Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče přenocovali ve škole. Bojují o místo pro děti v první třídě

  11:37aktualizováno  11:37
Nevídaný boj o každé volné místo provázejí letošní zápisy do prvních tříd v Českých Budějovicích. Pravděpodobně největší rozruch je u Základní školy Dukelská. První rodiče se tam objevili už ve středu v 18 hodin, přestože samotné zápisy začínaly ve čtvrtek od 14 hodin.

Zápisy do prvních tříd na Základní škole Dukelská v Českých Budějovicích doprovázel ve čtvrtek velký zájem rodičů. Mnoho jich čekalo od osmi hodin předešlého večera. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Nemyslela jsem si, že tohle ještě někdy zažiju. Teď se střídáme a v poledne se sem zase vrátíme,“ hlásila babička jednoho z budoucích prvňáčků.

Ve škole vypadá situace na první pohled chaoticky, chodby jsou místo dětí plné dospělých. Část rodičů však byla iniciativní a sestavila pořadník, podle kterého je zřejmé, kdo přišel první, desátý či čtyřicátý. Mnoho rodin strávilo přímo v budově celou noc.

„Přišli jsme už ve středu v šest hodin večer. Asi v deset nám pak školník odemkl a pustil nás dovnitř, takže jsme nemuseli zůstat venku v zimě. Do šesti do rána tady bylo už 43 přihlášených,“ spočítala jedna z maminek Lucie Němcová.

Rodičům čekání zpestřili muzikanti

V noci bylo ve škole překvapivě i docela veselo. „Alespoň jsme se mnohem lépe poznali už na začátku, než by tomu pak bylo třeba na třídních schůzkách,“ poznamenal další z rodičů Tomáš Klabouch.

Atmosféru v noci zpestřili také zpěvák s kytarovým doprovodem, kteří hráli v jedné z budějovických restaurací. „Když skončili, šli kolem školy a asi se jim nás zželelo. Vešli dovnitř a začali hrát, třeba francouzské písně, bylo to skvělé. Zůstali asi od dvou do čtyř do rána,“ vyprávěli rodiče.

Fotogalerie

Odpoledne bude asi nervozita stoupat, ale pořadník by měl zajistit, že se dostanou na řadu ti, kteří čekali nejdéle.

ZŠ Dukelská je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších a nejžádanějších základních škol v Budějovicích, především díky dobré pověsti, oblíbenosti kantorů, kvalitě výuky či dobré poloze v centru města.

Nedávno se jí podařilo získat evropskou dotaci ve výši přes tři miliony korun. „Nakoupíme interaktivní i keramické tabule, dataprojektory, notebooky a tablety pro interaktivní výuku,“ vyjmenovala ředitelka školy Marie Kocurková.

Škola letos otevře jen dvě první třídy

Letos kapacita školy dovolí otevřít pouze dvě první třídy celkem pro 54 žáků. Už ve čtvrtek ráno bylo jasné, že k zápisu dorazí mnohem více dětí, nahlášených jich bylo už 65. Lze tak předpokládat, že páteční termín pro zápis už bude pravděpodobně bezpředmětný.

Děti, které se pro velký zájem případně na ZŠ Dukelská nedostanou, by měly nastoupit do ZŠ Baarova či ZŠ Nerudova. Tyto školské obvody se totiž překrývají a město se tím snaží řešit právě takové problémy, jaké nastaly nyní.

„Celková kapacita všech škol je v každém případě dostatečná, pouze je v některých lokalitách příliš velký zájem,“ doplnil náměstek primátora pro oblast školství Martin Maršík.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

Najdete na iDNES.cz