Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do pískoven u Veselí se vrátí těžká technika. Firma tam chce těžit

  8:57aktualizováno  8:57
V pískovnách u Veselí nad Lužnicí opět začne těžba. Firma, která tam bude dobývat písek slibuje, že až ložiska vytěží, plochy upraví. Jezera s čistou vodou a písčitými břehy totiž lidé využívají ke koupání.

Pískovny u Veselí jsou v létě oblíbeným místem ke koupání. | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Šestašedesátiletý Josef Láf bydlí ve Vlkově u Veselí nad Lužnicí od narození. Pamatuje si, když v 50. letech byly místo pískoven jen louky. Žije v domě na okraji obce a k vodním plochám, které vidí ze své zahrady, to má vzdušnou čarou 600 metrů.

„Chodím se tam koupat roky, už jako malý jsem viděl, jak vznikaly. Těžba písku nám tady nikdy nevadila. Když to teď nebudou rozšiřovat, nebudeme s tím mít žádný problém,“ říká Josef Láf. Podobně hovoří i další obyvatelé Vlkova nebo Horusic, mezi kterými pískovny leží.

Pískovny dnes zaujímají plochu 240 hektarů, vede okolo nich sedmikilometrová naučná stezka se čtrnácti informačními tabulemi. Jezera po obou stranách Lužnice přes léto připomínají mořské pláže. Jezdí se tam koupat stovky lidí. I v parném létě jsou relativně čistá, pláže písečné a břehy většinou lemují borovicové lesy.

Jedno z ložisek má dle odhadů 250 tisíc kubíků písku

Pozemky, na kterých pískovny stojí, teď koupila firma BS Cost, která chystá těžbu. Kromě toho koupila i práva na čtyři dobývací prostory od původní společnosti, jež zanikla. Ta těžbu přerušila v roce 1992, naplno ale dobývala písek v letech 1952– 1986.

BS Cost si nyní nechává zpracovat geologické průzkumy, kolik tun písku ještě pod vodou je. Podle prvních odhadů ukrývá jedno z ložisek zhruba 250 tisíc kubíků písku. To je pro představu stejné množství, kolik usazenin vyvezla nákladní auta z táborského Jordánu při jeho odbahňování.

„Náš záměr je zatím v plenkách, jsou tam staré vrty a do konce měsíce si chceme nechat udělat nové. Pak budeme vědět přesné množství, stejně tak i jakou dobu budeme těžit. Po těžbě ale prostory zrekultivujeme, aby byly vhodné ke koupání a rybolovu. Chceme okolí zlepšit,“ říká jednatel firmy BS Cost Jiří Slabý.

Ačkoliv pískovny dnes slouží ke koupání, povolení na těžbu písku je stále platné - původní firma totiž nevytěžila vše, co mohla. Starosta Veselí nad Lužnicí Ladislav Sýkora v obnově těžby problém nevidí. Zjistil si informace na novou firmu, která teď pískovny vlastní, už viděl i jejich záměr a věří, že po vytěžení budou vodní plochy ještě větším lákadlem než dnes. A firma mu i slibuje, že nebude nijak bránit v přístupu lidí k vodě během těžby, plochy například neoplotí.

Rybáři obnovení těžby kritizují „Nejedná se o velký zásah do přírody, protože se bude těžit jen na částečné ploše. Naopak firma slibuje rekultivaci celého prostoru včetně úpravy břehů, prořezání okolí, opravení přístupových cest nebo přeměnu bývalého technického zázemí na bistro s WC či malým ubytováním. Firmy i projektanti mají solidní pověst, nemáme žádné varovné signály, že by nesplnili, co říkají a co jim ukládá zákon,“ říká starosta Sýkora.

Naproti tomu rybáři, kteří chodí do pískovny na ryby a pořádají tam závody, obnovení těžby kritizují. Tvrdí, že příroda pískoven i jejich okolí se nenávratně promění.

„Pro své závody jsme si vybrali pískovny ne proto, jaký je to revír, ale proto, jaká je tam příroda. Loni nás překvapilo, že na některých místech byly vykácené břehy. Teď už to chápu,“ uvedl rybář Ladislav Fridrich z Carp clubu.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Najdete na iDNES.cz