Dobrovolní hasiči z Nové Včelnice na Jindřichohradecku Tomáš Míchal (vpravo) a...

Dobrovolní hasiči z Nové Včelnice na Jindřichohradecku Tomáš Míchal (vpravo) a Pavel Štangl představují defibrilátor, s jehož pomocí zachraňují lidské životy. | foto: David Peltán, MAFRA

Dobrovolní hasiči u požáru zachránili kolemjdoucího se zástavou srdce

  • 1
Koncem října zasahovali dobrovolní hasiči u požáru v Kamenném Malíkově na Jindřichohradecku a navíc zachránili život kolemjdoucímu. Zkušenosti, rychlá reakce a hlavně dobrá výbava sboru z Nové Včelnice pomohly tomu, že muž se zástavou srdce přežil.

„Přijížděli jsme k požáru stodoly zemědělského stavení. Já jsem dělal klukům řidiče a strojníka, pouštěl jsem vodu do hadice. Pak jsem uslyšel volání o pomoc, šel jsem se podívat, co se děje - a uviděl jsem staršího muže ležet na zemi,“ vypráví 39letý dobrovolný hasič Tomáš Míchal, který ležícího oživoval.

Vše se pak podle něj seběhlo během několika minut. Muže otočil na záda a zjistil, že nedýchá.

„Šel jsem do auta pro batoh, kde jsme měli připravený automatický defibrilátor. S ním jsem přiběhl k pacientovi a přiložil na něj elektrody. Od přístroje jsme dostávali pokyny, abychom provedli výboj. Zanedlouho se muž začal probírat do plného vědomí. Byl jsem rád, že to dobře dopadlo. Byla to moje první zkušenost s defibrilátorem,“ říká Míchal.

Velký podíl na záchraně měl právě přístroj (AED), který sbor dobrovolných hasičů získal od záchranné služby teprve v srpnu letošního roku. A v říjnu jej poprvé použil v praxi.

Automatický defibrilátor dostalo celkem devět jednotek dobrovolných hasičů v kraji.

„Byli jsme proškolení k jeho používání. Dostaly ho sbory dobrovolných hasičů z okrajových částí kraje, kde jsou delší dojezdové časy sanitky. Je to jednoduché na ovládání a zvládne to skoro každý, protože AED vás navádí, jak v konkrétní situaci postupovat. Určitě to urychlilo práci,“ vysvětlil.

Staršího muže pak převezla záchranná služba do českobudějovické nemocnice.

„Jedná se o ukázkový příklad funkčního řetězce přežití. Díky pohotové reakci dobrovolných hasičů, rozpoznání náhlé zástavy oběhu, včasně provedené defibrilaci a následné lékařské poresuscitační péči se podařilo zachránit lidský život,“ potvrdila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Petra Kafková.

Tomáš Míchal nezachraňoval život poprvé. Celkem se nachomýtl ke čtyřem případům, kdy musel oživovat.

„Říkal jsem si, že to snad přitahuju. V každé z těch chvil jsem byl vždy úspěšný. Spousta lidí vám řekne, že neví, co by dělali. Ale když absolvujete kurzy první pomoci, tak vám to pak automaticky naskakuje. Doporučil bych to všem,“ poznamenal Míchal, který je dobrovolným hasičem odmalička. Stejně tak i jeho manželka a jedna z dcer.

„Máme to v rodině, můj děda byl taky u hasičů. My to bereme tak, že to děláme dobrovolně, rádi pomáháme lidem, baví nás to. Necítím, že bych udělal něco zvláštního,“ říká.