Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MF DNES

Gambleři v doléčovacím centru musí mít práci a platit nájem

  • 0
Kvůli nárůstu počtu patologických hráčů rozšířilo Doléčovací centrum Prevent v Českých Budějovicích svou kapacitu o místa pro gamblery. Čekací doba na ubytování je tam dva až tři měsíce.

Devětadvacetiletý Roman začal hrát na automatech v osmé třídě. S přestávkami na nich byl závislý osm let.

„Pak už to bylo neúnosné, měl jsem deprese, přišel o kamarády a rodina se ode mě začala odvracet. Dnes se hernám vyhýbám. Nesnáším je, protože mě dostaly až na dno. Taky se nesmím napít, to by mě mohlo zlomit, takže abstinuju od všeho návykového,“ říká Roman z budějovického Doléčovacího centra Prevent v Tylově ulici.

Patologičtí hráči se v programu tohoto centra objevují od založení před devíti lety, ale letos došlo k rozšíření jeho kapacity o místa pro gamblery. „U nás je dlouhodobě nejvíc uživatelů nelegálních drog, hlavně pervitinu. Pak následují závislí na alkoholu a třetí v pořadí jsou gambleři. Ale velmi často se závislosti spojují, třeba alkohol a gambling nebo pervitin a gambling,“ popsal Jiří Koreš, vedoucí Doléčovacího centra Prevent.

Na třinácti lůžkách se ročně vystřídá 45 klientů

V individuální terapii a poradenství určeném pro lidi závislé na hazardním hraní se odborníci centra víc zaměřují na hospodaření s penězi nebo na práci s hodnotami. Závislí na hraní a hazardu si tu během doléčování peníze spravují sami, ale podléhají kontrole.

„Dalším obrovským úskalím léčby je přijetí své sociální situace. Klienti mají často obrovské dluhy, což může znamenat, že spoustu dalších let budou pracovat za minimální mzdu a zbytek odevzdají na splácení,“ upozornil Koreš.

Na třinácti lůžkách ubytovací části Doléčovacího centra Prevent se ročně vystřídá 45 klientů, polovinu z nich dlouhodobě tvoří klienti z Psychiatrické léčebny v Červeném Dvoře. Pobytem v chráněném bydlení v krajském městě si zefektivní léčbu, protože když se vrací ze závětří léčebny do původního prostředí, číhá na ně řada nástrah.

„U nás musí mít legální práci a platit nájem 3 500 korun měsíčně,“ řekl Koreš s tím, že čekací doba na místo je dvou až tříměsíční. Přitom kapacita centra by mohla být i dvojnásobná. „V průměru odmítáme zhruba stejný počet klientů, jako se k nám hlásí,“ srovnává.

Roman doufá, že je tu na dobré cestě ke klidnému životu. „Našel jsem si práci, rád plavu a jezdím na kole. Chtěl bych si jednou založit i rodinu a mám veliký sen, který mě žene dopředu. Chtěl bych být masérem, snad se mi to podaří,“ svěřil se mladý muž.

Kvůli technologickému pokroku se rozšiřuje oblast hazardního hraní a sázení a objevují se v ní nové fenomény. Hrát a sázet je už možné přes internet, reálně není nutná zletilost ani vlastní účet. Takto lze třeba hrát poker, ruletu či sázet na sport. Zároveň existuje nespočet aplikací, které umožňují simulaci hazardních her bez možnosti výhry reálných peněz. Tak začíná často závislost u mladistvých.

„Dnes už není bohužel nic neobvyklého, že řada mladých kluků má problém s nadměrným hraním počítačových her, narůstá počet lidí, kteří mají problémy s užíváním sociálních sítí, jako je Facebook, Twitter či stránek s pornem. To je trochu jiná oblast než klasické hraní hazardních her, byť v novém kabátě. Internet a technologie tak přinášejí relativně nové možnosti, jejichž dopad nyní začínáme pozorovat v léčebných zařízeních a musíme na něj reagovat,“ upozornil Koreš.