Zasněžená táborská trať mistrovství světa v cyklokrosu v roce 2010.

Zasněžená táborská trať mistrovství světa v cyklokrosu v roce 2010. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Táborské legendy: Dlaskovy schody a první titul českého cyklokrosaře

  • 0
Rok 2001, 2010 a 2015. To jsou tři stěžejní letopočty pro táborský cyklokros. V těchto letech na jihu Čech bylo a bude mistrovství světa. Špičky cyklokrosu přijížděly do Tábora několikrát i na závody světového poháru.

Všechny akce mají své legendární okamžiky, na které lidé vzpomínají i po letech.

Například jako na první táborské mistrovství světa v roce 2001, odkdy cyklokrosaři velice dobře znají termín Dlaskovy schody.

„To je nejvýchodnější strana okruhu, kde Petr Dlask ztratil titul mistra světa. Jel první, ale když běžel nahoru, tak upadl a o pár metrů ztratil první místo,“ líčí čtrnáct let starou příhodu tehdejší i současný ředitel světového šampionátu Čestmír Kalaš.

„Ale ty schody jsou už dneska pryč a naopak na daném místě závodníci sjíždějí trať dolů,“ doplňuje Kalaš, který si i během hektických příprav letošního cyklokrosového podniku vzpomněl na další významné okamžiky.

„Jeden z nejpamátnějších podniků se konal právě v roce 2001, kdy Češi na mistrovství světa vyhráli šest medailí. To bylo opravdu úžasné. Nemůžeme také zapomenout na další náš šampionát v roce 2010, kdy se poprvé a na domácí půdě stal mistrem světa Zdeněk Štybar. To bylo veliké,“ připomíná.

Kalaš nedává pro blížící se podnik v Táboře příliš velké šance na dobré umístění Čechů v hlavní mužské kategorii Elite.

„Nyní v mužském cyklokrosu kraluje Nizozemí. Dobře ale vypadá naše kategorie závodníků do 23 let, kde pojede hodně talentovaných kluků. V Táboře nás musí zachraňovat Kateřina Nash. Myslím, že ženská cyklistika je teď na vzestupu, tolik dobrých holek jako letos jsme na startu nikdy neměli,“ usmívá se Kalaš.

V roce 2001 měli v Táboře závodníci štěstí na kuriózní sportovní momenty. Při prvním jihočeském šampionátu měl velkou smůlu Petr Dlask, který nakonec dojel na druhém místě. Naopak pořádnou porci štěstí měl v hlavní kategorii závodníků do 23 let David Kášek.

„Za tu dobu, co jsem u cyklokrosu, se mi vybaví víc věcí. Ale pamatuju se, že David dojížděl pomalu do cíle závodu a byl na čtvrtém místě. Jenže asi čtyři metry před cílem praskl třetímu v pořadí řetěz, David toho smolaře předjel a nakonec bral bronzovou medaili,“ vzpomínal na další cyklokrosovou kuriozitu člen současného organizačního týmu Petr Balogh.

A zase rok 2001. Tentokrát je v hlavní roli kategorie juniorů, ve které jasně dominují domácí jezdci. „Pro mě osobně to byl asi opravdu nejlepší šampionát. Kluci tehdy vyhráli všechny tři medaile. První dojel Martin Bína, druhý pak Radomír Šimůnek mladší a na třetím místě byl Jan Kunta,“ uvedl Petr Balogh.

Na úspěch české trojice cyklokrosařů navázal v roce 2010 v juniorské kategorii také závodník Tomáš Paprstka, který v Táboře vyhrál.

Poslední světový cyklokrosový šampionát, který se konal v České republice, sledovalo v areálu Komora na 40 tisíc diváků. Tak vysokého čísla o víkendu pořadatelé asi nedosáhnou. Jedním z důvodů je také absence hlavního favorita a českého závodníka Zdeňka Štybara.

„Osobně očekávám, že by v sobotu mohlo přijít fandit ženám a juniorům deset až dvanáct tisíc lidí. V neděli pak na hlavní program očekáváme až 20 tisíc diváků, takže dohromady za oba dva dny by číslo mohlo vyšplhat až na 32 tisíc lidí,“ doplnil Petr Balogh.