Rekonstruované prostory Jihočeského divadla nabídnou i studiovou scénu pro sto...

Rekonstruované prostory Jihočeského divadla nabídnou i studiovou scénu pro sto diváků na půdě budovy. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Divadlo má moderní kabát. Scénu Na Půdě využijí i amatérské spolky

  • 1
Už to není jen uzavřená kamenná budova, kam jdete ve společenském obleku na balet nebo činohru. Jihočeské divadlo začíná být také zázemím pro místní komunity, spolky, amatérské soubory nebo hudební workshopy.

Přispěla k tomu rozsáhlá rekonstrukce za 29 milionů korun. Největší novinkou je studiová scéna Na Půdě v podkrovním podlaží restituovaného domu v ulici Dr. Stejskala. Do příjemných červených sedaček může usednout kolem 70 diváků, kapacita se dá zvýšit až na 100 míst. První lidé se tam dostanou při předpremiéře hry od Petra Kolečka Poker Face 11. února, oficiální premiéra je 19. února.

„Je to nejlépe vybavená scéna v divadle. Jsou tu inteligentní světla, špičkový zvuk, mobilní jevištní prvky i zasouvací hlediště,“ říká ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Podotýká, že prostor bude nejvíce využívat činohra, ale poslouží i ­jako experimentální zázemí pro operu a balet. Zároveň bude zkušebnou. „Scénu chci také nabídnout místním komunitám. Mohou zde uskutečnit své nápady, stejně jako herci z našich souborů, aniž by byli svázaní dramaturgií,“ dodává Průdek.

Divadlo je nyní už také celé bezbariérové. V přízemí opravené budovy vznikla moderní nekuřácká kavárna s přilehlým kulturně-vzdělávacím a kreativním centrem. Příjemnou novinkou pro diváky je také bar a respirium, které rozšířilo původní prostory foyer a bufetu. Nový provozovatel v kavárně i bufetu začne působit v dubnu.

Studovna v prostorách původní zasedací místnosti bude mít projekční techniku, poslouží pro uvádění komorní produkce, jako zázemí pro semináře a dramaturgické úvody. Je bezprostředně propojená s kavárnou, v budoucnu si ji budou moci zájemci pronajmout.

V budově bude ateliér i archiv divadla

V nových prostorách bude sídlit i ­ateliér Jihočeského divadla pod vedením režisérky a dramaturgyně Veroniky Riedlbauchové. Ta se zaměří na kulturně-vzdělávací činnost. Mimo jiné dá třeba školám možnost poznat, jak vzniká opera.

V opravené budově bude také přístupný archiv Jihočeského divadla zahrnující nejen fotodokumentaci a videozáznamy divadelních představení, ale také zachované originály či elektronické kopie tiskovin.

„Další podstatnou změnou je přemístění pokladny přímo do prostor hlavní budovy. Je vybavená dvěma obslužnými místy. Provoz zahájíme během února,“ uvedla Věra Ernstová, vedoucí obchodního oddělení.

Na stavební zakázku ve výši 29 milionů vyčlenil peníze Magistrát České Budějovice, který je zřizovatelem divadla. V rozpočtu našel navíc i 6,8 milionu na moderní světla, zvuk a gastronomické zázemí.