Jiří Kačírek při amatérském desetiboji hází oštěpem.

Jiří Kačírek při amatérském desetiboji hází oštěpem. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dobrovolný hasič si vyzkoušel desetiboj, nasbíral rekord 4 212 bodů

• 0
Závod v Českém Krumlově je pro neregistrované atlety, kterých se přihlásilo třicet. Vynechaná je jediná disciplína - skok o tyči. Místo ní se skáče z místa. Šnomíbo desetiboj je amatérský závod, ve kterém nikdo neohrozí světový rekord Romana Šebrleho - 9 026 bodů. V Českém Krumlově se o víkendu překonávaly jiné hranice. O nejlepší osobní výsledky bojuje každý účastník.

"Nejde tolik o překonání rekordu mítinku. Chceme, aby si každý závod užil a přepsal si číslo na prsou," uvedl hlavní organizátor desetiboje Jan Míka. Závodníci mají místo startovních čísel na startovkách osobní maxima z desetiboje.

V mužské kategorii vyhrál krasejovský dobrovolný hasič Jiří Kačírek, který v desetiboji startoval poprvé. Se ziskem 4 212 bodů překonal rekord mítinku, který byl 3 935 bodů.

Mezi ženami byla nejlepší s 2 913 body Lucie Černá z SK Badminton Český Krumlov. Osobní rekordy si vytvořilo sedm účastníků. Největší zlepšení předvedl Martin Korčák, který získal 2 806 bodů. Minulý rok měl o 712 méně.

Nejtěžší disciplíny byly pro amatérské desetibojaře hody diskem a oštěpem. "Dříve se házelo všelijak. Tomáš Dvořák nám ukázal základní techniky a od té doby jsou hody lepší," soudí Míka.

Šnomíbo desetiboj vznikl po olympijských hrách v roce 2004, které vyhrál Roman Šebrle. "To byl impulz, po kterém jsme to rozjeli," řekl Míka. Při desetiboji amatérů nejde jen o sportovní výsledky. Tomáš Vařil uzavřel minulý rok sázku, že zhubne o 15 kilogramů. A shodil dokonce 16,7 kilogramu.

Závodí se podle atletických pravidel. Jediná změna je, že místo skoku o tyči se skáče z místa. "Skok o tyči jsme konzultovali s Tomášem Dvořákem, který přijel loni. Výkony by byly kolem dvou a půl metru. To je srovnatelné se skokem z místa," míní Míka. Desetiboj dokončilo 28 účastníků.

Sdružení Šnomíbo pořádá i další sportovní akce. "Celkem jich bylo asi 60. V srpnu chceme uspořádat turnaj v nohejbale," dodal Míka.