Diskuze

Řádění kůrovce nastartovalo změnu klimatu, z holin mizí voda

Rozsáhlé holiny a plochy bez vysokého porostu zbavují krajinu vody. Ta může do pár let na Jindřichohradecku v okolí Dačic výrazně chybět. Pomoci mají přírodní nádrže i sázení více listnatých stromů místo smrků. Stejně ohrožené mohou být i další regiony.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MD

Nerozumím tomu. Když se podívám na rytiny a kresby z dob K.H. Máchy, tak by tam člověk v krajině strom pohledal, lesů bylo min. o povinu míň než dnes. A tehdy nikdo neřešil, že jsou holiny.

Chápu, že lidstvo dělá na přírodě pěkný binec, ale příroda se mu za to zase odmění, ať už změnou klimatu, kůrovcem, nemocemi a bůhví čím ještě. Jenomže je iluze ekologů a různých klimaktologů, že máme informace o tom jak příroda funguje a máme relevantní údaje. Máme časové řady počasí za posledních 300 let, z hlediska predikce vývoje je to akorát k smíchu. "Vědci" dnes nevědí, jestli za pár desítek let bude extrémně horké období nebo doba ledová. Stejně tak tvrzení, že nárůst průměrné teploty o 1,5C je nezvratný proces je predikce jako když se kouknu z okna a něco napíšu. Je to všechno jako věštění z koule. Je velká iluze, že přírodu můžeme nějak udržet v současném stavu, protože se vyvíjí pořád. Na konci permu tady byla teplota průměrně o 10C větší a podíl kyslíku byl v atmosféře 10% oproti současným 21%, příroda to přežila. Určitě se nebojím se, že by lidstvo nebylo několik dalších tisíciletí schopno se adaptovat na změny.

Co se týká lesů tak je to u nás jako ode zdi ke zdi, nejdřív holiny, tak tam vysadímě smrkové monokultury a pak přiletí kůrovec a jsou zase holiny. Selský rozum radí nevysazovat monokultury, ale diverzifikovat, aby les byl odolný a nelehl kompletně. Co je na tom tak složitého? Je fakt, že smrk vyroste za pár let, ale s tímhle přístupem bychom tady mohli pěstovat bambus, ten roste nejrychleji.

0 0
možnosti

Projděte si smrkový les a projděte si dubový. Je ten dubový nebo bukový víc zamokřený? Smrky rostou rychle na rozdíl od buků a dubů. Smutné je že se přistupuje na názory skupiny která nemá ani ponětí o potřebách hospodářství, má jenom svoje pocity. Smrkové dřevo je v průmyslu potřeba, čím ho chcete nahradit? Příroda se neustále vyvíjí. Loni a pár předchozích let bylo sucho, letos a možná několik dalších let bude enormní vlhko. Smrky dorůstají do zpracovatelnosti za čtyřicet let, buky za sto. Čím to chcete nahradit? Pokud nebude u nás dřevo, bude se dvojnásobně kácet jinde a k nám se bude dovážet za několika násobnou cenu než pokud by bylo vypěstovaný u nás. Lituju naše potomky.

0 1
možnosti

Jasně, raději předáme potomkům zničenou zemi, ale s nízkou cenou dřeva...

0 0
možnosti
Foto

Začalo to už v padesátých letech. Zlý imperialistický brouk. Běhali jsme po polích a sbírali mnišku. Tím jsme zničily část ptáků kteří se na ně specializovali a vyhynuli dík nim rarochové (dříve u nás velmi hojní) následovalo přemnožení hrabošů , rozorání mezí a plošná pesticidace a deratizace. Vymření dalšího ptactva a malých dravců jako je káně a poštolka.

Poštolky se na začátku sedmdesátých stěhují do měst a hnízdí na panelácích a tím kryjí rozvoj a přemnožení krys a holubů.

Deratizace holubů a plošné hubení špačků znamená přemnožení obaleče modřínového a následně líkožrouta smrkového protože poštolky začaly decimovat datlovité.

V polovině sedmdesátých se objevuje hnutí brontosaurus které má dvě větve.

Jednu umírněnou složenou především z ochránců, tomíků a jim podobných, kteří sází, spalují vytěžený odpad a snaží se sanovat krajinu a militantní křídlo budoucí ekoteroristy kteří začínají bojovat za minimalizaci zásahů do krajiny.

Teoreticky kdyby byly padesátky tak mělo pravdu militantní křídlo. Vzhledem k nevratným poškozením krajiny ale pravdu neměli a vedlo to k současně známým dějům. Tedy výstavby minimalistických řešení silnic a ostatních dopravních koridorů protkaných zelenými mosty které zvěř nevyužívá. Zpřetrhání přirozené vazby přírody která si neumí ve stupni svého poškození už sama pomoct. Mrhání prostředků na projekty které jsou jen úlitba militantním ochráncům.

