Dobrovodská stoka už nehrozí vylitím. V okolí se zřejmě začne stavět

  15:13aktualizováno  15:13
Názory, že v Českých Budějovicích už skoro nejsou stavební parcely, mohou brzy změnit opatření u Dobrovodské stoky. Na návrh Povodí Vltavy přepisuje krajský úřad v této lokalitě povodňové zóny. Uvolní se tím desítky hektarů ploch, na kterých jsou prozatím jakékoliv stavby zakázané.

U Dobrovodské stoky na severu Českých Budějovic zřejmě už brzy povolí územní plán města zastavět zdejší pozemky. | foto: Jiří Fuka

„Zkapacitněním koryta Dobrovodského potoka na stoletou vodu došlo k výraznému snížení rozsahu záplavového území,“ zdůvodnil mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Úpravy protipovodňového modelu na této části toku ruší nebo výrazně zmenšují některé aktivní povodňové zóny, kde je stavění zakázáno. Změny se týkají městských částí Kněžské Dvory, Nemanice a katastru Hrdějovic v úseku potoka mezi obchodem Uni Hobby a soutokem s Pivovarským potokem.

Podle Roldána jde především o pozemky majitelů nákupních zón, garáží, zahrádek a rodinných domů. Samotný podnik Povodí Vltavy má právo hospodařit pouze s pozemky, na nichž se nachází koryto toku.

Co novinka znamená pro veřejnost? Obyvatelé v přilehlých oblastech mohou očekávat v lokalitě stavební boom. Upravit se však musí nejdříve českobudějovický územní plán. Ten v místě zatím povoluje jen drobné individuální zahradní bydlení nebo vymezuje nezastavitelné území krajinné zeleně.

Dobrovodský potok

Nový povodňový model se týká Dobrovodské stoky v úseku od Pražské třídy až po ústí do Vltavy. Je dlouhý 3,7 kilometru. Protipovodňová opatření podél obchodní zóny na něm vznikala v letech 2009 až 2015 a stála 70 milionů korun. Starý protipovodňový model je z roku 2007. Dobrovodský potok (část od Pražské třídy je oficiálně Dobrovodská stoka) o délce 13,4 kilometru začíná na Lišovském prahu a patří z pohledu vodoprávních úřadů mezi významné toky. K jeho zklidnění chybí ještě přestavba mostu na Pražské třídě, který má malou kapacitu propustky. Stavba je plánována na příští rok.

„Změnu povodňového modelu automaticky zaneseme do dokumentů. Případnou změnu územního plánu musejí schválit zastupitelé,“ říká vedoucí odboru územního plánování města Luboš Lacina.

Kolem dotčeného území dnes stojí objekty hypermarketů. Na jeho okraji prosperuje společnost Robert Bosch, při samotném ústí Dobrovodské stoky leží čistírna odpadních vod. Území protíná cyklostezka.

Úpravy záplavových zón vítají majitelé desítek zahrad a chat v zahrádkářské kolonii. Někteří z nich si přitom už dříve na pozemcích postavili rodinné domy.

„Chybí nám tady pořádná infrastruktura. Třeba se to konečně změní. Příjezdová Suchomelská silnice je rozbitá a další ulice Trägerova zase plná kamionů,“ říká majitelka jedné parcely v kolonii Yvona Kudláčková.

Podle plánů českobudějovické radnice povede touto částí města severní spojka. Silnice spojí mostem oba vltavské břehy i s nákupním centrem Globus. V takovém případě podle realitních makléřů hodnota pozemků při Dobrovodské stoce mnohonásobně vzroste.

Náměstek primátora pro územní rozvoj František Konečný (ANO) upozorňuje na to, že úprava povodňového modelu na stoce ještě neznamená, že se v této lokalitě začne automaticky stavět.

„Musíme se poradit i s architekty. Pokud se shodneme, můžeme novou situaci zakomponovat do územního plánu, na jehož zhotovitele právě probíhá výběrové řízení,“ uvádí Konečný.

Uvolnění pozemků by mohlo změnit pravý břeh Vltavy na další místo atraktivního bydlení u řeky.

Dobrovodská stoka se často vylévala z břehů.

Dobrovodská stoka se často vylévala z břehů.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Výsledky voleb 2018

Sledujte přehledně zpracované výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb.

Komunální volby

Volební výsledky do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Jihočeském kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu České Budějovice: Ladislav Faktor.Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Českobudějovičtí neuspěli s Litoměřicemi, Vsetín vyhrál v Jihlavě

Momentka ze zápasu Jihlava - Vsetín

Hokejisté Českých Budějovic si ve 12. kole první ligy připsali první domácí porážku v sezoně. Podlehli Litoměřicím 4:5...

V nelegálním skladu bylo jedenáct tun masa na kebab, další převážel kamion

Ve skladu bylo uloženo zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů.

Tuny rizikového masa pro provozovny rychlého občerstvení objevili celníci ve spolupráci s veterinární správou v Dolním...

Extraligový lídr z Litvínova si půjčí budějovického brankáře Kváču

Českobudějovický gólman Petr Kváča

Hokejový Litvínov dá v extralize šanci talentovanému brankáři Petru Kváčovi, kterého získal na měsíční hostování z...

Další z rubriky

Písek si připomněl sto let starý omyl, republiku vyhlásili o 14 dní dřív

Parním vlakem přijel do Písku jako před 100 lety redaktor František Hanzlíček...

V Písku si o víkendu připomněli událost ze 13. a 14. října roku 1918, kdy redaktor novin České slovo František...

Chci řešit silnice na jihu i úbytek lékařů na vsích, říká senátor Faktor

Novým senátorem pro obvod Českobudějovicka a Třeboňska se stal nezávislý...

Podnikatel Ladislav Faktor ovládl druhé kolo senátních voleb a v horní komoře parlamentu nahradí za Českobudějovicko a...

Po šesti letech někdo dal do budějovického babyboxu první dítě

Ivanka je prvním dítětem odloženým v českobudějovickém babyboxu.

Novorozenou holčičku našli v noci na dnešek záchranáři v českobudějovickém babyboxu. Na pohled zdravé miminko je prvním...

Najdete na iDNES.cz