Diskuze

Sbalte si 50 kilogramů věcí. Muzeum v Kamenné připomíná odsun Němců

V Kamenné u Trhových Svinů otevřeli Muzeum vysídlených obcí Novohradska, první svého druhu v jižních Čechách. Návštěvníci tam poznají příběhy z období po druhé světové válce, prohlédnou si stovky exponátů, fotografií a dalších zajímavostí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

K27a68r62e18l 12D11r27d27a

30. 4. 2016 17:50

Tady jsem našel dva padlé příbuzné a počty českých jmen převažují nad německými. Čistě opticky mi přijde, že je tomu tady tak všude v okolí. Okolnosti národnosti padlých za 1. světové by si zasloužily zmapovat. Je možné, že odvody byly pro české obyvatelstvo přísnější či nasazení českých jednotek na frontě bezohlednější?

Pomníky v německých obcích nenalézám žádné. Je možné, že nebyl důvod německé oběti roky připomínat. Zapomnělo se na ně. Tak je ten pohled zkreslený.

A hned tady máme popravy z května 1945 na které se potichu zapomíná... Zdevastovaný pomník na popravené Němci. Asi nová doba. ;-)

http://www.vets.cz/vpm/mista/obec/1438-trhove-sviny/

0 0
možnosti

Pokud jde o počet celkově vystěhovaných, údaj se vztahuje na celý tehdejší politický okres Kaplice, nikoliv jen na Novohradsko. Chtělo by to časem ještě doplnit o fakta jak po roce 1948 tehdejší politická garnitura naložila s těmi prázdnými obcemi, kde nesměli po zřízení zakázaného pásma (1951) žít ani ti, kteří tam přišli dosídlit.. Mimochodem, Volyňáků bylo minimum, spíše šlo Maďary z jižního Slovenska.

Každopádně jde o záslužný počin, protože historie celého tohoto regionu ve 20. století je velmi zajímavá. Už třeba tím, že v roce 1918 tato část bývalého Českého království odmítala připojení k nově vzniklé Československé republice. Chybně se toto území označuje jako Sudety, s tím přišli až nacisté. Sudetenland se nacházel někde úplně jinde (severní Čechy) a náš jih byl označován jako Böhmerwalgau na nějž navazovala župa Südmährengau (jižní Morava)[>-]

2 0
možnosti

K97a10r97e93l 66D23r90d59a

30. 4. 2016 18:01

Zaráží mě to jaro 1947. Měl jsem za to, že odsuny měly skončit koncem roku 1946. Pak šlo jen o individuální případy.

Vždy mě zajímalo, proč děda odtud utekl do Prahy. Narazil jsem na cílenou germanizaci, co praktikovali místní Němci. Nebyl problém se třeba u Němce vyučit řemeslu. Ale on měl zákaz Čecha zaměstnat. Češi měli "uměle vytvořený" problém se pak uživit. Chtělo se, aby zvedli kotvy a odstěhovali se do vnitrozemí.

Vytrhávání z kontextu není dobré. Chtělo by to muzeum vzájemného soužití. Nevím, zda je takto tématicky zaměřené muzeum objektivním pohledem. ;-)

0 0
možnosti

Kdypak muzeum připomene rok 1938, kdy si museli balit věci Češi ze Sudet ?

2 0
možnosti

Jeďte se tam podívat a uvidíte[>-]

1 0
možnosti