Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvážný slib: do roku 2021 z jižních Čech po rychlostní silnici do Lince

  9:03aktualizováno  9:03
Rok 2021 je nejzazším termínem, kdy by mělo být dokončené kvalitní silniční spojení mezi jižními Čechami a Rakouskem. Po úterním společném jednání to uvedl český ministr dopravy Antonín Prachař a hornorakouský hejtman Josef Pühringer.

Dálnice D3 v jižních Čechách (ilustrační foto). | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Potvrdili jsme si ambiciózní plán, že skončíme s výstavbou dálnice D3 před Českými Budějovicemi v roce 2018 a dokončíme napojení našich dvou strategických komunikací do roku 2021. Dotkli jsme se rovněž otázky uzavření mezistátní smlouvy mezi Českou republikou a Rakouskem, což je sice formální, ale nutný krok pro to, aby nikdy v budoucnu nebylo zpochybněno místo napojení těchto komunikací,“ uvedl po jednání český ministr dopravy Prachař.

Podle předsedy Sdružení pro výstavbu D3 a R4 a zároveň senátora Pavla Eyberta je to pro jižní Čechy velmi dobrá zpráva.

„Je to posun vpřed, protože dosud nebyl žádný termín stanoven. My jsme dlouho tlačili, aby česká strana slíbila, dokdy R3 dokončí. To se teď podařilo. Uvidíme, jak to bude závazné,“ podotkl Eybert. „Ideální by samozřejmě bylo, kdyby vznikla mezistátní dohoda, kterou by podepsali ministři dopravy s pověřením vlád obou států,“ dodal Eybert.

Budějovice - Linec

Podle původních plánů měla vést z Českých Budějovic až na rakouské hranice dálnice D3. V 90. letech však byla zvolena úspornější varianta rychlostní silnice.

R3 má tři úseky o délce 24 km, původně se mělo stavět již v roce 2007. 

Za hranicí bude navazovat rakouská rychlostní silnice S10 o celkové délce 38 kilometrů do Unterweitersdorfu, kde se napojí na dálnici A7 do Lince. Větší část (22 km) S10 by měla být zprovozněna příští rok. Poslední úsek hodlá rakouská strana stavět, až se z druhé strany přiblíží R3.

V současné době je na české straně aktivita okolo R3 v podstatě rovna nule. Oproti tomu za hranicemi práce na rychlostní silnici S10 postupují mílovými kroky.

Už na konci letošního roku by měl být hotov obchvat Freistadtu, o rok později pak bude dokončen 22kilometrový úsek, který navazuje na dálnici do Lince. A to včetně dvou velmi nákladných tunelů. Celkem Asfinag, který má v Rakousku výstavbu dálnic na starosti, proinvestuje 718 milionů eur (zhruba 20 miliard korun). Českou stranu vyjde dle odhadů 24 kilometrů R3 na 11,5 miliardy korun.

Ministr dopravy a hornorakouský hejtman probírali v úterý také železniční spojení z Prahy a Lince. Česká část moderního koridoru do Českých Budějovic by měla být hotová v roce 2018 a potom by se mělo pokračovat dál směrem k hranici.

„Jsem nesmírně rád, že výstavba bude pokračovat, protože rozvoj dopravní infrastruktury je klíčový pro spolupráci a integraci mezi našimi zeměmi,“ uvedl Pühringer.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového...

Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Najdete na iDNES.cz