Studenti budou po úspěšném absolvování předmětu připraveni předstoupit před Úřad pro civilní letectví, složit zkoušku pro piloty dronů a získat licenci.

Studenti budou po úspěšném absolvování předmětu připraveni předstoupit před Úřad pro civilní letectví, složit zkoušku pro piloty dronů a získat licenci. | foto: Dan Materna, MAFRA

Vysoká škola nabídne nový předmět. Z absolventů budou piloti dronů

  • 1
Studenti Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích se budou moci od letního semestru 2017 zapisovat do nového volitelného předmětu. Jmenuje se Využití a řízení bezpilotních systémů.

„Studenty seznámíme s legislativou, možnostmi využití dronů, základy letu a řízení. V praktické části budou sami ovládat dron na improvizovaném polygonu. Letos jsme koupili multikoptéru s příslušenstvím. Vše bude sloužit k výuce i pro výzkum,“ říká garant předmětu Ladislav Bartuška z katedry dopravy a logistiky.

Katedra tím doplní nabídku předmětů oboru Technologie dopravy a přepravy.
K náplni předmětu patří poznání fyzikální podstaty letu či konstrukčních prvků. Při praxi využije i nový simulátor a vybavení. Vše škola ukáže i při Dnu otevřených dveří, který pořádá 29. listopadu.

Studenti budou po úspěšném absolvování předmětu připraveni předstoupit před Úřad pro civilní letectví, složit zkoušku pro piloty dronů a získat licenci.

„Dovolím si předpovědět, že vznikne nová profese operátora dronů. Mladý obor, jakým bezpilotní letouny jsou, se totiž stále rychle vyvíjí a tato profese bude potřeba. Stejně jako legislativní sladění civilního a komerčního užívání, aby nedocházelo k problémům v budoucích letech,“ uvedl Bartuška.

VŠTE chystá také kurzy o řízení bezpilotních prostředků pro veřejnost.
Už dnes se drony běžně užívají v odvětvích komerční sféry a výzkumu. Monitorují třeba stav solárních nebo větrných elektráren, sledují defekty výškových budov a různých konstrukcí. Používají se pro letecké snímkování i filmování.