lidi původní profesí lesníci, kteří si myslí, že díky svému vzdělání lesníka ví něco o národních parcích.

Neví

4 2
možnosti

Nechte to ležet a nechat sežrat kůrovcem páni ekologové kteří jste vyrostli v paneláku a vyštudovali na počítači.

6 1
možnosti

Kůrovec se živí výhradně živým lýkem = do mrtvého dřeva nejde, to si pletete s červotočem. Třeba v rezervaci Boubín, která je zcela bezzásahová a všechny padlé stromy se tam nechávají, žádná kůrovcová kalamita není. Čím to? :-)

Kůrovec jde výhradně do oslabených živých stromů. Smrk je křehký a nesnáší sucho. Pokud přijde vichřice a stromy poláme, otevře se les, půda začne vysychat a zbylé živé smrky, které nemají dostatek vláhy kůrovec zlikviduje. Tak se to děje v uměle vysázených smrkových monokulturách. Naopak v lesích s přirozenou skladbou, kde je smrk smísený s buky a jinými listnáči, které zvyšují odolnost proti větrným kalamitám a v létě vytvářejí zástin, k tomuto problému nedochází.

0 0
možnosti

Topit dřevem je strašně ekologické. Když pořežete les a nacpete ho do kotle, jste náramně zelení. [>-]

0 6
možnosti

V29o59j83t75a 38S25u96k

14. 4. 2015 3:17

A ty jsi hadej co ,asi velice D.E.B.I.L.N.I.V[>-]!!

4 1
možnosti