Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče přenocovali ve škole. Bojují o místo pro děti v první třídě

  11:37aktualizováno  11:37
Nevídaný boj o každé volné místo provázejí letošní zápisy do prvních tříd v Českých Budějovicích. Pravděpodobně největší rozruch je u Základní školy Dukelská. První rodiče se tam objevili už ve středu v 18 hodin, přestože samotné zápisy začínaly ve čtvrtek od 14 hodin.

Zápisy do prvních tříd na Základní škole Dukelská v Českých Budějovicích doprovázel ve čtvrtek velký zájem rodičů. Mnoho jich čekalo od osmi hodin předešlého večera. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Nemyslela jsem si, že tohle ještě někdy zažiju. Teď se střídáme a v poledne se sem zase vrátíme,“ hlásila babička jednoho z budoucích prvňáčků.

Ve škole vypadá situace na první pohled chaoticky, chodby jsou místo dětí plné dospělých. Část rodičů však byla iniciativní a sestavila pořadník, podle kterého je zřejmé, kdo přišel první, desátý či čtyřicátý. Mnoho rodin strávilo přímo v budově celou noc.

„Přišli jsme už ve středu v šest hodin večer. Asi v deset nám pak školník odemkl a pustil nás dovnitř, takže jsme nemuseli zůstat venku v zimě. Do šesti do rána tady bylo už 43 přihlášených,“ spočítala jedna z maminek Lucie Němcová.

Rodičům čekání zpestřili muzikanti

V noci bylo ve škole překvapivě i docela veselo. „Alespoň jsme se mnohem lépe poznali už na začátku, než by tomu pak bylo třeba na třídních schůzkách,“ poznamenal další z rodičů Tomáš Klabouch.

Atmosféru v noci zpestřili také zpěvák s kytarovým doprovodem, kteří hráli v jedné z budějovických restaurací. „Když skončili, šli kolem školy a asi se jim nás zželelo. Vešli dovnitř a začali hrát, třeba francouzské písně, bylo to skvělé. Zůstali asi od dvou do čtyř do rána,“ vyprávěli rodiče.

Fotogalerie

Odpoledne bude asi nervozita stoupat, ale pořadník by měl zajistit, že se dostanou na řadu ti, kteří čekali nejdéle.

ZŠ Dukelská je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších a nejžádanějších základních škol v Budějovicích, především díky dobré pověsti, oblíbenosti kantorů, kvalitě výuky či dobré poloze v centru města.

Nedávno se jí podařilo získat evropskou dotaci ve výši přes tři miliony korun. „Nakoupíme interaktivní i keramické tabule, dataprojektory, notebooky a tablety pro interaktivní výuku,“ vyjmenovala ředitelka školy Marie Kocurková.

Škola letos otevře jen dvě první třídy

Letos kapacita školy dovolí otevřít pouze dvě první třídy celkem pro 54 žáků. Už ve čtvrtek ráno bylo jasné, že k zápisu dorazí mnohem více dětí, nahlášených jich bylo už 65. Lze tak předpokládat, že páteční termín pro zápis už bude pravděpodobně bezpředmětný.

Děti, které se pro velký zájem případně na ZŠ Dukelská nedostanou, by měly nastoupit do ZŠ Baarova či ZŠ Nerudova. Tyto školské obvody se totiž překrývají a město se tím snaží řešit právě takové problémy, jaké nastaly nyní.

„Celková kapacita všech škol je v každém případě dostatečná, pouze je v některých lokalitách příliš velký zájem,“ doplnil náměstek primátora pro oblast školství Martin Maršík.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Budějovice vyhrály spor s parkovací službou. Nemusí platit 2,5 milionu

Špatné parkování (ilustrační foto)

Dva a půl milionu korun jako ušlý zisk platit nebudou a žalobce má nahradit náklady řízení. Budějovická radnice uspěla...

Oprava zřícené silnice v Křemži má zpoždění, otevře se až příští rok

Oprava a sanace opěrné zdi a silnice bude podle Správy a údržby silnic...

Opěrná zeď v Křemži na Českokrumlovsku se mohla stavět na sesunutém svahu už loni na podzim. Firma ale od zakázky...

Řidič přejel do protisměru, kde čelně boural. Odvezli ho v kritickém stavu

Přesná příčina, průběh a míra zavinění nehody jsou předmětem šetření.

V kritickém stavu vezli záchranáři do nemocnice třiadvacetiletého řidiče, který ráno přejel náhle do protisměru a...

Najdete na iDNES.cz