Dřevorubci v Národním parku Šumava kácí nebezpečné souše za pomoci plošiny a na

Dřevorubci v Národním parku Šumava kácí nebezpečné souše za pomoci plošiny a na pahýl vyřezávají korunku, která napodobuje polom. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Stezku k Pramenům Vltavy na několik dní uzavře kácení souší

  • 1
Správa Národního parku Šumava pokácí kvůli bezpečnosti turistů suché stromy podél stezky k Pramenům Vltavy u Kvildy na Prachaticku. Některé vzrostlé stromy, které tu poškodil orkán Kyrill a pak kůrovec, totiž odumřely a nyní hrozí, že spadnou nebo se vyvrátí. Stezka bude kvůli kácení několik dní uzavřena.

Dřevorubci národního parku pokácejí během června u stezky několik desítek souší, které stojí nejvýše 15 metrů od turistické trasy. Mají už i potřebnou výjimku pro kácení v rezervaci.

Během letní sezony projdou okolo Pramenů Vltavy, které patří k jedné z nejnavštěvovanějších šumavských destinací, tisícovky lidí. "Kdyby se strom zlomil či vyvrátil a spadl na stezku, může pro procházející turisty znamenat smrtelné nebezpečí," vysvětluje ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský.

Stromy se tu budou kácet zvláštním způsobem, jaký používají například v Národním parku Bavorský les. "Po podrobném průzkumu provedeme výběr nejohroženějších stromů. Dřevorubec pak souš uřízne několik metrů nad zemí a na řezu potom udělá jakousi korunku. Tento způsob nejlépe simuluje přirozený rozpad lesa a přitom neohrožuje procházející turisty," vysvětlil náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař.

Informace najdou turisté na internetu

Turisté, kteří na Prameny Vltavy v červnu zamíří, se o plánované práci v lese dozví z informačních tabulí, z webových a facebookových stránek Správy Národního parku Šumava a musí počítat s omezením vstupu.

"Trasa k Pramenům Vltavy bude uzavřená po dobu několika dnů," uvedl vedoucí územního pracoviště Správy NP Šumava na Modravě Jan Bečvář.

Zásah, který Správa národního parku Šumava zvolila, je ekologicky přijatelný. Je to ale metoda velmi nákladná. Pokácení suchého stromu normální cestou by vyšlo asi na stovku. Tento způsob, kdy se musí strom řezat z plošiny a navíc na řezu potom dodělávat korunka, vyjde na tři tisíce korun.