Několik kilometrů od hranice kontrolují němečtí policisté auta. Zaměřují se...

Několik kilometrů od hranice kontrolují němečtí policisté auta. Zaměřují se hlavně na dodávky a nákladní vozy a hledají uprchlíky a jejich převaděče. (17. září 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Jihočeši dojíždějící za prací: Auta stojí u Pasova, hranice projedeme

  • 2
Omezují nás častější kontroly a nárazové kolony, shodují se Jihočeši, kteří denně vyrážejí za prací do Bavorska nebo Horního Rakouska. Kvůli uprchlické krizi se totiž policisté vrátili k hranicím. Pendlerům z Prachaticka či Českokrumlovska hrozí největší zdržení na dálnici na Pasov.

„Zdržení samozřejmě závisí na denní době. Třeba v noci při cestě z odpolední směny se nedá mluvit o ztrátě času. Při odpolední špičce je zdržení pět, maximálně deset minut. Policie si navádí osobní auta zvlášť od nákladní dopravy, což urychluje kontroly,“ popsal Martin Tomešek z Kaplice, který denně projíždí přes hraniční přechod v Dolním Dvořišti.

I když tam policisté auto zastaví, je podle něj kontrola většinou rychlá. Prohlédnou vnitřek včetně kufru a občas kontrolují i doklady. Když je vidět do zavazadlového prostoru, trvá zdržení pár sekund.

Jako téměř bezproblémový hodnotí i za současných podmínek pendleři hraniční přechod do Rakouska ve Studánkách. Také tam sice hlídky stojí, většinu aut ale nechávají projíždět a jen občas zastaví kamion či dodávku.

„Možná máme výhodu, že jezdíme firemním autem s rakouským nápisem nebo nám nahrává i to, že do práce jezdíme okolo páté ráno. To žádná zácpa nebývá a kontrolovali nás jen jednou čeští policisté v době, kdy jsme se odpoledne vraceli,“ řekl Lukáš Čajan z Vlachova Březí.

„Přibývá uprchlíků i kontrol“

Podle něj se tlak uprchlíků soustřeďuje na dálnici, která spojuje Rakousko s Německem. „Oni totiž v Rakousku nechtějí zůstávat a míří do Německa. Spíše mě to překvapuje, protože výhod by měli možná více než v Německu. Ale asi jde o to, že tam už mají rodiny,“ uvažoval Čajan.

Ze zkušeností Čechů pracujících za hranicemi vyplývá, že by se měli řidiči vyhýbat dálnici z Rakouska do německého Pasova. Situace tam totiž zůstává nepřehledná a policejní kontroly zastavují téměř všechna auta. V noci tam navíc není ani problém setkat se s uprchlíky.

Podle Ondřeje Tichého, který bydlí v Bad Griesbachu, je situace v okolí každým týdnem vyostřenější.

„Přibývá uprchlíků i kontrol. Do práce to mám 35 kilometrů. Normálně jsem jezdil po dálnici, ale to se teď nedá, protože kontrolují úplně každé auto a kolony jsou obrovské. Dělám pouze noční směny, a když se vracím okolo třetí ráno, potkávám pokaždé tak dvacet uprchlíků mířících na Pasov. Přecházejí silnici i v dost nebezpečných úsecích,“ podotkl Tichý.

„Ačkoli jsem se zatím nesetkal s přímými projevy násilí z jedné či druhé strany, napětí roste. V Německu žiji už tři roky a není to tak dobré jako dřív, navíc Němci začínají trochu jinak koukat na všechny cizince obecně,“ popsal Tichý.

Zdá se, že Německo soustředí všechny síly na rakouskou hranici, a tak od přechodu ve Strážném zmizely i hlídky, které tam jinak obvykle stávaly. Dále v německém vnitrozemí je ale situace komplikovanější. Lucie Pecková, která pracuje za hranicemi jako zdravotní sestra, tak zatím problémy s cestováním z Prachatic nemá.

„Řešili jsme to i se zaměstnavatelem. Kdyby nastaly nějaké problémy, mám u sebe mít pracovní smlouvu a doklad o pojištění, zatím jsem je ale použít nemusela. Mnohem hůř jsou na tom lidé, kteří jezdí z Bad Füssingu na Pasov. Tam je to na dálnici katastrofa. Jede se krokem, tvoří se kolony a parkoviště jsou místem kontrol, na kterých se stojí minimálně hodinu,“ upozornila Pecková.

Opatření cizinecké policie budou pokračovat do odvolání. A to i přesto, že podle její mluvčí Kateřiny Rendlové směřuje do Česka jen minimum běženců. „Za minulý týden cizinecká policie zadržela na našem území celkem 171 nelegálních migrantů, téměř všechny v Jihomoravském kraji,“ uvedla Rendlová. Podle ní uprchlíci v současné době nemají zájem o přechod přes naše území.