0 0
možnosti
MT

M76a50r63e60k 81T50e38t16u98r

20. 7. 2021 12:44

"Zelený" kůrovec vypuštěný "zelenými" ze Šumavy není ekologický? 8-o

2 2
možnosti
Foto

Pane Matulo proč mínus pán má pravdu.

0 0
možnosti
MP

neměl se kůrovec nechat rozmnožit na šumavě a pak vyletět do celé republiky :-/

4 0
možnosti
KJ

K19a31r85e58l 69J34u80r30d33a

20. 7. 2021 11:06

To byla otázka času. Navíc suché roky tomu výrazně přispěly

0 1
možnosti
MT

Letos je tolik vody a minulý rok jí bylo také tolik, že za 5 let bude z holin už celkem lesík, kterej dokáže vodu zadržet a půdu ochladit. Jen je třeba nepodléhat všem těm alarmistům, kteří se vyloženě vyžívají v tom vyvolávat v lidech strach. A jedno, jestli je to covid vytvořený člověkem nebo klimatické změny vytvořené přírodou.

2 6
možnosti
Foto

Tak se tam jděte podívat nic tam neroste.

Musí se zasadit. 4 roky si to buduje kořenový systém než to skočí o metr pak znovu dva roky kořenový systém pak opět o dva až tři metry a pak teprve rovnoměrný růst.

3 0
možnosti
PS

Kůrovce bylo třeba likvidovat hned v začátcích. Ne jej nechat se rozlézt. Ale pokud už nepomohou lokální výřezy, pak celoplošné "holiny" jsou horším řešením, než tam ty stromy nechat a obnovovat novou výsdbou mezi nimi a postupně přecházet na smýšený les.

7 0
možnosti
LM

Málem jste mi vipýchl oko ;-)

1 1
možnosti
MD

Pokud zamění smrky na listnáče (duby, buky apod.) prodlouží se v budoucnu nedostatek stavebního dřeva, kterého je už nyní nedostatek a cena letí do výšin.

3 0
možnosti
VP

A co pro to dělali za těch 30 let? Tvrdí že to usychá od 1990. 30 let starý strom není zas tak malý. Jenomže tady situace řeší až když je pozdě.

1 0
možnosti
PV

Rozšířil se z np, rezervací. Ekpteroristé by měli jit sazet stromy a nesosat dotace. Mimochodem to dřevo končí ve spalovnach v nemecku, nl, gb... tak to Zelení soudruzi dopracovali.

5 3
možnosti
PV

Řádění kůrovce nastartovali ekoteroristé a pseudoochranari jsou bezzasahovostí do rezervaci, np a chko. Měli makat na ochraně přírody a ne ji likvidovat.

7 5
možnosti
Foto

Přesně, pamatuji na jejich běsnění na Šumavě. Měli by jim to všechno spočítat k úhradě! "Olejem neradno hasit ohniště. Teď už je pozdě, ale pro příště!"

2 3
možnosti
  • Nejčtenější

Porsche z Německa dovezli do Čech v přívěsu, zloděje soud poslal do vazby

9. dubna 2024  12:53,  aktualizováno  11.4 10:24

Táborským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, kteří podle policie ukradli v Německu sportovní...

Rekordní most přes Orlík v sobě skrývá „duši“. Nahlédli jsme dovnitř

10. dubna 2024  16:15

Stavba nového železničního mostu přes Orlík je v poslední fázi. Bude 316 metrů dlouhý, překlene...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojuje proti developerům u Lipna a říká, že ho nelze rovnat s jezery v Rakousku

14. dubna 2024  12:05

Pavla Setničková založila spolek Lipno pro život, jehož úlohou je hájit Lipensko před projekty...

Novou halu staví dvojice robotů, je rychlá a tichá. Nahradí deset dělníků

11. dubna 2024  15:45

Pracují rychle, efektivně, přesně a bez jakéhokoliv hluku. Obvodové zdi nového multifunkčního sálu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pamatují i patnáct tisíc přestupků za týden. Díky radaru mají v obci rázem klid

10. dubna 2024  8:53

Srubec u Českých Budějovic zavedl od začátku března úsekové měření, které okamžitě zafungovalo....

ŘSD má firmu, která dokončí dálnici D3 u Tábora. Může začít i stavba u Kaplice

16. dubna 2024  12:11

Zbývají jen formality a podpis smlouvy. Pak by měla začít stavba posledního velkého jihočeského...

Policie obvinila muže z vraždy družky u Dačic, po činu se přiznal

16. dubna 2024  9:05,  aktualizováno  9:39

Krajští kriminalisté dnes obvinili z vraždy staršího muže. V domě u Dačič na Jindřichohradecku o...

Park u planetária čekají změny, na molu nad soutokem mohou být svatby

15. dubna 2024  15:53

Odstranění plotu s výstavními panely a obnovení mlatové cesty k soutoku Vltavy a Malše jsou jen...

V autě měla plno, tak vzala švagra do kufru. Nedostal by se domů, kála se řidička

15. dubna 2024  13:36

Pouze jedno osobní auto využila šestičlenná partička k noční cestě z večírku. Na jednoho ze skupiny...