Diskuze

Slané jihočeské moře? Ekologům vadí, že silničáři budou solit u Lipna

Třicet let starý předpis o zákazu chemického ošetřování silnic u Lipna padl. Uvítají to hlavně řidiči, kteří museli jezdit po zasněžených silnicích posypaných kamínky. Ekologové mají obavy ze zhoršení kvality vody v nádrži.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

....zase parta ekoteroristů všechno ví. V sousedním Rakousku nebo Německu se solí všude a vliv na kvalitu jejich jezer jsem nikdy nepostřehl.

0 2
možnosti

Může sem někdo napsat, co ekologům nevadí ?

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
2 1
možnosti

Ekologům vadí solení silnic u Lipna. Těm samým ekologům vadí lanovka na Hraničník, která by odstranila nesmyslnou trasu po lesní silničce, která se musí udržovat v 100% sjízdném stavu 24h celou zimu jen kvůli tomu, aby umožnila tisícům lyžařů denně přejíždějícícm z Lipenska na Hochficht. Ta trasa je dlouhá 25 km, z toho 14 km je v povodí Lipna. Výpočtem dle kolegy Součka to dělá cca 200 tun soli za rok. A navíc k tomu čmoudíky z motorů. Spočítal někdo kolik nás tahle ekologická blbost vyjde ročeně na tunách zplodin ze spáleného benzínu a nafty?

1 1
možnosti

to,že jsou emise z motorů znamená, že se může přidat další znečištění ? Zajímavé uvažování.

Lanovka na Hraničník je od začátku připravována na salámovou metodu. Nejprve protlačíme pouze lanovku na druhou stranu, pak přidáme hotel (přece už tu máme turisty, tak nezmaříme investici do lanovky). Až časem postupně vznikne i sjezdovka

1 0
možnosti

9 tun soli na kilometr za rok při 60km trase, to je 540 tun soli potenciálně splavitelné do Lipna za každý rok. Při typickém stavu vody v Lipně mi to vychází na nárůst až o 2 mg sodíku na litr. Předpokládám, že v současnosti může mít lipenská voda tak 4 mg sodíku na litr, takže solením může obsah vzrůst až o polovinu. Je pěkné, že to zůstane v normě, ale jde o celostátní normy nastavené člověkem, nikoli o normy navržené s ohledem na konkrétní oblast a živočichy a rostliny, které tam rostou právě proto, že jde o oblast velmi chudou na sodík. Přítoky Lipna mají jen mezi 2-3 mg sodíku na litr, takže by v nich sezónně mohl obsah soli vzrůst i na několikanásobek běžné úrovně. Jak se na to budou pstruzi a raci tvářit, netuším, nejsem zoolog...

http://www.geology.cz/app/povrch_vody/povrch_vody_map.pl?zm50=32-14&odber=41

http://www.geology.cz/app/povrch_vody/povrch_vody_map.pl?zm50=32-14&odber=40

http://www.geology.cz/app/povrch_vody/povrch_vody_map.pl?zm50=32-14&odber=39

4 0
možnosti

Ať se řidiči naučí jezdit po sněhu jako v severských zemích, ubudou náklady na solení, na opravu silnic a nebudou tolik rezavět auta. O životním prostředí ani nemluvě. Solit by se mohli jen prudší kopce a nebezpečná místa. Ta sněhová břečka je mnohdy zrádnější než ujetej sníh.

14 0
možnosti